Yumurta Tavuğu Fiyatları

Bugünkü içeriğimizde yumurta tavuğu fiyatları 2024 yılında ne kadar onu anlattık. Gelin birlikte inceleyelim.

Yumurta Tavuğu Fiyatları 2024

Tavuklar et tavuğu ve yumurta tavuğu olarak ikiye ayırılırlar. Et tavukları kilo almaları için beslenen tavuklar iken yumurta tavuklarının beslenme amacı yumurta alımıdır. Günümüzde önemli protein kaynağı olarak tüketilen yumurta erişilebilir ve nispeten diğer protein kaynaklarına göre daha ucuz ve ulaşılabilirdir. Yumurta tavuklarının cinslerine, beslenmelerine ve yaşlarına bağlı olarak yumurta tavukları da çeşitlilik gösterir. Yumurta tavuklarının fiyatları toptan ve perakende alımlarda farklılık gösterse de 2024 yılında 150 Türk Lirasından başlamakta ve yumurta verimi daha fazla olan tavuklarda bu fiyat daha da artmaktadır.

Diğer canlı tavuk fiyatları içerikleri için tıklayın;

Gezen Tavuk Yumurta Fiyatları 2024

Yumurta ticaretinde piyasa rekabetinin artmasıyla kafeslerde yumurta verimi için beslenen tavukların da sayısı artış göstermiştir. Bununla beraber organik beslenme ve hayvan haklarına etik yaklaşımlarla bunlara sınırlama getirilmiş olsa da yeni arayışlara gidilmiştir. Bunlardan biri de gezen tavuklardır. Gezen tavuklar, tavukların gezebileceği çiftlik şartlarına sahip olan tavuklardır ve bu tavukların yemleri de kafeste beslenen tavuklara göre farklılık gösterir. Gezen tavuk yumurta fiyatları, kafeste beslenen yumurta tavuklarının yumurta fiyatlarının yaklaşık 2 katıdır.

Mavi Yumurta Tavuğu Fiyatı 2024

Tavuk cinslerinin değişmesiyle yumurtalarda değişiklik göstermektedir. Ameruacanas tavuğu oldukça hafif bir tavuk cinsi olup yumurtalarının renginin mavi olmasıyla dikkat çeker. Bu tavuklar dolgun bir göğse sahip olup, kıvrık gagalarıyla dikkat çekerler. Yıllık yumurta verimleri diğer tavuklardan daha az olmasına rağmen, yumurta verimleri bakımlarının iyiliği arttıkça artar. Amruacanas tavuklarının ağırlıkları 2,5 kg iken horozların ağırlıkları 3 kg civarındadır. Bir tavuk ve bir horoz olarak toplamda 250 TL ile 500 TL arasında satılmaktadır. Mavi yumurta Türkiye’de de üretilmekte olup normal yumurtalardan daha pahalıdır.

Yumurta Tavuğu Özellikleri

Yumurta tavukları ülkemizde alınırken verdikleri yumurta rengine, büyüklüğüne ve yumurta verimine göre değerlendirilir. Yumurta tavuğunun beslenmesinin amacı yumurta vermesidir, bu tür tavuklar et tavuklarından farklı olarak daha yavaş kilo alırlar. Yumurta tavuklarının yaşlarına göre yumurta boyutu değişebileceği gibi,  geçirdikleri hastalıklara ve genetik özelliklerine göre de hem yumurta boyutu hem de yumurta veriminde değişiklikler görülür. Ülkemizde hem kafes usulü yumurtacılık hem de gezen tavuk yumurtacılığı yapılmaktadır.

En Çok Hangi Tip Tavuk Yumurta Yapar?

En çok yumurta veren tavuk cinslerinin başında Ligorin, Lohman Brown ve Ataks’lar gelir. Bu yumurta tavuğu türlerinin yılda ortalama 320 yumurta vermesi beklenir. Bu tavuk türlerini almadan önce sadece yumurta verimlerini değil yaşadığınız iklime uygunluğunu da kontrol etmeniz faydanıza olacaktır.

Yumurta Tavuklarının Beslenmesi, Yem Miktarı ve Yem İçerikleri

Yumurta üretimine geçmek için yumurta tavuğu alırken en verimli ve yaşadığınız coğrafyaya en uygun tavuğu seçmenize rağmen besleme ve bakımını iyi yapmazsanız tavuklardan istediğiniz verimi alamayacaksınız. Tavuk beslemeden önce tavuklarınızın cinsini bilmelisiniz, tavuklarınızın cinsini bilmek tavuklarınızın ne kadar enerjiye ihtiyacı olduğunu bilmenin başlangıcıdır. Daha sonrasında tavuklarınızın yaşını bilmelisiniz ve yem rasyonu tavuğunuzun cinsi ve yaşına uyumlu olarak hazırlanmış bir yem ve enerji ihtiyacına cevap veren gramajda göre besleme yapmalısınız.  Yumurta tavuklarının yemleri daha çok mısır, buğday, soya ve ay çiçeği gibi protein kaynağı besinlerin küspesi gibi besinleri içerir. Bir tavuk günde ortalama 120-130 gram yem tüketmektedir. Bu oran tavuğun cinsine ve enerji ihtiyacına göre değişir. Ayrıca yem formlarının toz ya da granül formatında olması da tavukların yedikleri yem miktarını değiştirir.

Yumurta Tavukları Günde Kaç Yumurta Verir?

Tavukların cinsine bağlı olarak değişmekle birlikte yumurta verimi yüksek, iyi beslenen ve yumurta yaşına gelen tavuklar bir yılda yaklaşık 320 yumurta verir.

Tıkla Oyla
[Total: 10 Average: 3.1]