Adana Güvercini Fiyatları

Adana güvercini fiyatları 2022 yılında hayvan severler ve kuş severler tarafından bolca aranmış, arama motorlarında yerini almıştır. Bu yazımızda, sizlere Adana güvercini fiyatları hakkında bilgiler sunduk.

Adana Güvercini Fiyatları 2022

Güvercin Güvercingiller bünyesinde bulunan bir kuş türüdür. Bu familyadan olan güvercinler, manyetik alan hassasiyeti bulunmaktadır. İlgili gelişmiş özellikleri, onların manyetik alandaki değişimleri fark etmesine ön ayak olmaktadır. Yön bulma kabiliyetleri, manyetik alan hassasiyetleri dolayısıyla muhteşem gelişmiştir.

Birçok güvercin ırkı bulunmaktadır. Alpine Swift, Bango Güvercin, Cumulet, Dolapçı, English Barb bunlardan sadece beşidir. Adana güvercini de ülkemizde oldukça popüler ve bilinen bir türdür. Sürü ve kümeleşmiş halde uçmaktadırlar. Büyük ve iri bir kafaya, vücuda sahiptirler. Bir Adana güvercinini burnundaki et parçası gibi görünen kısımdan tanıyabilirsiniz!

Ülkemizde sadece bakmak ve beslemek için değil, üretmek için de Adana güvercini alan kişiler bulunmaktadır. Bu güvercinler bu yetiştiriciler için çok yerinde bir seçimdir. Zira, yavrularına irilikleri bakımından da ebeveynlik bakımından da çok iyi bakabilecek kuş türlerindendir.

Diğer güvercin fiyatları için tıklayabilirsiniz;

Adana Yerli Güvercin Fiyatları 2022

Adana’daki yerli güvercin fiyatlarına bakıldığında, çok geniş bir perspektifte fiyat skalasının ilerlediği görüntülenmektedir. Şehirde çok fazla beslenilmektedir. Dalıcı kuşlardır. Bir Adana güvercini düşük fiyattan alıcı bulamamaktadır. Adana güvercini istiyorsanız cebinizin yanacağı hakkında bilgi sahibi olmalısınız! Ancak elbette kuş özellikleri fiyat yelpazesindeki değişikliklerin yegane sebeplerinden olacaktır.

Satilik Adana Guvercini Fiyatlari Sahibinden
Satilik Adana Guvercini Fiyatlari Sahibinden

Genellikle Adana güvercinleri siyah bir vücuda sahiptir. Boyunlarına serpiştirilen yeşil tüy renkleriyle göz kamaştırmaktadırlar. Gagalarının, kanatlarının ve ayaklarının uçlarında beyazlıklar bulunmaktadır. Bazı Adana güvercinleri bembeyaz bir tüy rengiyle de doğabilmektedirler. Tüy geçişleriyle, kanat çırpışlarıyla kuş severler için harika hayvanlardır!

Çırpınan Adana güvercinleri daha uygundur. Vazgeçip cayan kuşlar pek sevilmemektedir. Ne var ki, Adana güvercinlerinde önemli olan performanstır, renk değil. Siyah, mavi, kırmızı ve beyaz renklerde ve bu kombinasyonlarda olmaktadırlar.

Adana Güvercin Pazarı Fiyatları 2022

Adana güvercinlerinde her rengin kendine özgü ismi bulunmaktadır. Sakar; siyah ve kanat ucu beyaz kuşlara denir. Zırhlılar; siyah, lacivert ve mavi renklerde ve göğsü açık mavi olanlardır. Şami; açık mavi ve kanadında siyah çizgiler olanlardır. Maverdi ise; beyaz, kırmızı ve kahve renginde olmaktadır.

Tıpkı Jako papağanı gibi boyunları kalın ve uzun olan Adana güvercinleri, upuzun kanatlıdır. Gagaları da kısa ve kesin bir bitişe sahiptir. Kafalarının şekli bakımından çok tüylü olmasalar da, dışa çıkış görünümleriyle Show Jumbo muhabbet kuşunu andırırlar. Çok kudretli bir görüntüyle resmedilmektedirler. Tüy dökme mevsimlerinde performanstan düşer ve mevsimlerinin geçmesi için beklemeleri gerekir. Melez ırklarda aşırı yüksek bir yetenek beklentisi olmamaktadır.

Adana Yerli Guvercin Fiyatlari
Adana Yerli Guvercin Fiyatlari

Eğer bir Adana güvercini beslemek istiyorsanız, tecrübe edinmeli ve özen göstermelisiniz. Kesinlikle bilen birinden yardım almalı, yeteneklerini sınamalı ve bu şekilde antrenman yaptırmalısınız. Rüzgarlı ve soğuk sisli havalarda Adana güvercinleri uçurulmamalıdır. Ayrıca şu bilgiyi de vermek gerekmektedir ki, bilinçsiz çiftleştirme sebebiyle asil kan yitmeye başlamış ve güzel ırklar melezleşmeye başlamıştır.

Bu kuşlar uçurulurken, gözlem altında olmaları gerekmektedir. Yavruları olursa, genelde performanstan düşerler. Yavrulayarak yetiştirilmek istenen Adana güvercinleri çabuk yaşlanmaktadır. Saatte 250 km kadar hız yapabilen bu canlılar, 50.000 TL’ye bile alıcı bulabilmektedir. Bazı insanlar bu işi sadece hobi olarak yapmakta ve yetiştirmeyi tercih etmektedir.

Adana Guvercin Pazari Fiyatlari
Adana Guvercin Pazari Fiyatlari

Yüksek hızda dalış yeteneğine sahip olan Adana güvercinlerinin fiyatı merak konusudur. 30.000 ila 50.000 TL’ye satılmaktadır. Yurt dışından bile talep edilmektedir. Güvercin sahiplerinin yeni çıkmış olan “güvercin borsası” piyasasından da etkilendiğini dile getirmekte yarar vardır. İhalelerle birlikte güvercinler sahiplerine kavuşmakta, dünyanın birçok bölgesinden birçok başkaca bölgelerine alım satım yapılabilmektedir. Piyasa takibi ve sahibinden satılık, sahiplendirme ilanlarının kontrol edilmesi oldukça önemlidir.

GörünümKuluçkaYumurtlamaUysallık
Kırmızı, siyah, beyaz, mavi18 – 20 gün4 – 6Uysal
Sahiplerine KarşıBeslenmeBakım ZorluğuDiğer Türlerle Geçim
İyiSebze, güvercin yemi

Lahana, marul, bezelye

Ortaİyi