Keklik Fiyatları

Keklik fiyatları 2022 yılında birçok kişi tarafından merak ediliyor. Bu nedenle hazırladığımız bu içerikte canlı ve yavru keklik fiyatları hakkında bilgiler verdik.

Keklik Fiyatları 2022

Eti ve yumurtaları için beslenen keklik kuşu oldukça lezizdir ve yağ oranı düşüktür. Eti lezzetli olan beyaz keklik türü günümüzde ABD, Fransa, Macaristan, İspanya, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti gibi pek çok ülkede yetiştirilmektedir.

Ülkemizde de kurulmuş olan bazı özel durumdaki avlaklar ile Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Maraş Kapıçam, Yozgat, Antep ve Şuhut Afyon’da keklik yetiştiriciliği yapıldığı bilinmektedir. Yurdumuzda keklik yetiştiriciliği genel olarak eti ve yumurtası, yetiştirilip doğaya ve avlaklara bırakılması ve son olarak hobi için yapılmaktadır. Ülkemizde Kınalı Keklik, Gül Keklik, Kum Kekliği ve Taş Keklik gibi keklik çeşitleri bulunmaktadır. Ülkemizde keklik yumurtası ve eti için daha çok yetiştirilmektedir.

Ülkemizde en yaygın olan keklik türü kınalı kekliktir. Ergin ve erkek kekliklerin ağırlıkları ortalama 500 gram olup, ergin dişi keklikler ortalama yüzde on daha hafiftir. Kekliklerin dişilerinin ve erkeklerinin dış görünüşleri aynıdır. Cinsiyetlerinin anlaşılabilmesi için olgunlaşma döneminde mahmuzlarına bakılır. Erkek kekliklerin mahmuzları dişi kekliklere oranla daha büyüktür. Cinsiyet ayrımı mahmuzlara bakarak yapılabileceği gibi, kesin cinsiyet ayrımı kloaka bölgesine bakarak da yapılabilir.

Kınalı keklik, dolgun vücut yapılı, kısa kuyruklu, yuvarlak kanatlı ve gagaları yem almaya uygun şekilde olup bıldırcından daha iri, sülüne göre ise daha küçüktür. Diğer kuş cinsleri ile kıyaslandığında orta büyüklüktedir. Kınalı kekliklerin ayrımını sağlayan karakteristik özelliği alnında başlayan siyah bant şeklindeki çizgidir. Bu çizgi gözlere ve hatta boyunlarının en alt kısımlarına kadar iner. Olgun yaştaki kekliklerin göğüs, sırt ve kanatları kül grisi renkte olup, yanda çubuk şeklinde siyah çizgiler bulunur. Gaga, ayak ve bacakları kırmızı renkte olup, kinali keklik türü ismini bu renklerden almıştır.

Canlı Keklik Fiyatları

Keklik fiyatlarını etkileyen en büyük faktör kuş türüdür. Düz ovalarda yaşamayı seven canlı keklik fiyatları kekliğin türüne, yaşına ve pek çok değişkene göre değişkenlik göstermektedir. Günümüzde en yüksek fiyatlı tabir edilen kınalı keklik türü erişkinlik zamanlarında 1000 Türk lirasına kadar satılabilse de ortalama bir keklik 250 ila 500 Türk lirası arasında alıcı bulmaktadır.

satılık keklik fiyatları
satılık keklik fiyatları

İlginizi çekebilir: Hünkari Güvercin Fiyatları

Keklik Yavrusu Fiyatları

Ülkemizde keklik yavruları ortalama olarak 100 Türk lirasından satılmaktadır. Diğer hayvanların aksine keklikler yaş aldıkça değerlenmektedir.

Kınalı Keklik Fiyatları

Günümüzde alım satım işlemlerine en çok konu olan ve en yüksek fiyatlardan satılan keklik türü kınalı kekliktir. Kendine has dış görünüşü ve kırmızı ayakları ile dikkat çeken kınalı keklikler günümüzde ortalama olarak 1000 Türk lirası civarında alıcı bulsa da 500 Türk lirasına da satılabilmekte.

kınalı keklik fiyatları
kınalı keklik fiyatları

Sahibinden Keklik Yumurtası Fiyatları

Keklikler yabani hayatta ve beslendiği zamanlarda mart ve haziran ayları arasında günde bir defa yumurtlar. Yumurtası on beş gram ağırlığında olan keklikler yaz ortasına kadar gerekli aydınlatma sağlandığı takdirde yumurtlayabilir. Keklik yumurtasının fiyatları değişkenlik gösterse de ortalama olarak yüz elli kuruş civarındadır (adet).

Keklik Kafesi Fiyatları

Keklik kafesi fiyatları gayet doğal olarak kafesin özelliklerine ve boyutuna göre değişkenlik göstermektedir. Yumurta eğilimli keklik kafeslerinin fiyatları 1,200 Türk lirası civarında iken ortalama kafesler 300 Türk lirası civarındadır.

keklik kafesi fiyatları
keklik kafesi fiyatları

Yabani Keklik Fiyatları

Keklik bir av kuşudur ve yabanisi de gayet doğal olarak bulunmaktadır. Keklik ve sülün benzetilse de esasında dış görünüşlerinden kolayca ayırt edebilirsiniz. Yabani keklikler de normal kekliklerle aşağı yukarı aynı fiyattan satılmaktadır. Günümüzde yabani bir kekliğin fiyatı ortalama 500 Türk lirasıdır.

Keklik Satılıyor Mu?

Günümüzde ülkemizde keklik yumurtası da keklik de satılmaktadır. Geçen yıl ülkemizde kırk beş bin keklik satışı gerçekleşmiştir.

Keklik Nerede Bulunur?

Ülkemizde de kurulmuş olan bazı özel durumdaki avlaklar ile Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Maraş Kapıçam, Yozgat, Antep ve Şuhut Afyon’da keklik yetiştiriciliği yapıldığı bilinmektedir. Yurdumuzda keklik yetiştiriciliği genel olarak eti ve yumurtası, yetiştirilip doğaya ve avlaklara bırakılması ve son olarak hobi için yapılmaktadır. Ülkemizde Kınalı Keklik, Gül Keklik, Kum Kekliği ve Taş Keklik gibi keklik çeşitleri bulunmaktadır. Ülkemizde keklik yumurtası ve eti için daha çok yetiştirilmektedir. Aynı zamanda internet üzerindeki keklik alım satım sitelerinden ve Facebook gruplarından da bulmak mümkündür.

Kınalı Keklik Nerede Bulunur?

Kınalı keklikler ülkemizde genel olarak sahil şeridinde ve özellikle Karadeniz bölgesinde bulunmaktadır. Ege ve Akdeniz bölgelerinin sahil şeritlerinde de bolca kınalı keklik bulunur.