Hünkari Güvercin Fiyatları

Hünkari güvercin fiyatları 2022 yılında kuşun özelliklerine ve görünümüne göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle fiyatları çok geniş bir aralıktadır.

Hünkari Güvercin Fiyatları 2022

Hünkari cinsi şeklinde tabir edilen hünkari cinsi ilk olarak on yedinci yüzyılın başında Osmanlı kuşçuları tarafından Manisa ilinde Şehzade Sarayı için özel olarak yetiştirilmiş ve yetiştirilmesi sarayın dışında yasaklanmış olan milli bir kuş ırkımızdır. Ana vatanı Türkiye olan bu ırkın sarayın dışında yetiştirilmesi yasak ve Menşei Manisa ilimizdir.

Batılı kaynaklarda da hünkari güvercini ırkının anavatanının Türkiye’nin Manisa ili olduğu belirtilir. İnanılmaz güzellikte olan hünkari güvercin ırkı Osmanlı İmparatorluğu döneminde yalnızca saraylarda yetiştirilmiştir. Hünkari ismi de buradan gelmektedir. O dönemlerde yalnızca sarayda yetiştirilmesine izin verildiğinden bu kuşların bazıları halk tarafından kaçırılıp, gizlice yetiştirilmiştir.

Hünkari Güvercin Fiyatları
Hünkari Güvercin Fiyatları

Hünkari ırkının dış ülkelere tanıtımı ilk olarak 1864 senesinde gerçekleştirilmiştir. 1864 yılında H.P. Caradia’ya hediye olarak verilen hünkari güvercini İzmir’den alınarak İngiltere, Londra’ya götürülmüştür. 1879 senesinde ise ilk defa sergilenmiştir. Bu sergi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki New York National Columbarain Society’dir. Göğsü kıvırcık ve tüylü, paçalı, kısa gagalı, sivri tepeli ve kafa yapısı küçük bir kuştur.

Diğer güvercin fiyatları için tıklayabilirsiniz;

Sainette kanat kuyruk işlemeli türündeki hünkarilerin kafa, boyun ve gövdesi beyaz renkte iken kanatlarının üzeri ve kuyrukları renklidir. Kanat üstleri değişik renklerde işlemelidir. Dantel biçiminde işleme desenlidir. Kuyrukları ise gri iken, uçlarında mühüre benzetilen beyaz damgalar bulunmaktadır.

Hünkari cinsinde belirgin ve değişkenlik göstermeyen göz renkleri bulunmaktadır. Beyaz kafa tüyleri bulunan cinslerde siyah, renkli kafa tüyleri olan cinslerde ise turuncu renklerden oluşur.

Hünkari Güvercin Civcivi Fiyatları

Güvercin çeşitleri arasında en pahalı olan ve güvercin türleri arasında en nadir bulunanı hünkari güvercinidir. Bunun sebebi hünkari cinsinin Osmanlı zamanında yasaklanmasından dolayı oldukça nadir bulunmasıdır. Günümüzde bir hünkari güvercin fiyatı yirmi bin Türk lirasına kadar çıkabilmektedir. Hünkari güvercin çeşitleri ve fiyatları için sayfamızı gezin.

Hünkari Güvercin Fiyatı Ne Kadar?

Günümüzde hünkarinin türüne, yaşına, bakım seviyesine ve renklerine göre fiyatları değişse de hünkari fiyatları 500 Türk lirasından başlayıp 20 bin Türk lirasına kadar çıkabilmektedir.

Yerli Hünkari Güvercin Özellikleri

Hünkari ırkının baş tüyleri arkaya doğru sivri ve külah şeklinde olmaktadır. Bu tarzdaki tepe şeklinde kafalar şebab taklacı olarak da bilinen hünkarilerin en bilinen ve en ayırt edici özellikleridir.

Göğüslerindeki ters şekilde duran ve kıvırcık tüyleri ise bu cinsin en ayırt edici özelliklerinden bir tanesidir. Bu özellik pek çok kuş türünde görülür. Bu ters dönmüş kıvırcık tüyler ne kadar çok ise o kadar makbuldür. Hünkari cinsinin göğüslerine karşıdan bakıldığı zaman açmış bir gül görünümü vermektedir. Bu nedenle bu cins bağrı güllü olarak da bilinmektedir.

Yerli Hünkari Güvercin Fiyatları
Yerli Hünkari Güvercin Fiyatları

Hünkari cinsinin kanat ve kuyruk görünümleri de ayırt edici özelliklerinden bir tanesidir. Kanatlarındaki dantel şeklindeki desenleri mavi, gri, hâkî, gümüş, kahve, siyah ve kırmızı gibi değişik renklerden oluşmaktadır. Bazen tek bir tüy üzerinde üç ayrı renk görülebilmektedir.

Hünkari güvercinleri bu kendine has kanat renkleri ve özellikleri ile göz zevkine hitap eden milli kuş ırkımızdır. Hünkarilerin üzerinde bulundurdukları renklerin ağırlığına göre çeşitli kanat renkleri de bulunmaktadır. Tüm beyaz vücutlu türlerinde, kuyruk uçlarında gri mavi renk ve padişah mührü denilen beyaz damga vardır. Bu mühür zaman ile dağılıp, kuyruklarda beyaz kuşaklar halini almıştır. Günümüzde kuyruk uçlarında artık metal para gibi beyaz mühre sahip bulunan kuşlar çok az bulunmakta ve görülmektedir.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Tıkla: “Muhabbet Kuşu Fiyatları

Hünkari cinsi milli kuşlarımız, azman ırkından gelmektedir. Bu sebeple azman cinsinin yavru bakım özelliklerini kaybetmemişlerdir.

Bu gruptaki hünkari cinsi kuşlar ikiye ayrılmaktadır. Birinci grupta, hünkari güvercinlerinin kafa ve boyunları düz renkli, vücut, kanat ve kuyruk tüyleri değişik renklerde dantel işlemelidir. Halk tarafından üzerinde bulunan renge göre Karaçil, Kırmızıçil gibi yöresel isimlerle de bilinmektedir.

Diğer grupta bulunan hünkarilerin ise vücudunun tamamı, boyunları ve kuyrukları tek renk olup kanatlarının üzeri desenli işlemedir. Kuyruklarda, padişah mührü denilen damga bu türde de bulunur. Bu gruptaki hünkari güvercinleri halk arasında çam kabuğu olarak bilinir.

Tıkla Oyla
[Total: 1 Average: 3]