İçeriğe geç

Pleymut Tavuk Fiyatları

Pleymut Tavuk Fiyatları

Pleymut tavuk fiyatları 2022 verileri bu yazımızda mevcut. Sizler için Ataks tavuk cinsi kadar çok tercih edilen ve Ligorin kadar popüler olan pleymut tavukları hakkında önemli bilgilere yer verdik.

Pleymut Tavuk Fiyatları 2022

Pleymut tavuklarının vücutları üçgen şeklindedir ve geniş, uzun bir sırta sahiptirler. Halk arasında çilli tavuk olarak da bilinmekte olan bu tavuk cinsi, hem et hem de yumurta için yetiştirilebilmektedir. Yumurta verimleri konusuna gelirsek ilk olarak 18. Hafta yumurtlamaya başlayan tavuk cinsi, genel olarak 20. Hafta civarında da yumurtlayabilmektedir. Bu tavuk cinsi ile yılda 220 ve fazlası yumurta üretimi yapmak mümkündür.

Pleymut Tavuk Fiyatları
Pleymut Tavuk Fiyatları

Pleymut tavuklarının sosyal yetenekleri oldukça gelişmiş olduğundan diğer hayvanlar ve insanlar ile uyum içerisinde, sorunsuz yaşarlar. Açık arazide dolaşmak pleymut tavukları için en uygun yetiştirilme tarzıdır. Bu tavuk cinsi on iki yıla kadar yaşayabilmektedir.  Buradan hareketle tavuk ırklarına kıyasla bu ırkın daha uzun yaşadığını söylemek mümkündür.

Pleymut Horoz Fiyatları

Yıllık yumurta üretimi 220 civarında olan tavuk ırkının diğer ırklarla kıyaslandığında verimi düşük gelmektedir. Yani bir brahma tavuğu ile eşdeğer olup tinted kadar verimli değildir. Günümüzde pleymut tavuk ırkının civciv fiyatları 30 ila 40 TL arasında değişmektedir. Bu tavuk türü içerisinde yetişkin tavuklar ise 50 TL ile 80 TL arasında satılmaktadır.,

Pleymut Tavuk Fiyatı
Pleymut Tavuk Fiyatı

Pleymut horozlarının fiyatları ise 150 TL’ye kadar çıkabilmekte. Gayet tabi olarak bu fiyatlar sabit olmayıp, her satıcının kendi canlı avuk fiyatlarına göre değişmektedir. Vermiş olduğumuz bu fiyatların düşüklüğüne yahut yüksekliğine yani değişkenliği olabilmektedir. Daha detaylı bilgi almak istiyorsanız web üzerinde çili tavuk araması yaparak fiyatları net şekilde görebilirsiniz.

Pleymut Tavuk Satış

Pleymut tavuk satış sitelerine girerek bu ırkın satışı hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu tür yumurta miktarı olarak az yumurtlasa da yumurta verimi olarak gayet yeterlidir. Bu türün yumurta ağırlığı 80 gramı aşabilmektedir.

Pleymut Tavuk Özellikleri

Pleymut tavukları yıllık ortalama 220 arasında yumurta üretirler. Bakım şartlarının iyileşmesi durumunda bu miktar 250 adede kadar çıkabilmektedir. Pleymut tavukları haftalık ortalama olarak beş adet yumurta üretirler. Yumurta verimi üç yıla kadar sabit kalsa da bakım durumu bu süreyi değiştirebilmektedir. Yumurta üretimi ve et üretimi için çift amaçlı olarak kullanılabilecek bir tavuk cinsi olan Pleymut tavuklarının yumurta boyutları 70 ila 75 gram arasında değişkenlik göstermektedir.

Pleymut Horoz Özellikleri

Halk arasında çilli tavuk olarak bilinen pleymut ırkı 1954 yılından bu yana ülkemizdeki tavukçular tarafından tercih edilmektedir. Bunun nedeni 1954 yılında tavukçuluk araştırma enstitüsünün bu ırkı Türkiye’ye getirip dağıtmasıdır. Buradan sonra özellikle İç Anadolu’nun her yerine dağılan ırk günümüzde en çok tercih edilen ırklardan bir tanesidir.

Pleymut horozlarının vücutları üçgen şeklindedir. Ayrıca geniş ve uzun sırtları dikkat çekmektedir. Halk arasında çilli tavuk olarak bilinen bu cins, yumurta ve et için kullanılabilmesi ile çok amaçlı tavuklar içinde sınıflandırılmakta. Eğer suni yem ile beslenirse ortalama 17 ile 18. haftalarda yumurtlamaya başlamakta olan cins, doğal koşullarda yetiştirildiğinde yumurtlama 20 ile 21. haftayı bulabiliyor. Pleymut tavukların yıllık yumurta verimi 220 adet ve üzerindedir.

Pleymut Tavuk Civcivi Fiyatları
Pleymut Tavuk Civcivi Fiyatları

Sakin ve uyumlu mizaca sahip olmaları, diğer cinslerle ve insanlarla anlaşmalarını kolaylaştırmakta. Tavukların daha mutlu ve huzurlu hissetmesi için açık arazide yetiştirilmeleri önerilmektedir. Yaşam süreleri 10-12 yıla kadar uzamakta olan bu cinsin, bakım şartlarına göre yaşam süresinin uzadığını hatırlatmakta fayda var.

 Pleymut Tavuk Kaç Ayda Yumurtlar?

Pleymut tavukları ortalama olarak on sekizinci ayda, serbestçe gezdiği taktirde ise yirminci ay dolaylarında yumurtlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir