250 TL Kuzu

250 tl kuzu 2022 aramalarında bolca karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda, sizler için 250 tl kuzu küçükbaşları için bilgi verdik.

250 TL Kuzu Var Mı?

Evcil kuzular, çiftlik hayvanı olarak yetiştirilen dört ayaklı küçük baş olarak geçmektedir. Memeli hayvanlardır. Genellikle çift tırnaklı, çift toynaklıdırlar. Koyunun damızlık erkeği koç, dişisi marya, yavrusu da kuzudur. 6 aylıktan büyük kuzular koyun haline geçmektedir.

Dünyamızda yaklaşık 1 milyardan fazla koyun vardır. 900 farklı da ırka tabidirler. Koyunların grup halinde olmaları haline “sürü” denmektedir. Yünleri ve etleri için belirli amaçlar koşuluyla beslenip, yetiştirilir ve satılırlar. Bazı durumlarda “aptal” ve ürkek hayvanlar olarak dile getirilebilirler. Fakat çoğu insan bilir ki koyunlar hayvancılık yapan insanlar için çok ilginç ve güzel hayvanlardır.

Normal evcil hayvanlardan daha farklı bir bakıma ihtiyaç duymaktadırlar. Sevgi ve ilgi dışında tabii! Koyunlar genelde küçük geviş getiren hayvanlardır. Yanal spiral boynuzları, kıvrımlı tüyleriyle inanılmaz sevimli hayvanlardır. Oldukça geniş bir renk yelpazesi vardır. Bazı durumlarda kahverenginin varyasyonları, bazı durumlarda beyazdan koyu ve benekli olabilmektedirler.

İlginizi çekebilir: Romanov Koyun Fiyatları

İlginizi çekebilir: Jersey İnek Fiyatları

İlginizi çekebilir: Simental İnek Fiyatları

Beyaz tüylüler kolayca boyanabilmektedir. Evcil koyun yetiştirmekte olan insanlar için tercihtir. Beyaz yün baskın gen olduğundan çok hızlı yayılmıştır. Bununla beraber renkli koyunlar modern ırklarda görülmektedir. Modern ırkta beyaz renge de nadiren rastlanmaktadır.

Cinslerine göre farklı ağırlık ve boylara sahiptirler. Daha çok 40 – 170 kg arasındadırlar. Yani bir Jersey inek ırkının yalnızca 4’te 1’i ağırlığındalar! 32 dişleri bulunmaktadır, tıpkı insanlar gibi! 8 altta 8 üstte kesici dişleriyle sağlam bir ısırıkla yemeklerini ısırıp geviş getirmektedirler. Köpek dişleri bulunmamaktadır. Küçük azılar ve kesici dişleri vardır.

Yavru Kuzu Fiyatları 2022

Çok iyi bir şekilde duymaktadırlar ve gürültüye karşı aşırı hassas bir kişiliğe sahiptirler. Çok iyi koku almaktadırlar. Gözlerinde ve ayaklarında koku bezleri mevcuttur. Bu bezlerin işlevi belli değildir ancak yüzdeki bezler üreme ihtiyaçları için devreye girmektedir. Kaybolan koyunların sürülerini bulmalarına da yarayabilmektedir.

Koyun ve keçi birbirinden farklıdır. Görsel olarak keçiler bir sakala ve ayrık bir üst dudakla koyundan ayrılabilmektedir. Keçiler dik kuyrukluyken, koyunlar kısa ve aşağı sarkık bir kuyruğa sahiptir. Koyun türleri genelde boynuzsuzdur. Keçilerdeyse boynuz vardır, boynuzsuz keçi çok nadir görülmektedir.

Satilik 250 TL Kuzu Sahibinden
Satilik 250 TL Kuzu Sahibinden

Koyunlar zamanla beraber diş kaybetmeye başlamaktadırlar. Yaşlandıkça zor yemek yerler ve sağlıkları bu şekilde etkilenir. Yaklaşık 12 – 13 sene yaşayabilmektedirler. Hatta bazı koyunların 20 yıl kadar yaşayabildikleri gözlemlenmiştir. Çok güçlü bir sürü güdüsüyle hareket almaktadırlar. Yalnız kalmayı sevmez ve gruplar halinde adım atarlar. Ya çok az baskın hayvan vardır ya da yoktur.

Morkaraman, Akkaraman, Kangal Akkaraman, Dağlıç, İvesi, Merinos, Sakız, Kıvırcık, Romanov bazı koyun ırkları arasındadır. Kuzu fiyatları 2022 yılında 400 TL civarında seyretmektedir. 250 TL’ye kuzu bulmak oldukça zordur. Ancak ihtiyaç gereği, bakım zorluğu sebebiyle kuzularını elden çıkarmak isteyen mera sahiplerinin açtığı ilanlardan onlara ulaşabilir, bilgi alıp fiyat bilgisi talep edebilirsiniz.

Tıkla Oyla
[Total: 2 Average: 3.5]