Tokat Tavuğu Fiyatları

Araştırma yaptığınız zaman karşınıza Beç ya da İran tavuğu isimleriyle çıkabilir. Tokat tavuğu, ilk olarak Mısırlılar tarafından evcilleştirilmiştir. Güney Afrika taraflarında kullanılma amacı avlanmadır. Kökeni Afrika’ya dayanan bir tavuk çeşididir. Sahralarda yaşadığını Tokat tavuğu fiyatları araştırması yaparak öğrenebilirsiniz. Yaşam süreleri genelde on iki yıldır.

Kuluçka dönemleri ortalama otuz gündür. Bitkilerin tohumları, böcekler, meyveler, tahıllar ve otsu bitkilerle beslenirler. İlkbahar ayları Tokat tavuklarının üremesi için idealdir. Bu tavukların kafa yapısı çıplak, boynundaki deri ise kırmızıdır. Tüylerinin beyaz benekli olması onları öne çıkaran özellikleri arasında yer alıyor.

Dişilerin yuva yapmak için özel bir çabaları yoktur. Fakat tek seferde yirmi yumurta bırakabildiği görülür. Yumurtaları sarı renkli ve normal yumurtalara kıyasla biraz küçüktür. Lüks lokantalarda yumurtalarının menemen yapımı için kullanıldığına rastlamak mümkündür.

Tokat Horozu Fiyatlari
Tokat Horozu Fiyatlari

Satılık Tokat Tavuğu Fiyatları 2022

Etinin lezzetli 5-6 aylıkken çok daha lezzetli olur. Dişi Tokat tavukları yuvalarını yerdeki çukurlara yapmayı tercih eder. Sürü hâlinde ve çalılık ortamlarda yaşarlar. Etçil ve otçul beslenirler. Gün batımı ya da şafak vaktinde uçarlar. Koşu bakımından gayet iyidir. Gerekli olduğu durumlarda güçlü uçabildiklerini Tokat tavuğu fiyatları araştırması yaparken öğrenebilirsiniz. Gece tünemek istedikleri zaman ağaçlara ihtiyaç duyarlar.

Tokat tavuğu fiyatları 2022 yılında 200 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. Bu rakam zaman zaman değişiklik gösterebilir.

İlginizi çekebilecek diğer tavuk fiyatları içerikleri;

Uzman doktorlar Tokat tavuğunun etini ve yumurtasını sağlıklı bulduğu için önerir. Üretimi çok yaygın olmasa bile birçok rahatsızlığa iyi geldiği biliniyor. Çoğunlukla sürü hâlinde yaşayan Tokat tavukları, çiftleşme döneminde birbirinden ayrılırlar. Dolaşırken aynı zamanda böcek arayışındadır. Böcek ararken çıkardıkları gürültüyle birbirlerine seslenirler.

Eğer bu tavuklar dışarıdan ürkütülürse bütün sürü çığlık atmaya başlar. Gövdeleri iri olduğu için yerden kalkarken güçlük çekerler. Korktuklarında ağır ağır havalandıktan sonra en yakınındaki ağaca giderler. Ortadaki riskin kalktığını fark ettikten sonra sürü tekrar bir araya gelir.

Tokat Tavuğu Yumurta Fiyatları 2022

Gece uyumak istediği zaman Beç tavukları genelde ağaç dallarına tüner. Saldırgan yapısı olduğu için başka tavuklarla aynı kümeste yetiştirilmesi doğru değildir. Zamanında Tokat şehrinde yaygın olmasının sebebi Kırım Kongo kanamalı ateş hastalığının yaygınlaşmış olmasıdır. Hastalığa sebep olan keneleri yemesiyle bilindiği için Tokat’ta ve diğer şehirlerde önlem olarak kullanılmaya başlamıştır. Gönderildiği şehirlerde başarı elde edilince hemen hemen bütün çiftliklerde özel olarak yetiştirilmeye uygun görüldüğü söylenebilir.

İnsanlar Tokat tavuğu fiyatları hakkında araştırma yaparken genelde özelliklerini merak eder. Yumurtasının faydalarını merak ediyorsanız araştırma yaptığınız zaman karşınıza fazlasıyla bilgi çıkacaktır. Özellikle yumurtası için yetiştirilen tavuk türleri arasında yer almadığını bilerek hareket etmelisiniz.

Son bir yıl içerisinde yumurta açısından verimli olmadığı görülmüştür. Etinin lezzetinden dolayı çoğunlukla bu sebeple yetiştiriliyor. Bakımı zor ve masraflı bir tavuk olmaması sebebiyle yaygın şekilde yetiştirildiği görülür. Siz de fiyat araştırması yaparak Tokat tavuğu yetiştirebilirsiniz.