İçeriğe geç

Cüce Koşin Fiyatları

cüce koşin fiyat

Cüce koşin fiyat 2022 yılında en çok araştırılan konulardan biri durumunda. Eğer sizler de tavuk kümeslerinize cüce koşin eklemek isterseniz bu içeriğimiz tam size göre. İçeriğimizin devamında cüce tavuk fiyatları hakkında bilgilere sahip olacaksınız.

Cüce Koşin Fiyat 2022

Ticari koşin tavuğu yetiştiriciliği, adından da bilindiği üzere cüce koşin yani ufak tefek oldukları için pek tercih edilmektedir. Ufak tefek bir tavuk ırkı olduğundan koşinler daha çok evcil olarak ve süs olarak yetiştirilir.

Güzel cinslerden birisi olan koşinler brahma ırkına benzeseler de esasında brahmalar ile ilgileri yoktur. Bu ırkın esas benzerinin ismi Pekin tavuğudur. Pekin tavuğu esas olarak Çin’den çıkma bir ırktır. Ancak halen kökeni belirsizdir. Koşinlere çok benzeseler de alakaları yoktur.

Koşin tavukları gıda tarım ve hayvancılık alanında özellikle renkli paça ve küçük vücutları ile lohman tavuk yetiştiricileri arasında oldukça popülerdir. En ayırt edici özellikleri bacakları ve ayakları örten tüyleri ile öne çıkarlar. Koşinler kabarık kuyruk tüyleri çeşitli bakımlardan süs tavuğu olarak yetiştirilirler. Ayrıca koşinlerin diğer bir ismi de koşindir.

cüce koşin tavuk fiyatları
cüce koşin tavuk fiyatları

Koşin tavuğu esasında 1850’li yıllarda Çin’de üretilen ve Çin’in yerli tavuk cinsidir. Paçalı ve küçük oluşları ile dikkat çeken cins kuyruk tüylerinin çeşitli renkli olması ile de dikkat çekmektedir. Dost canlısı yapıda oldukları için de dünya çapında bilinmekte ve popülerdir.

Koşin tavukları özel bir bakım ve yönetim gerektirmektedir. Dolayısı ile koşin tavuğu yetiştiriciliği işine başlamak, diğer tavuk türlerine başlamaya kıyasla oldukça zor ve zahmetlidir. Koşin tavukları süslü kuşlar olduğundan ve süs amaçlı yetiştirildiklerinden temiz ve güzel görünmeleri gerekmektedir. Hayvan severler bu tavukların altında keklik ve sülün yumurtalarını koyarak yavru yetiştiriciliği de yapmaktadır. Bazı kişiler bıldırcınları da ekleyebiliyor.

Koşin tavukları siyah, devetüyü, kırmızı, mavi, layt, gümüş, beyaz ve altın renklerinde olabilmektedir. Özellikle bu cinsin yetiştiriciliği için sıcak ve temiz bir ortam şarttır.

Cüce Koşin Özellikleri

Cüce koşin tavuk cinsinin en ayırt edici özelliği, bacak ve ayağını kaplayan aşırı uzun tüyleri çeşitli renkli ve paçalı olmasıdır. Tüylerinin altında sarı renkte bir deri bulunur. Orta boyutta açık kahverengi renginde yumurta üretirler.

Koşin tavukları çok iyi ebeveynlerdir. Koşin tavukları doğada oldukça sessiz ve arkadaş canlısıdır. Ayrıca evcil hayvan olarak da çok iyi bilinen koşinler üreme konusunda isa tinted gibi gurk olma özelliğini gösterirler.

cüce koşin fiyat
cüce koşin fiyat

Koşin tavukluklarının küçük oluşları minyatür gibi gözükse de koşin cinsinin dişisi yaklaşık 3 kg erkeği yaklaşık 2 kg ağırlığındadır. Koşinler yumurta tavuğu değil, aksine süs tavuğudur.

Koşin tavukları, diğer tavuk türlerine göre nispeten daha tembeldir. Tembel yaşam tarzları ve yuvarlak görünümleri sağlıklarını büyük oranda etkiler. Metabolizma ve kalp problemlerinden etkilenme eğilimindedirler. Kısa çimlerde dolaşmayı severler ve genellikle daha uzun bitki örtülerine girmezler. Bunun nedeni daha uzun bitki örtüsü ayaklarındaki tüylere zarar verir. Genellikle kümesi severler, ancak onları soğuğa karşı korumanız gerekmektedir. Hayvanlar dışarıda gezinirken vahşi hayvanlara karşı korumasızdırlar, bu yüzden dikkat etmeniz gerekmektedir.

cüce koşin civcivi fiyatları
cüce koşin civcivi fiyatları

Cochin tavukları çok arkadaş canlısı, sakin ve doğurgandır. Bu yüzden mükemmel kuluçkaya yatarlar. İyi bir yumurta salımına sahip değillerdir. Orta boy yumurta bırakırlar ama çok da küçük değildir. Tıpkı diğer tavuklar gibi koşin cinsinin de kuluçka süresi 22 gündür. Koşin tavukları, diğer agresif tavuk türleriyle birlikte tutulduğunda itaatkâr olma eğilimindedir. Olgunlaşmaları uzun zaman alır. Koşin tavukları genellikle iki yıl içinde olgunlaşırlar. Ayrıca evcil hayvan olarak çok uyumludurlar ve ataks tavuk gibi ortalama 8-10 yıl ömürleri vardır.

Cüce Koşin Fiyatları 2022

Fiyat listesindeki değişimlerin ortalaması alındığında ortalama bir koşin tavuğu 200 TL’den başlamaktadır. Bunun nedeni koşin tavuklarının tıpkı beç iran tavuğu gibi süs tavuğu olmasıdır.

Ayrıca ilginizi çekerse ördek fiyatları konumuza da göz atabilirsiniz.

Cüce Koşin Civcivi Fiyatları

Koşin civcivleri, daha doğru bir deyiş ile koşin tavukları üretim amaçlı değil süs amaçlı kullanıldığından fiyatları diğer tavuk cinslerine nazaran çok daha yüksektir. Bu sebepten koşin civcivleri de diğer civcivlere kıyasla pahalıdır. Koşin civcivleri günümüzde 50 TL civarındadır. Pleymut tavuk civcivleri göz önünde bulundurulduğunda çok daha pahalıdır.

Porselen Cüce Koşin Fiyatları

Porselen cüce koşinler yumurtalarının tanesi günümüzde 30 TL civarındadır.

Cüce Koşin Yumurtası Fiyatları

Koşin tavuklarının yumurtaları 15 ila 30 Türk lirası bandında değişkenlik göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir