İçeriğe geç

Aksaray Malaklısı Fiyatları

Aksaray Malaklisi Fiyatlari

Aksaray malaklısı fiyatları 2022 yılında bazı kişiler tarafından merak edilmektedir. Bu sebeple sizler için bu yazımızda Aksaray malaklısı fiyatları konusunda bilmeniz gerekenleri sıraladık.

Aksaray Malaklısı Fiyatları 2022

Türkiye nin bir ili olan Aksaray’da; iri cüsseli çoban köpeği olarak yetiştirilen Aksaray malaklısı, yetiştiricilerin gözdesi niteliğinde! Kocaman aşağı sarkan dudakları, kalın uzun bacakları ve iri kafasıyla bir kere bakanların tekrar bakmasına sebebiyet vermekteler. Evliya Çelebi tarafından ona atfedilen bir mahlas vardır.  Bu sebeple onlara bazı yörelerde Anadolu aslanı olarak seslenmektedirler.

Onlara Aksaray malaklısı denmesindeki sebepse sarkık dudakları! Zira Aksaray’da bu şekilde olan dudağa malak denmektedir. Aksaray malaklısı için bazı tarihsel ve genetik araştırmalar yürütülmemiştir. Kökenleri hakkında derinlemesine bilgi sahipliği mevcut değildir. Ancak Orta Doğu ve Türkistan’dan melezlenmeyle türedikleri bilinmektedir.

İlginizi çekebilecek diğer köpekler ve fiyatları;

130 – 135 cm uzunluğuna, 90 – 95 cm omuz yüksekliğine kadar çıkabilmektedirler. Kiloları da 90 – 95 kg arasında seyredebilmektedir. Çokça salya akıtmaktadırlar. Yerlerinde duramaz bir halleri mevcuttur ve karakter bakımından apartman dairelerine uygun oldukları söylenemez. Daha çok bahçeli, geniş arazilere sahip evlerde bakılmalılardır.

İyi huylu bir yapıya sahip olup, baskın ve güçlü durmasından kaynaklı bir koyun sürüsünü çok rahat bir şekilde güdebilmektedir. Pek sakin, ağır başlıdırlar. Sürü koruma görevini ustalıkla üstlenmektedirler. Bazı Aksaraylılar bu köpekleri yetiştirmekte, yavrulamakta ve başka şehirlere, hatta ülkelere ulaşımını sağlamaktadır.

Aksaray Malaklısı Yavru Fiyatları 2022

Malaklı köpeklerinin fiyatları da bakımları, yetiştirilmeleri gibi oldukça merak konusu olmaktadır. Çoğu köpek cinsinde olduğunun aksine, yetişkin bir malaklı yavru bir malaklıdan daha pahalı fiyatta olacaktır. Elbette bu kesin bir kaide değildir. Köpeklerin durumu, yaşı, sağlığı ve ilan sahiplerinin genel olarak durumu fiyat skalasındaki değişikliğin sebebi olacaktır.

Aksaray Malaklisi Fiyatlari
Aksaray Malaklisi Fiyatlari

Almanya, İngiltere ve Hollanda gibi ülkelerden oldukça yoğun talep almakta olan malaklılar, yetiştiriciler tarafından söylenen bilgilere göre zor yetiştirilmekteler. Bakımları oldukça meşakkatli ve temizlikleri de zorlayıcı. Daha çok tavuk kemiği, süt, mama, sakatat ve arpa unundan yapılma yemeklerle beslenmektedirler.

Bu iri yapılı korkunç bir görüntüde olan ama aslında çok sakin ve sıcakkanlı hayvanlar, Aksaray yöresinde bazı yetiştiriciler tarafından 6 ayda bir yavrulatılmaktadır. Gök karabaş, boz karabaş ve ala malaklı olarak üç farklı cinste köpek elde etmekteler. Ayrıca uyarmaktalar ki, başka cinsteki köpekler malaklı diye yetiştirilip satılmakta. Bunlara da özel dikkat gösterilmesi söylenmektedir.

Aksaray Malaklısı Nerede Bulunur?

Koruma içgüdüleri son derece yüksek olan Aksaray malaklısı adı onlara sarkık dudak ve yanaklarından gelmiştir. Çok sevecendirler. Kangal ırkından çoğu özelliğiyle ayrılmaktadır. Kangallar daha küçük ve uzun tüylüdür. Yetiştiriciler tarafından söylenen bilgi ise, fiyatlarının 4.000 TL ile 80.000 tl arasında değişiklik arz ettiğidir.

