Taklacı Güvercin Fiyatları

Taklacı güvercin fiyatları 2022 yılında türe ve kuşa göre değişiklik gösteriyor. Eğer siz de bu güvercin türünün fiyatları ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız içeriğimizin devamını okumanızı öneriyoruz. Gelin birlikte taklacı güvercinleri yakından tanıyalım.

Taklacı Güvercin Fiyatları 2022

Güvercin ve taklacı güvercin, güvercin giller familyasına ait bir kuş türüdür. Güvercinlerde kafatası ile beyin arasına girmiş olan bazı tanecikler yerin manyetik alanına karşın duyarlı birimler haline gelmiştir. Güvercinler bu sistem aracılığı ile yerin manyetik sistemindeki değişikliklere duyarlıdırlar. Bu sistem sayesinde güvercinler çok uzak noktalara uçtuklarında dahi yönlerini kolayca bulabilirler. Omurilik omurga kanalının sonuna kadar uzanan bu sistem ile omurilikten ayrılan bu sistem tüm organlara ve kaslara kadar dağılır.

Taklacı güvercinlerin en bilineni Trakya Güvercinidir. Trakya, Türkiye’nin Avrupa kıtasında kalan topraklarını ifade etmek için kullanılmaktadır. Bu bölgeye de Trakya bölgesi denmektedir. Esasında Trakya ismi ve tanımaması Eski Yunan’dan günümüze kadar gelen ve balkanlardaki bir bölgeyi tanımlayan coğrafi bir terimdir.

Diğer güvercin fiyatları için tıklayabilirsiniz;

Bu tanımlamaya göre bugünkü Bulgaristan’ın güney kesimleri ve Yunanistan’ın doğu kısımları da bu bölgenin içindedir. Trakya taklacı güvercinleri de bu bölgede sıklıkla yer aldığı ve buradan çıktığı için bu bölgenin ismini almıştır. Bu güvercinlere Türkiye genelinde “Trakya Makaracısı” adı verilirken, Trakya bölgemizde daha çok, “Trakya Taklacısı”, “Rumeli Taklacısı”, “Rumeli Yerlisi”, “Trakya Yerlisi” ya da “Yerli” adı ile bilinirler.

Trakya ırkının kökeni konusunda maalesef fazla bir bilgiye sahip durumda değiliz. Türkiye’de uzun yıllardır yetiştirildiği bilinmekte olan bir ırk olmak ile beraber daha çok bölgesel bir yapı da göstermektedir. Trakya bölgemiz dışarısında fazla görüldüklerini söyleyemesek de Türkiye’nin her yerinde görmemiz mümkündür. Irkın köken olarak diğer taklacı ırklar ile akraba olma olasılığı fazladır.

Dünyada “Oriental Roller” olarak bilinmekte olan ve köken bakımından Türkiye’den kaynaklanan taklacı ırk ile, Bulgar ve Arnavutluk kökenli taklacı ırklarla akraba olduğu düşünülmektedir. Ülkemizde de kuş severler ve kuş sahipleri en ok Trakya Taklacısını tercih etmektedir. Bunun nedeni en yaygın ve en güzel türlerden bir tanesi olmasıdır.

Taklacı Güvercin Fiyatları
Taklacı Güvercin Fiyatları

En Ucuz Taklacı Güvercin Fiyatları

En ucuz taklacı güvercinler sıradan taklacı güvercinlerdir. Bunların fiyatı 250 Türk lirası ile 500 Türk lirası arasında değişkenlik göstermektedir.

En Ucuz Taklacı Güvercin Fiyatları
En Ucuz Taklacı Güvercin Fiyatları

En Pahalı Taklacı Güvercin Fiyatları

Günümüzde en pahalı taklacı güvercin ırkı Trakya Taklacı güvercinidir. Bu ırkın fiyatları 1000 Türk lirasından başlayıp 25000 Türk lirasına kadar çıkabilmektedir.

Mardin Taklacı Güvercin Fiyatı

En çok ilgi gören türüdür. En ayırt edici özelliği ise bacaklarının paçalı olması yani ayak çevresinde bol ve uzun tüylerin bulunmasıdır. Fiyatı 5000 Türk lirası civarındadır.

Mardin Taklacı Güvercin Fiyatları
Mardin Taklacı Güvercin Fiyatları

Van Taklacı Güvercin Fiyatı

Çok hızlı uçamayan bir güvercin türüdür. Asıl yeteneği dalma özelliğidir. Ayağını yere değdirmeden kuyruğu ile yere süpürür sonrasında takla atar. Güncel fiyatları 1500 Türk lirası civarındadır.

Taklacı Kuşlar Kaç Para?

Günümüzde ülkemizdeki taklacı güvercinler 250 Türk lirasından başlayıp 25000 Türk lirasına kadar çıkabilmektedir.

En İyi Taklacı Güvercin Nasıl Anlaşılır?

Güvercinler iki sebepten kaynaklı olarak takla eğilimi gösterirler. İlki güvercinlerin daha uysal bir kanatlı olması ve canlıların doğaları gereği savunma mekanizması nedeni ile yırtıcı kuşlardan kurtulmak amacıyla uçarken hafif yana dönerek geliştirdikleri ve attıkları takladır. Taklacı güvercin olarak bildiğiniz güvercinler de aslında bu gruba girmektedir. Geçmişten beri aslında savunma amacı ile geliştirilen bu takla becerisi zamanla kalıtsal bir hal almış ve bir ırk olarak ortaya çıkmıştır. Diğer bir neden ise bazı virüs ve vitaminlerin eksikliğinden kaynaklı beyne giden sinir hücrelerinin üzerini kaplayan miyelin kılıfının erimesi ve bu durumun güvercinler üxerinde havalanırken ve uçarken denge kaybı oluşması ve bundan dolayı kaynaklanan bir takladır. Güvercinlerin yürürken daireler çizmesi, başını geriye doğru atmaları da bu eksiklikten kaynaklanan durumlardır.