Brahma Horoz Fiyatları

Brahma horoz fiyatları, 2022 yılı güncellemesi doğrultusunda 200 TL ila 3500 TL arasında değişim göstermektedir.

Herkes farklıca hayvan türlerine bağlılık gösterir, bazıları da kümes hayvanları aşığıdır. Brahma horozu, kuş türlerine karşı ilgili olan insanlar için beslenebilecek bir türdür. İlk kez ismi “Şangay” olarak 1800’lerde adlandırılmıştır. Tavuk besleme isteğini ateşleyen cins Brahma türü olmuştur.

Brahma horozu, Malay ve Cochin ırkının melezlenmesi sonucu ortaya çıkmış ve belli bir süre denizciler tarafından bu isimle anılmıştır. 50 yıl boyunca sürekli çiftleştirilerek bugünkü hallerini almışlardır.

Brahma horoz fiyatları 2022

Brahma horoz; Light Brahma, Dark Brahma, Gold Brahma olarak alt türlere ayrılmaktadır. Resmi olarak da; Buff Brahma, Dark Brahma ve Light Brahma olarak listelenmektedirler.

Light Brahma tavuğu siyah ve beyaz renkte olup kuyruğu da siyahtır. Boyunlarında hafif siyah şeritler vardır. Dark Brahma dişi ve erkeklerine göre farklı görünüm izlemektedir. Dişiler koyu gri bir renge sahipken erkekler siyahtır. Gold Brahma ise, en irisidir. Tüyleri çok canlı ve derin, gösterişli, göz kamaştırıcıdır. Altın sarısı tüyler, siyah ve altın sarısı ayaklar bu türde görülebilir.

Dev brahma horoz fiyatları 2022

Brahma tavuk özellikleri oldukça merak edilmektedir. Bu kümes hayvanları oldukça sakindir. Kolay bir şekilde eğitilebilirler. Tehlikedeyken korkmaz ve kaçmazlar, bundan dolayı onları korumak bir horoz sahibi için esastır.

Kolay kolay korkup kaçmazlar ancak minik çocukları da korkutup kaçıracak türde hayvanlar değillerdir. Sakin bir hayvan oldukları gerçeği, onları beslemeyi kolaylaştırır. Çok da meraklı canlılardır. Gösterişli ve canlı renkleriyle güçlü görünümdedirler. 3 ila 5 kilo arasında ağırlıkları değişir. Küçük ibikleri, sakalları, bolca tüyleri vardır.

Brahma Horoz Fiyatları
Brahma Horoz Fiyatları

Aynı zamanda sağlam, kuvvetli bir gagaları mevcuttur. Çoğunlukla Brahmalar Amerika’da yetiştirilmektedir. Lakin, Asya ırkı karakteristik özellikleri de barındırmaktadır. Sıcak ve soğuk havalara alışık olduklarından iki koşulda da yaşadıkları yere uyum sağlayabilirler.

Bölgeden bölgeye de kiloları değişir. Yaklaşık olarak 100 ila 150 adet ortalama olarak yıllık yumurtlama özellikleri söz konusudur. Doğumdan itibaren olgunluğa girmeleri 2 yılı bulmaktadır. Çok kudretli, güçlü hayvanlardır. Zor hastalanırlar. İnsanlarla iç içe ve sosyal olmaya çok alışkınlardır.

Kuru bir ortamda yetiştirilmeli, çirkin yem yememeleri, kaliteli yem yemeleri gerekmektedir. Gezici türden horozlar olduklarından, geniş alanlarda nefes alıp vermelidirler. Arka tüylerinin düzenli aralıklarla kesilmesi, verimlilik bakımından büyük bir rol taşımaktadır. Bit ve pireler için de 3 ayda bir ilaçlanmalıdırlar. Temiz su içmeli, kümesleri temiz tutulmalıdır. Tüy değişim zamanlarında da oldukça hassas ve naif davranılmalıdır.

Brahma horoz ne kadar?

Light Brahma ve Dark Brahma 1865’te İngiliz Tavukçuluk Standardı’na göre dahil edilmiştir. Amerikan Tavukçuluk Birliği ise 1874’te Light ve Dark Brahma’yı standart olarak almıştır. Buff ise, 1924’te kabul etmiştir.

Büyük bir horoz cinsi olan Brahma, neredeyse Jersey Giant kadar kocamandır! Yaklaşık 75 cm kadar uzayabilirler. Uzun, derin ve geniş gövde = Brahmalar! Yandan bakıldığında dar bir V şeklindedirler gagaları kısa ve güçlüdür, tüyleri yoğun ve sıkıdır.

Brahma Horozu Fiyatları
Brahma Horozu Fiyatları

Oldukça görülmeye değer, güzel tavuklardır. Sarı siyahlı, beyaz siyahlı ve çok daha fazla kombinasyonda gün yüzüne çıkabilmektedirler. Kümes ve sergi hayvanları olan bu tavuk ırkı, sakin, arkadaş canlısıdır. Kümes kapılarının sağlam ve büyük olması gerekmektedir zira gövdeleri oldukça kuvvetli ve boyları da uzundur.

Brahma tavuk fiyatları konusunda net bir şey söylemek pek mümkün değildir. Cinsiyetine, yaşına, ırkına göre farklılık gösterirken, genel olarak sağlıklı bir Brahma’ya biçilen fiyat 250 TL’den başlamaktadır. Bu fiyat aralığı oldukça geniştir. 3.000 TL’ye kadar varabilmektedir.

Yavrularda ve yetişkinlerde tavuk cinsi ve renk de değiştiği sebebiyle oldukça değişken bir fiyat skalasıyla karşılaşmak mümkündür. Gold Dark Brahma tavuk cinsi için çokça yüksek fiyatlar alınabilmektedir fakat yetişkin sağlıklı bir Light Brahma’yı 250 TL ila 300 TL arasında bir fiyata alabilirsiniz.

Brahma Horoz Fiyatı
Brahma Horoz Fiyatı