Zaten çoban köpeği olarak sıfatlanan bu ırk, Aksaray çobanlarının vazgeçilmez ırkı! Aksaray malaklısı köpeklerinin adından da anlaşılacağı üzere Aksaray’da olduğu aşikardır. İlgili ilden, yurt içi ve yurt dışı satışlar da yapılmaktadır. Aksaray Malaklısı Irkları Geliştirme Derneği tarafından istatistiksel bilgiler ifade edilmiştir. Fazlaca rağbet gören tür, her yıl 600 – 800 adet Aksaray ilinden satılmaktadır.

Aksaray Malaklisi Yavru Fiyatlari
Aksaray Malaklisi Yavru Fiyatlari

Bazı durumlarda ilgi fazla olduğundan insanlar onları satın alabilmek için randevu almak zorunda kalmaktadır. Ayağa kalktıklarında, bir insan boyunu geçebilen bu ırk dünyanın en büyük çoban köpeği titrini de taşımaktadır. Kangal köpeğinde de Sivas’ın Kangal ilçesi dile getirilirken, malaklı deyince elbette Aksaray akıllara gelmektedir. Sivas kangalı ve diğer çoban köpekleriyle sık sık karşılaştırılmaktadırlar.

Aksaray Malaklı Nasıl Beslenir?

Web sitemizdeki diğer hayvan türleri ve köpek ırklarında olduğu gibi malaklılar için de beslenmelerine dair bilgiler vereceğiz. Sevdiği kişileri inanılmaz bir koruma içgüdüsüyle yanıp tutuşmaktadır. Sürü güttüklerinden lider olma eğiliminde ve isteğindedirler. Bu sebeple iki cinsiyetteki köpek de yavrularını bile belli bir aylığa geldiklerinde yanlarında istememektedirler. Çünkü, yetişkin olmak üzere olan bir diğer köpek, ebeveynin liderliğine tehdittir.

Diğer köpeklere oldukça temkinli davranmaktadır. Hal böyleyken bile tanımadığı hayvanlar dışında genel olarak hayvanlarla arası iyidir. Sıcak yapısıyla ön plana çıksa da malaklılar kesinlikle evde beslenmemektedir. Saldırgan bir yapısı yoktur ancak tehdit unsuru yakaladığında dişlerini göstermekten çekinmeyecektir. Ayrıca bolca egzersiz yapması, koşması gerekmektedir.

Yavru Aksaray Malaklisi Fiyatlari
Yavru Aksaray Malaklisi Fiyatlari

Her köpek gibi onlar da kuru ve yaş mama yemektedir. Ancak malaklılar ticari bir ırktır. Bu sebeple yemekleri de farklıdır. Her çeşit mamayı yiyemezler. Destekleyici gıda ürünleriyle birlikte, uygun porsiyonda ve kalsiyum nitelikli gıdalarla, meyve sebze karışımları, arpa unu, süt, yumurta, su ve pekmez karışımlarıyla beslenebilmektedir.

Orta seviye üzeri bir tüy döküm süreçleri vardır. Haftada bir iki kez taranmalı ve fırçalanmalılardır. Ancak tüy bakımları daha kolaydır. Açık alanda olduklarından ve kısa tüylerinden dolayı çok zahmet gerektirmez. Cilt sağlığının korunması için bir bichon frise gibi fazla banyo yaptırılmamalıdır. Hassas bir cilde sahip olan malaklılar için özel ve seçili sağlık ve temizlik ürünlerinin tercih edilmesi gerekmektedir.

Aksaray Malaklisi Nerede Bulunur
Aksaray Malaklisi Nerede Bulunur
GörünümÇiftleşme/ÜremeDoğumUysallık
İri, beyaz – kısa tüyler

Kilolu, uzun

6 aylıktan sonra her 6 ayda bir kez5 – 10 adete kadar yavrulayabilmektedirlerUysal – sakin
Sahiplerine KarşıBeslenmeBakım ZorluğuDiğer Türlerle Geçim
Çok nazik

Sahiplenici, korumacı

Protein

Kuru – yaş mama

Arpa unu, süt, meyve sebze

Orta – çok zor değilİyi

Tanımadıklarına karşı saldırgan tavırlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir