İçeriğe geç

İsa Tinted Tavuk Fiyatları

Tinted Tavuk Fiyatları

Tinted tavuk fiyatları 2022 yılında ne kadar diye merak ediyorsanız hazırladığımız bu içerik işinize yarayabilir. Bu yazımızda salma tavukçulukta çok tercih edilen Tinted tavuklar hakkında bilgi verdik.

Tinted Tavuk Fiyatları 2022

En kaliteli ve verimli türler arasında yer alan tinted tavuğu oldukça uysaldır. Bu tavuk türü parlak ve parlak tüyleri ile dikkat çekerken, aynı zamanda en az yem ile en çok yumurta verimi vermektedir. Diğer tavuk türleri ile kıyaslandığında da en uzun ömürlü tavuk ırkıdır diyebiliriz. Bir günde ortalama bir tinted tavuğu 100 ila 105 gram arası yem tüketir.

Salma tavukçulukta olduğu gibi salınırsa bu miktar 90 ila 100 gram arasına inmektedir. Bu tavuk ırkının ait olduğu ülke Fransa’dır. Ülkemizde bu kadar yaygın olarak tercih edilmesindeki nedenlerin başında iklim şartlarımızın elverişli olması gelmektedir. Tinted tavukları kolay üretimi ve maliyetinin düşük olması bakımından önemli bir besi hayvanı olmuştur.

Tinted Tavuk Fiyatları
Tinted Tavuk Fiyatları

Doğal üretim bakımından yahut köy ürünleri satışı yapmak isteyen girişimciler için tinted tavuğundan biraz bahsedelim. Yukarıda da belirtildiği üzere tinted tavuğu günlük olarak 100 gram civarı yem tüketmektedir. Eğer gezen tavuk şeklinde yetiştirilirse bu miktar normal olarak düşüş göstermektedir.

Uygun kümes ve besi şartları ayarlandığı taktirde tinted tavuğu tıpkı ataks tavuk gibi yıllık 300 ila 350 arası yumurtlama yapmaktadır. Beslendiği andan itibaren en çok yumurtlama evreleri 22. Haftada başlamakta olan tavuk en çok 29. Haftada yumurtlar. 29. Haftadan sonra ise aynı oranlarda ve sayılarda yumurtlamaya devam eder. Bu tavuğun yumurtasının kabukları serttir ve bir yumurtası 70 gram civarıdır. Normal bir yumurta boyutu ile kıyaslama yapıldığında XL boyunda gelmektedir. Yumurtalarının rengi ise köy yumurtalarından aşina olduğumuz lohman brown yani kahverengidir.

Tinted Tavuk Fiyatı

Tinted tavuk ırkının, nemli rutubetli ve havasız ortamlarda yetiştirilmeleri hastalanmalarına ve verimlerinin düşmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle lohman tavuk cinsinde olduğu gibi tinted yumurta tavuklarını da yetiştirirken ayrı bir özen göstermeniz gerekmektedir. Bu tavuk türü diğer tavuklara göre verimli ve uzun ömürlü olduğundan fiyatları değişkenlik göstermektedir. Günümüzde tinted tavuğu fiyatları 100 ila 250 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Tinted Tavuk Fiyatı
Tinted Tavuk Fiyatı

İsa Tinted Tavuk Fiyatları

İsa tinted tavuklarının yumurta rengi köy yumurtası rengi ile uyumlu açık/krem kırık beyaz tonlarındadır ve açık renk köy yumurtası olarak adlandırılmaktadır. Yumurtaları kalın kabuklu ve XL boyuttadır. İsa tinted yarka tavuğunun fiyatları ise 100 ila 250 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Tinted Yumurta Tavuğu Özellikleri

Sağlık açısından tinted tavuğunun brahma tavuğu gibi diğer tavuklarla çok bir farkı bulunmamaktadır. Bu tavuğun cinsine değil, yetiştirilme tarzına; verilen yeme bağlıdır. Ancak salma tavukçuluktaki tinted yumurta tavukları oldukça sağlıklıdır. Söz konusu tavuklar 29. Hafta ve sonraki evresine geldiğinde haftada 5-7 adet yumurtlamaya başlarlar. Tinted tavuklarını yumurtaları 70 ila 72 gram arasında ağırlığa sahiptir. Bu tavuklar beyaz ve parlak tüylere sahipken yumurtaları kahverengi köy yumurtasıdır.

Tinted Tavuk Civcivi Fiyatları
Tinted Tavuk Civcivi Fiyatları

Tinted Tavuk Yumurtası Görünümü

Tinted tavukları normal bir tavuktan biraz daha yapılır, parlak tüylü ve oldukça dayanıklıdır. Bu tavuk türü ligorin tavuk gibi beyaz renkte dış görünüşe sahipken, yumurta rengi kahverengidir.

Tinted Tavuk Hangi Ülkenin?

Tinted civcivi ve tinted yumurta tavuğu ilk olarak Fransa’da görülmüştür.

Tinted Tavuk Kaç Yaşına Kadar Yumurtlar?

Tindet tavuğu oldukça ileri yaşlara kadar yumurtlar. Az yem ile tıpkı bıldırcın gibi çok yumurta vererek yumurta tavukçuluğunda tercih seçenekleri arasında tercih edilen tavuktur.

Tinted Tavuk Dayanıklı Mı?

Tinted tavuğu uygun koşullar sağlandığında yüksek yumurta verimi verir. Ancak koşullar kötüleşirse ördek gibi çok da dayanıklı değillerdir.

Tinted tavuk fiyatlari ile ilgili vereceğimiz bilgiler bu şekildeydi. Dilerseniz başka içeriklerimize de göz atarak tavuklar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir