Ezan Okunurken Köpekler Neden Ulur Hiç Düşündünüz Mü?

Birçoğumuzun ezan okunurken köpekler neden ulur diye kendi kendimize soru sorduğumuz zamanlar olmuştur. Peki bu konudaki düşünceleriniz neler? Köpekler neden ezan okunurken ulur diye hiç merak ettiniz mi? Eğer bu sorunun yanıtını siz de merak ediyorsanız en doğru yerdesiniz. Sizler için köpeklerin ezan okunurken uluma sebeplerini detaylı bir şekilde inceledik. İşte detaylar…

Köpekler Neden Ulur?

Köpekler tıpkı kurtlar gibi uluyan canlılardır. Ne de olsa bu iki tür de birbiri ile akraba değil mi? Peki köpeklerin uluma sebepleri nedir diye sorsak?

Köpeklerin ulumasında birçok faktör etkilidir. Köpeğin kendisini tehlikede hissetmesi, acıkması, ağrısının olması ya da hastalığının bulunması, köpeğin çiftleşme dönemine girmiş olması ve daha birçok faktör köpeklerin ulumasına neden olur.

Uluyan köpekleri takip ederek aslında neden uluduğunu da anlayabilirsiniz. Çok hızlı bir şekilde uluyorsa ve peşinden havlıyorsa etrafında bir tehlike sezdiğini düşünebilirsiniz. Örneğin Sivas Kangalı, Aksaray Malaklısı ve Pitbull cinsi köpeklerde bu tarz uluma ile sıkça karşılaşırız. Eğer daha kısık tonlarla uzun süreli uluyorsa da hastalığından ya da acıktığından şüphelenebilirsiniz. Pug ve Malta Köpeği cinslerinde genelde bu tarz uluma ile karşılaşırız. Adanalı dizisinden hatırlayacağımız Maraz Ali’nin Köpeği Rıfkı da (Pug cinsi köpek) genelde bu şekilde uluyordu.

Günümüzde köpeklerin uluması ile ilgili olarak en çok ezan vakti karşılaşıyoruz. Günün 5 vakti okunan ezanlarda köpeklerin uluduğunu hepimiz görmüşüzdür. Özellikle akşam, yatsı ve sabah ezanları esnasında bulunduğumuz yerdeki neredeyse bütün köpekler ulur. Peki bunun arkasında yatan sebep nedir?

Ezan Okunurken Köpekler Neden Ulur?

Ezan okunurken uluyan köpeklerle ilgili birçok rivayet ortaya atılmıştır. En yaygın görüşler ise tabii ki sizin de tahmin edebileceğiniz üzere dini bakış açıları ile ortaya atılmıştır.

Birçok kişi köpeklerin ezan vakti uluduğunda onların cin gibi ruhani varlıklar gördüğünü ve tepki olarak havladığını düşünmektedir. Bazıları ise benzer şekilde ezandan kaçan canlıları gördüğünü düşünür. Aslında olaya bilimsel açıdan bakıldığında daha farklı sebeplerin olduğu görülüyor.

Ezan okunurken hoparlörlerin de etkisi ile şehrin dört bir yanından yüksek sesler gelmektedir. Bu nedenle de özellikle Bull Terrier ve Av Köpeği gibi korumacı köpek türleri kendilerini tehdit altında hisseder. Tehdit altında hissettikleri için de karşı atak olarak ulumaya başlar.

Örneğin ezanın hoparlörlerden değil de çıplak sesle okunduğu vakitlerde köpekleri inceleyebilirsiniz. Bu esnada Kurt Köpeği gibi hırçın köpekler bile ulumayacaktır. Test ederek siz de bunu fark edebilirsiniz :)))

Yavru Köpekler Ezan Okunurken Neden Ulur?

Yavru köpekler ezan okunurken yetişkinlere oranla çok daha fazla ulumaktadır. Aslında bu yine köpeklerin fizyolojisi ile açıklanabilir.

Yavru köpekler tehditlere karşı daha açık durumdadır. Kendisini koruma içgüdüsü ile dışarıdan yüksek ses geldiğinde tepki olarak ulumaya başlar. Eğer yavru köpeğin annesi varsa onu gördüğünde ulumayı kestiğini görebilirsiniz.

Ezan Okunurken Köpek Uluması Neye İşarettir? İslam’da Köpek Uluması Ne Anlama Gelir?

Aslında bu sorunun cevabını biraz önce verdik. İslam’da köpek uluması daha çok ruhani varlıkların köpekler tarafından görüldüğü konusuyla ilgilidir.

İslam alimlerine göre köpeklerde ruhani varlıkları görmeyi engelleyen göz perdeleri yoktur. Bu köpekler ortalıkta dolaşan diğer alemlerdeki canlıları görünce ulumaya başlar. Alimlerin köpek uluması ile ilgili İslami açıklaması bu şekildedir.

Bakalım bu Youtube videosunda neler söylenmiş;

Tıkla Oyla
[Total: 0 Average: 0]