Brahma Civcivi Fiyatları

Hazırladığımız bu içerikte brahma civcivi fiyatları 2024 verilerini sizlerle paylaştık.

Tavuk yetiştiricileri tavukları genelde yumurta ve et verimleri nedeniyle beslerler ancak Brahma cinsi tavukların ne et verimi çok iyidir nede yumurta verimleri. Tüm bu sebeplere rağmen ülkemizde kendine oldukça geniş yer edinin Brahma cinsi tavukların yetiştiricileri bu tavukların sadece ticari amaçla yetiştirilemeyecek kadar değerli olduğu görüşündeler. 

Bu tavukların ülkemize yer ve zaman tam kesinleşmemekle birlikte 1870’li yılların sonunda ABD’den geldiği düşünülmektedir, ayrıca kökeninin Asya’ya dayandığı da bu düşünceler arasındadır. Bu tavukları beslemeyi düşünüyorsanız bilmeniz gereken bu tavukların oldukça uysal tavuklar olduğu ve kümesinize uyum sağlamakta hiç güçlük çıkartmayacaklarıdır ancak bu tavuklar büyük görüntülerinin aksine et verimi ve yumurta veriminde tercih edilemeyecek kadar listenin gerisinde kalmaktadırlar.

Brahma Civcivi Fiyatları 2024

Bu tavukların kümesinize görsel şölen katmasını, kümesinizde mutlaka bulunmasını isterseniz yerel alıcılardan satın alabileceğiniz gibi e ticaret sitelerinden de satın alabilirsiniz. Fiyatlarına gelince diğer süs tavuklarında olduğu gibi Brahma cinsi tavuklarda da kesin bir fiyat vermek çok doğru olmayacaktır. Ancak fiyatı etkileyen parametreler; tavuğun renklerindeki uyum, büyümesindeki ve beslenmesindeki dikkat ve büyüklüğü gibi etmenlerdir. Yine de bir fiyat aralığı vermek gerekirse 250 TL ile 300 TL arasında değişiklik gösterir. Bu fiyat üzerinde alıcı ile satıcının pazarlık yapmaları ile değişikliklerde elbette görülmektedir.

Diğer canlı tavuk fiyatları içerikleri için tıklayın;

Light Brahma Civciv Fiyatları 2024

Brahma cinsi tavuklar arasında en çok alımı satımı yapılan tavuklar Light Brahmalardır. Brahmalar sadece kümesin süsü gözetilerek için et ve yumurta verimini düşünmeden beslendikleri için fiyat vermek oldukça zordur. Yinede Brahmlar arasında Light Brahmaların fiyatının belirlenmesi daha kolaydır. Yarka olarak satılan 4 aylık Light Brahmalar 200 – 300 TL civarındadır.

Blue Brahma Tavuk Fiyatları 2024

Brahma cinsi tavukların fiyatlandırılmasında; renklerin bütünlüğü, tavuğun büyüklüğü gibi görsel faktör etkili olduğu için bu tavuk cinsinde bir fiyat vermek doğru olmayacaktır. Ancak bilmeniz gerekir ki bu tavuk türlerini alırken alıcı ile satıcı arasında pazarlık etkilidir. 

Brahma Tavuk Yumurtaları Fiyatları 2024

Brahma tavukların fiyatları için söylenen şeyler Brahma yumurtaları içinde geçerlidir. Ancak yumurtalar alınırken dikkat edilmesi gereken şey anaçların görüntüleri, özellikleri ve beslendikleri kümes şartlarıdır. Ayrıca yumurtaları aldıktan sonra dolaba konulduğunda özelliklerini kısa sürede kaybederler dışarıda ise 25 gün civarı işlevini yitirmeden saklanabilirler. Brahmaların yumurtalarının fiyatları için 7 ila 15 TL arasında değiştiği söylenebilir. Buff Brahmalar için yumurtalar 7-7,5 TL iken Light Brahmaların yumurtaları 12-15 TL bandındadır.

Brahma Civciv Kaç Ayda Büyür? 

Et ve yumurta verimi için beslenmeyen bu tavuk ırkının horozlarının ağırlıkları 5-6 kg tavuklarının ağırlığı ise 3 ile 4,5 kg arasındadır. Brahma cinsi tavuklar yılda 110 – 170 bandında yumurta verirken gurk düşmeden önce seri yumurtlamaya başlarlar bu özelliği göz önüne alındığında yumurtlama veriminin arttığı bu dönemde kümesin bir köşesini tavuğunuz için uygun hale getirmeniz tavuğunuzu rahat ettirecektir. Brahma cinsi tavukların gurk düşme sıklığı diğer tavuklara oranla daha sıktır havaların ısınmasıyla birlikte yumurtlama isteğinde artış görülen bu tavuklar eğer iyi bakım koşullarına sahip ise yılda en azından 2 kere gurk düşerler. Brahma cinsi tavuklar 6 ayda yumurtlamaya başlarlar. Yumurtlama yapması, suni ortamlarda yetiştirilen Brahma cinsi tavukların daha çabuktur.  

Brahma türü bir civcivin büyümesi için gerekli olan kümes ortamının hijyenine dikkat etmek gerekir, bu civcivler et ve yumurta verimi gözetmeden büyütülmek yerine süsleri nedeniyle büyütüldükleri için kümes ortamının pis veya yağmurdan korunaksız olması tüylerinin birbirine yapışması ve çeşitli hastalıklara neden olacaktır.

Tıkla Oyla
[Total: 0 Average: 0]