Satılık Sakız Koyunu Fiyatları Sahibinden

Sakız Koyunu Fiyatları 2024 hakkında bilgi vereceğiz. Gelin birlikte bilgi sahibi olalım.

Sınıflandırmada yerli koyunlar sınıfında yer alan sakız koyunu süt verimleri için üretilen yarı yağlı kuyruklu koyun cinsi olarak biliniyor. Sakız koyunu adını Sakız adasından almaktadır, Çeşme Koyunu olarak da bilinmektedir. Sakız koyunu fiyatı 2024 yılında ortalama 7000 TL’den satışa çıkmaktadır.

Damızlık Sakız Koyunu Fiyatları 2024

Ülkemizde yetiştirilen sakız koyunu süt veriminin yanı sıra kolaylıkla döllenip yavru verebilmesi nedeniyle tercih edilir. Ülkemizde damızlık sakız koyunu fiyatları 2024 yılında 7000 TL’dir.

Diğer çiftlik hayvanları için tıklayınız;

Sakız Kuzulu Koyun Fiyatları 2024

Sakız koyunu dişi yada erkek alınabilirken kuzularıyla beraberde doğum yapan Sakız Koyununu satın alabilirsiniz. Kuzularıyla beraber alacağınız sakız koyunu fiyatı 2024 yılında 7000 TL’dir.

Sakız Koyunun Özellikleri Nelerdir?

Sakız koyunu uzun bacaklı bir yapıya sahiptir.  Hem erkek hem de dişi sakız koyunlarının her ikisinde de boynuz bulunmaktadır. erkek sakız koyunlarındaki boynuz şekli spiralli iken dişi sakız koyunlarında topuz şeklindedir. Boynuzlardaki bu farklılık kolaylıkla cinsiyet ayrımı yapılmasını sağlamaktadır. Vücudu beyaz olan sakız koyunlarının kulak, burun uçları ve ağız kısımları siyah yada kahverengidir. Etleri lezzetli olmasına rağmen et verimi yüksek değildir, sakız koyunları çoğunlukla sütleri için yetiştirilmektedir. Erken erginleşmeleri nedeniyle kısa sürede çiftleştirilip doğurganlıklarından faydalanılır.  Kuyruklarının dip kısımları üçgen görünümünde olup kuyrukları ince, yağsız ve uzundur.

Sakız Koyunu Nerede Yetişir?

Daha çok yetiştiriciliğine Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesi’nde rastlanan sakız koyunu İzmir, Aydın ve Muğla’da iklimi nedeniyle daha çok verim alınabiliyor. Farklı coğrafyalara adapte olması zorludur.

Sakız koyununun bakımı hassasiyet gerektirir bu koyunlar soğuk iklim bölgelerinde yaşayamazlar; çok gezinmeyi sevmezler, her otu yemez seçicidirler; küçük sürüler halinde iyi verim verirler, kıyıdan uzaklaştıkça yetiştirilme alanları daralır.

Ülkemizde sakız koyunu yetiştiriciliğinin arttırılması amacıyla her yıl İzmir’in Çeşme ilçesinin Ovacık Bölgesinde yapılan festivalle en iyi sakız koyunu çiftini yetiştiren çiftçi ödüllendirilmektedir.

Sakız Koyunu Kaç Ay Sağılır?

Süt verimi için yetiştirilen sakız koyunu yaklaşık 210 günlük laktasyon süresine sahiptir ancak 220 günlük emzirme döneminde 777 litre süt veren sakız koyunları görülmüştür.

Sakız Koyunu Yetiştiriciliği Kârlı Mıdır?

Sakız koyununun eti lezzetli olmasına rağmen et verimi düşük, süt verimi et verimine oranla daha fazladır. Ayrıca doğurganlıkları ve çok sık ikiz ve üçüz doğurmaları nedeniyle Marmara ve Ege Bölgelerinde tercih edilmektedirler. Süt koyunu ırkları arasında yer alan sakız koyunları günlük 2 ila 3 litre arasında süt vermektedir. Ayrıca laktasyon başına 120 litre ile 272 litre arasında süt üretebilmektedirler. Olgun sakız koyunlarının kilosu 48 ila 70 arasında değişirken olgun koçların kilosu 66 ila 91 kilogram arasında değişmektedir.

Bütün bu özellikleri düşünüldüğünde sakız koyunları doğurganlıkları nedeniyle kısa sürede bir sürüye sahip olmanızı sağlar ve süt verimleri de göz önünde bulundurulduğunda sakız koyunu yetiştiriciliği karlıdır.

Sakız Koyunu Nasıl Beslenmeli?

Beslenme konusunda seçici davranan sakız koyunu yulaf, çavdar, arpa, mercimek, mısır, kuru ot ve yem bitkileriyle beslenebilirler.

Sakız Koyunu Kaç Günde Doğurur?

Koyunlar çiftleştikten sonra 5 ay yani 150 gün içerisinde doğum yaparlar, bu süreç en erken 135 gün olabilirken daha erken doğum yapamazlar.  Sakız koyunlarının ikiz yada üçüz doğum yaptıkları sıklıkla görülür. Nadiren de olsa bir batımda 7 yavru doğumuna bile rastlanmaktadır.

Sakız Koyunu Kaç Aylıkken Hamile Kalır?

Sakız koyunları 8 ila 9 aylık iken eşeysel olgunluğa ulaşırlar. Kızgınlıklarını meleyerek gösteren sakız koyunlarının durumuna göre sürüye koç dahil edebilirsiniz. Sakız koyunlarının dişi başına doğum sayısı 1,7 ile 2,3 arasında değişir. Kuzuların ortalama ağırlıkları 3,6 ile 3,9 kilogram arasında değişmektedir.

Tıkla Oyla
[Total: 6 Average: 4.5]