Satılık Montofon İnek Fiyatları Sahibinden

Montofon İnek Fiyatları 2024 hakkında bilgi vereceğiz. Gelin birlikte bilgi sahibi olalım.

Türkiye’de de dünyada olduğu gibi süt ve et ürünlerine olan ihtiyacı karşılamak için et ve süt verimi yüksek ırklar yetiştirmektedir. Çiftçilerimiz yerli melez ırkları tercih ettiği gibi dünyada bir çok coğrafyada yaşam alanı bulmuş verimli ırkları da yetiştirmektedir. Ülkemizde montofon inek satış fiyatı 2024 yılı itibariyle 20000 TL’dir.

Montofon Süt İneği Fiyatları 2024

Ülkemizin hemen her yerinde yetiştiriciliğinin yapıldığı görünen montofon inekleri süt veriminin yüksek olması nedeniyle oldukça popülerdir. Yıllık süt verimi 3500 ile 4000 litre arasında değişen montofon süt inek fiyatı 2024 yılı itibariyle 20000 TL’den alıcı bulmaktadır.

Diğer çiftlik hayvanları fiyatı için tıklayınız;

Montofon İnek Özellikleri

Ülkemizde Montofon ismiyle bilinen bu inek türü Brown Siwiss’tir. Pinzgauer ırkıyla 1800’lerin ortalarında melezleştirildiği düşünülmektedir. Çok fazla süt vermelerinin yanında et verimlerinin de yüksek olması bu ineklerin ülkemizde tercih edilmelerinin sebebidir. Ayrıca sığır hastalıkları ve virüslere karşı bağışıklıkları vardır.

İsviçre kökenli bu ineğin rengi koyu kahverengi yada gri – kahverengidir. Erkek ve dişisinin boynuzları vardır ve kasları güçlüdür. Doğal yaşam alanı İsviçre’nin dağları olmasına rağmen iklim ve bakım şartlarına uyum sağlayabilmedeki yeteneği tüm dünyaya yayılmalarına sebep olmuştur. Sıcak ve soğuğa dayanıklılığıyla bilinen Montofon inekleri bakımsızlığa dayanabilmelerinin yanında huysuz ve aksi olarak da bilinirler

Günlük canlı ağırlık artışı ortalama 1200 kg’dır. Genellikle peynir yapımında kullanılan sütün verimi bir laktasyon dönemi boyunca yaklaşık 6000 litredir. Sütünün yağ oranı % 4 civarıdır. Yıllık bazda 250 – 300 gün arasında süt verimi oldukça yüksektir.

Montofon ineğinin danasına ve boğasına iyi bakılırsa canlı ağırlığı 1000 kilograma kadar ulaşabilir. Sırtında kendi renginden daha açık renkte ester çizgisi vardır. Burun, ağız ve kuyruk uçları siyahtır. Ortalama 9 – 10 yaşlarına kadar damızlık olarak değerlendirilebilirler.  Bu ırkın erkeklerinde Cidago yüksekliği ortalama 137- 148 cm’dir; dişilerinde ise 130 – 137 cm civarındadır. Montofon ineğinin meme yapısı incelendiğinde dolgun ve düzgün bir yapıya sahip olduğu görülecektir.

Montofon inek besiye alındığında oldukça verimli sonuçlar verdikleri için fiyatları hep iyi seviyelerde kalmıştır. Ülkemizde boz ırk sığırlarla melezlemeleri yapılmış ve Karacabey Montofon üretilmiştir. Bu ırkın rengi gümüşten koyu esmere kadar farklılık gösterir ve artık bu ırk Türk esmeri olarak anılmaktadır.

Montofon Cinsi İnek Kaç Kilo Süt Verir?

Büyük baş sığır beslemede çiftçinin süt verimi için baktığı hayvanlarda en çok kaç litre süt verdiği ve sütün kalitesidir. Elbette ki bunların yanında işletmenin kurulacağı alan, coğrafi konumu, iklimi ve bakımını etkileyen diğer koşullar yer almaktadır. Bazı cins büyük başlar günde  15 litre süt verirken bazıları 35 – 40 litreye kadar verebilmektedir. Bütün bu özellikler dikkate alındığında Türkiye için uygun büyük başcinsi Montofon’dur. Montofon – Esmer yani Brown Swiss Sığır Irkı süt ve et verimi için avantaj sağlayan ırklardandır. Diğer ırklara oranla daha fazla güç koşullara dayanabilen bu ırk bir laktasyon döneminde 5000 – 6000 litre süt verimine ulaşır. Sütte yaklaşık % 3,8 oranında yağ bulunur.

Montofon İnek Çiftlikleri

Montofon inek zor şartlara adapte olabilen hem et verimi yüksek hem de süt verimi yüksek büyükbaş ırklarındandır. Bu nedenle ülkemizde hem kırmızı et üretimi için hem de süt üretimi için akla ilk gelen ineklerdir. Bu inekler merada otlatmaya uygun olmalarının yanı sıra çiftlikleri kurularak bakımı yapılan büyük işletmeler olarak da karşımıza çıkarlar. Ayrıca bu ineklerin hastalıklara karşı dirençli olması ve bakımsızlığı tolere edebilmeleri çiftliklerde yetiştirilmesine yardımcı olan özellikleridir.

Tıkla Oyla
[Total: 15 Average: 3.4]