Romanov Koyun Fiyatları

Satılık Romanov koyun fiyatları 2022 yılında çiftlik sahipleri ve besiciler tarafından sıkça merak ediliyor. Oldukça özel bir koyun ırkı olan romanov koyun fiyatı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız hazırladığımız bu hayvan fiyatları blog içeriği tam size göre.

Romanov Koyun Fiyatları 2022

Romanov koyununun döl verimine bakıldığında oldukça yüksek bir ırk olduğu görülür. Kısa süre içerisinde yavru verebilen bu ırk senede iki kez doğum yapmaktadır. Romanov Koyunu hakkında bilgi almak isteyenler için bu yazı faydalı olacaktır. Eğer bu ırkı besleyip çoğaltmak istiyorsanız öncelikle özelliklerini bilmelisiniz. Büyüyen kuzular 6-7 aylık olduğunda kiloları 30-35 kilo civarına yaklaşmaktadır.

 romanov koyununun kuzuları genellikle et üretimi için kullanılır. Koyunun fiyatları ise satın alındığı yaşa göre farklılık gösterir. Anaç koyun alarak çoğaltmak mümkün olduğu gibi yavru alarak da çoğalması sağlanabilir.

yerli ırklarımızın artışı her geçen sene daha fazla olmakta, ülkemizin hayvancılık alanında gelişmesine katkı sağlamaktadır. Söz konusu romanov ırkı koyun hakkında gerek görünüşü gerek kalitesi ile son zamanların en popüler hayvan ırkı olduğu söylenebilir. Romanov koyun fiyatları 2022 yılı son güncellemesi doğrultusunda 3000 TL ila 5000 TL arasında değişim göstermektedir.

İlginizi Çekebilir: Jersey İnek Fiyatları

satilik romanov koyun fiyatlari sahibinden
satilik romanov koyun fiyatlari sahibinden

Romanov Koyunu Nereden Satın Alabilirim?

Günümüzde hayvancılık konusunda yeni araştırmalar yapılmakta ve farklı bölgelerdeki hayvanlar ülkemize getirilerek yetiştirilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca saf romanov koyunları da son zamanlarda popüler olarak üretimi yapılan hayvan ırklarından biridir. Yaygın olarak yapılma sebebi hızla üremesinin ve çoğalmasının bilinmesidir.

Ülkemizde bulunan koyun ırkları uzun sürelerde ilk yavrularını verir. Ancak romanov koyunun ırkında ise bir buçuk sene yeterlidir. Yani bu koyun yaklaşık bir, bir buçuk sene içerisinde kendi yavrularını doğurmakta ve anne olmaktadır. Kolay çoğalmanın yanı sıra beslenmesi, bakımı da zahmetli değildir.

romanov cinsi koyun fiyatlari
romanov cinsi koyun fiyatlari

Sürü küçük gruplardan oluşabilir. Böylece sürü içerisindeki koyun sayısı az olacağı için bakımı da buna bağlı olarak kolay olacaktır. Bu koyun ırkı farklı bir yerden gelmesine rağmen ülkemize kısa süre içerisinde adapte olup, kuzu makinesi olarak nitelendirilmektedir. Bu şekilde nitelendirilmesinin sebebi doğurganlık yaşının çabuk gelmesi ve kolay üreyebilmesidir.

Romanov koyun ırkı çoğaltmak isteyenler için satın alınacak yer araştırılmaktadır. Bu koyunları hayvan pazarlarında bulmak mümkündür. Artık ülkemizde daha yaygın olarak üretilmekte olduğu için daha kolay bulunacaktır.

Romanov Koyunu Satılık

Özellikle tarım ve hayvancılık konusunda gelişen milletlerin her zaman bir adım önde olduğu bilinmektedir. Romanov koyunu da ülkemizde üretilmeye başlanarak hayvancılık alanında yeni bir dal geliştirilmiştir. Ülkemizde sadece saf ırk olarak yetiştiriciliği yapılmamaktadır. Bunun yanında diğer koyun ırklarıyla melezlenerek de çoğaltılmaktadır.

Romanov koyunu satın alırken aylık yaş bilgisi dikkat edilmesi gereken hususlar arasındadır. Satın alınacak koyun kaç yaşında bilinmelidir. Eğer koyunu çoğaltmak için almayı düşünüyorsanız saf ırk tercih etmelisiniz. Böylece birkaç sene içerisinde yeni yavrular doğacak, hayvan sayınızı arttırabileceksiniz. Ancak et için satın almak istiyorsanız melez ırktan alabilirsiniz. Hedefe göre ırk seçimi yapılabilir. Hızlı üreme özelliğine sahip romanov ırkı hayvancılıkla uğraşan kişilerin hızlı para kazanmasına da yardımcı olmaktadır.

romanov koyunu nereden satin alabilirim
romanov koyunu nereden satin alabilirim

Bu romanov ırkının popüler koyun cinsi olması satılık koyun piyasasını da etkilemektedir. Satılık koyun arayanlar için hayvan pazarları ilk bakılması gereken yerlerdir. Bu koyun ırkından besleyip çoğaltmak isteyenler özelliklerini iyi araştırmalı, sonrasında satın alarak işe başlamalıdır.

Romanov ırkından şu an alınan yeni doğmuş bir yavru 1- 1,5 yaşına geldiğinde ilk yavrusunu verecektir. Doğurganlık düzeyinin yüksek olması sayesinde hızlı bir şekilde koyun sayınızı arttırabilirsiniz.

Romanov Koyunu Özellikleri

Ortalama 50 kg ağırlığında olan dişi Romanov koyunu sağlıklıdır denilebilir. Erkekler ise 55-70 kiloya kadar olabilmektedir. Ana kökeni Rusya olsa da ülkemizde de sık karşılaşılan ırk arasında bulunur. Koyunlar dayanıklıdır ve yavruları da çevreye hızlı bir şekilde adapte olmaktadır.

Dahası anaç koyun satın alanlar yaklaşık 3 yavruya sahip olacaktır. Yavrulama oranları 2 ile 6 arasında değişmektedir. Ancak en ideal olanı 3 yavrudur. Süt üretimi için tercih edilmemektedir. Daha çok et üretimine ve deri üretimine katkı sağlamaktadır.

Özellikle kısa kuyruklu olan bu koyunlar 2 yılda 3 yavru büyütmektedir. Çevreye hızla adapte olması sayesinde hastalıklara da direnç göstermektedir. Koyunun canlı ağırlık limiti dişilerde 50 iken erkeklerde biraz daha fazladır.

kuzu sayısı ise yılda iki kez doğum yapmasına bağlı olarak değişmektedir. Bazı koyunlar 3 bazıları 4 doğum yapabilirken, bu sayı altıya kadar çıkabilmektedir. İki seferde yapılan doğum sayıları da buna bağlı olarak değişiklik gösterir. Tek seferde 5 kuzu olmak üzere iki doğumda 10 kuzu da doğurabilir. Görüldüğü üzere kuzu sayısı fazla olduğu için yetiştiricilik açısından avantajlı bir ırktır.

Tıkla Oyla
[Total: 8 Average: 4]