Beç İran Tavuğu Fiyatları

İran tavuğu fiyatları 2022 yılında en çok merak edilen konulardan biri. Biz de bu nedenle bir ördek ve bıldırcın kadar değerli olan ancak Ataks tavuk ile pleymut tavuk gibi yumurta verimine sahip olan İran tavuklarını siz de satın almak istiyorsanız öncesinde bu içeriğimize dikkatli bir şekilde bakmanızı öneriyoruz.

İran Tavuğu Fiyatları Sahibinden 2022

İran tavuğu, bir diğer adıyla Beç Tavuğu daha çok yumurta almak için yetiştirilir. Bir sene içinde verebildiği yumurta sayısı fazla değildir. Eti de oldukça lezzetlidir. Bu sebeple İran tavuğu eti çok tercih edilir. Eti ve yumurtası ile ön plana çıkar. İran tavuğu fiyatlarının 30 TL ila 200 TL arasında değiştiği gözlemlenmektedir.

İran Tavuğu Fiyatları
İran Tavuğu Fiyatları

Anavatanı Afrika olan bu türe Beç Tavuğu da denir. Bu tavukların bakımı fazla masraflı ya da meşakkatli değildir. Diğer tavuk türlerinden ve hayvan tiplerinden de gözlemlenebildiği gibi, özellikle dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bu durumlara dikkat edildikçe sağlıklı bir İran tavuğu sağlanabilir.

İran Beç Tavuğu Fiyatları

İran Beç tavuğu fiyatları 2022 yılı son güncellemeleri sonucunda 100 TL ila 200 TL arasında değişim göstermektedir.

Ilıman iklimlerde, Beç Tavukları’nın kuluçka dönemleri süresi 40 haftadır. Diğer iklimlerde de aynı verim alınabilir. Kafes sisteminin uygulandığı kümeslerde yıllık üretim çok fazladır.

İran Beç Tavuğu Fiyatları
İran Beç Tavuğu Fiyatları

Ortalama yıllık 170 – 180 adete kadar yükselebilir, 100’den fazla civciv alınabilir. İran tavuğu yumurtası, bu koşullar olmadan daha az elde edilir. 70 – 100’e kadar düşebilir. Civciv alma olasılığı da azdır.

İran Tavuğu Civcivi Fiyatları

İran tavuğu civcivlerinin fiyatı 2022 senesi güncellemesi ile 20 TL ila 80 TL arasında fark göstermektedir.

Tokat tavuğu, yani İran tavuğu, beyaz beneklidir. Civcivleri de satılmaktadır. Türkiye’nin de farklıca yerlerinde gerek yumurta, gerek civciv gerekse tavuk olarak satıldıkları görülmektedir. Takas tercih eden hayvan sahipleri de mevcuttur.

İran Tavuğu Fiyatı
İran Tavuğu Fiyatı

Bireysel üretim olan civcivler, çeşitli çiftliklerde ve farklı kalitelerde satılmaktadır. Bu ilanlara gerekli web sitelerden, ilgili telefon numaralarından ulaşılabilir.

İran Tavuğu Özellikleri

İran tavuğu, vücut metabolizmasını hızlandırırken, sindirim sistemini düzenler. Grip ve nezle gibi hastalıklara bağlı vücuttaki güçsüzlüğe direnç sağlar. Kemiklerin gelişmesine katkı sağlayan kalsiyum ve mineral gibi maddeler Beç Tavuğu yumurtasında bulunur.

Besin değeri yeterlidir. Doyurucudur, faydalıdır. Hücre yenilenmesine katkıda bulunur. Iran Tavuğu Beç, yenebilir. İran Tavuk eti çok güzel ve lezzetlidir. Hatta bazı kişiler sırf eti için yetiştirmektedir.

Besin kaynakları otsu bitkilerdir. Tahıllar, bitki tohumları, meyve böcekler de buna dahildir. Boyun derisi kırmızı, başları çıplaktır. Tepesinde kemiksi bir ibik mevcuttur. Gagalarının altındaki kırmızı, mavi deri de hindilerinkine benzemektedir.

Bir Beç Tavuğu 7 – 8 aylıkken olgunlaşır. Hemen yumurta vermeye başlar. İran tavuğunun kuluçkaya yatması için ise 1 yıl beklenmesi gerekir. İran tavuklarına hakim olunduğunda, kümes koşulları sağlandığında senede 100 kadar yumurta alınabilir. 2 – 3 sene yumurtlamaya devam edeceklerdir.

4 – 5 sene küçük kümeslerde beslenebilirler. 3 seneden sonra verim düşer. Damızlık tavuk seçiminde dikkat etmek önemlidir. Yumurtladığı aylar ise değişiklik arz etmez. İlkbaharda, yani nisan – mayıs aylarında ürerler.

Satılık İran Tavuğu İlanları

Diğer tavuk türlerine nazaran, İran Tavuğu bireysel olarak beslenebilen ideal bir tür değildir. Zira, daha çok yumurta için yetiştirilir. Yıllık yumurtlama oranı da diğer tavuklardan azdır. İran Tavukları, kafes ortamında son derece sakindir ve iklim değişikliklerine, hava farklılıklarına ayak uydurabilmektedir.

İran Tokat tavukları, yetiştiricilerin işini, rahat ve sakinlikleriyle kolaylaştırırlar. Bağışıklıkları yüksek, yetiştirilip büyütülmesi de epey kolaydır.

Satılık İran tavuğu ilanlarına bakıldığında, birkaç günlük İran tavukları ya da büyük olanlar görülebilir. Toptan ve perakende bir şekilde bu işlemler gerçekleşir. İstenen kriterde tavuk ya da civciv, yumurta satın alımına ulaşılabilir. İlan siteleri, hayvan siteleri, satış işlemleri için iletişimin sağlanabileceği çeşitli yollardan bu üreticilere ulaşılabilir.

İran tavuğu yumurtası kumestenal ilanları, bu başlıklar arama motorlarında aratıldığında ulaşılabilir durumdadır. Dişi ve erkek olacak şekilde ayrı ayrı ilanlar bulmak da toplu ve karışık satılık İran tavuğu ilanları da mevzu bahistir. Yapılması gereken tek şey üreticilerin telefon numaralarına sosyal medya aracılığı veya web sitelerinden ulaşmaktır.

Tıkla Oyla
[Total: 3 Average: 2.3]