Jersey İnek Fiyatları

Jersey inek fiyatları 2022 yılında ne kadar diye merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre. Özellikle ilk kez bu inek türünü besleyecek olan kişilerin dikkatli bir şekilde okumasını öneriyoruz.

Jersey İnek Fiyatları 2022

Süt verimliliği ve kalitesi açısından dünyanın en önemli ırkları arasında yer edinen jersey ırkı, bu açıdan pek çok ırkı gerisinde bırakmıştır. Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de yetiştiriciliği bir hayli yüksek olan ırklar, tüm iklim koşullarına uyum sağlamaktadır.

Diğer ırkların yapısına nazaran daha uygun fiyatlı oluşu ve maliyet oranının düşük oluşu ile de ön plana çıkan ırk, ülkemizde özellikle karadeniz bölgesine daha çok hizmet vermektedir. Yayla ve mera alanlarında otlatmaya müsait olan bu ırklar, yeteri kadar besin aldığı takdirde ortalama süt verimliliği günlük 7 litreye kadar çıkabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Simental inek fiyatları

İlginizi çekebilir: Romanov koyun fiyatları

Jersey inekleri açık kahverengi ve siyah tonlarına sahip olup özellikle geyik rengine benzetilmekte, göz yapıları dışarıya çekik olmaktadır. İnce kemikleri, oldukça dolgun meme yapıları, kalın boynuzları ve beyaz baş yapısı ile bilinmektedirler. Jersey inek fiyatları belirli bir rakamda sınırlı kalmamakla beraber cinsin uyum derecesi, ağırlığı ve süt verimliliği ana etkenleri oluşturmaktadır. Jersey inek fiyatları 2022 yılı son güncellemesi doğrultusunda 30.000 TL ila 45.000 TL arasında değişim göstermektedir.

Satılık Jersey İnek Sahibinden

Sığır ırkının küçük cüsseli ve ince yapılı cinsleri arasında yer edinen jersey inek ırkı, guernsey ırkı olarak da biliniyor fakat bu sadece benzetilmeden ibarettir. Protein oranı temel alınarak yapılacak takviyelerle geliştirilebilmektedir. Ortalama süt verimliliğine sahip olan bu inekler ülkemizde özelikle Karadeniz bölgesinde tercih edilmektedir. Yüksel yağ ve protein içerikli inek sütü, diğer inek ırklarına göre neredeyse iki katına çıkmaktadır.

Süt miktarı ile doğru orantılı olan protein oranı ve yağ oranı dengesi, peynir; özellikle de tereyağı yapımında sıklıkla aranan özelliklerden olmaktadır. Ülkemize ilk olarak 1958 yılında Amerika’dan Karadeniz’e getirtilen bu ırk oldukça kısa bir sürede yaygınlaşmış, ülkemizin Akdeniz ve Ege bölgelerinde de fazlasıyla tercih edilir olmuştur.

Jersey Sığırı Fiyatı

İsmini ana vatanı olan İngiltere’den alan ve sütünde bol vitamin, protein barındıran inek cinsi; diğer cinslere nazaran inek fiyatları daha yüksek seyredebilmektedir. Bu noktada diğer tüm sığır ırkı olanları gölgede bırakan bu cins, oldukça uysal ve sakin yapıları ile anılmaktadır.

Satılık Jersey İnek Fiyatları
Satılık Jersey İnek Fiyatları

Genel itibarı ile birçok ülkede sığır ırkı 500 ila 800 kg arasında değişirken boğa cinslerinin ise yaklaşık 800 ila 1000 kg’a kadar ulaştıkları görülmektedir. Ciddi oranda kalsiyum içeren jersey sütü, hastalıklara karşı direnç sağlamaktadır. Diğer inek cinslerine nazaran çok daha hafif ve atik bir vücuda sahip olan jersey ineklerinde hastalık oranları da son derece düşüktür.

Jersey İnek Özellikleri

Jersey inekleri diğer cinslere oranla daha küçük ve hafif olmasından kaynaklı olarak ayaklara daha az yük binmekte bu yüzden de ani sakatlanma ve topallama riskleri önemli ölçüde azalmaktadır. Buzağı olduktan sonra genellikle köreltilen boynuzlar tohumlama döneminin son bulmasının ardından tekrardan oluşmaya başlamaktadır.

Carse İnek Fiyatları
Carse İnek Fiyatları

Diğer sığır cinslerinde olduğu üzere annelik dürtüsü de ileri düzeyde gelişmiş olup kolaylıkla doğum yapabilme özelliğine sahiplerdir. Genel itibarı ile 20 veya 25 kg arasındadır. Yeni doğan buzağılar gelişim dönemlerini son derece hızlı bir şekilde tamamlamaktadırlar. Jersey sığır maddi gelirinin de bir hayli yüksek olduğu düşünülünce tercih edilebilecek bir cins olduğu görülmektedir.

Jersey inekleri cılız bedenlerinin aksine çok fazla üretken ve doğurgan olup yeteri kadar beslendiği takdirde günlük ortalama 10 ila 14 litre süt üretimi yapabilmektedir. Cinslerine nazaran tercih konusu olan sığır cinsi, mera ve ahır ortamlarına da kolaylıkla uyum sağlamaktadır.

Jersey Sığırı Fiyatı
Jersey Sığırı Fiyatı

Öte yandan süt verimi ve süt içerisindeki proteinleri ile de ön plana çıkan ırk, farklı etmenler de göz önünde bulundurarak join millions of users of sahibinden mobile app ile satışa sunulmaktadır. Ayrıca please sign into Access sahibinden.com veya sign up for free aracılığıyla satıştadır.

Jersey İnek Günde Kaç Litre Süt Verir?

Genel itibarı ile ahır ortamında yetişen veya mera ortamında otlatma yöntemi ile büyütülen inekler süt verimi ve kalitesi açısından farklılık gösterebilmektedir. Özellikle açık alanlarda otlatma yöntemi ile beslenen ineklerin çok daha verimli ve üretken olduğunu görmekteyiz.

Bitkilerin öz sularından beslenerek oluşturduğu sütler içerisinde maksimum ölçüde kalsiyum, protein ve yağ barındıracaktır. Bu da sütten alınan faydayı maksimum ölçüde arttıracaktır. Yetiştirme tarzına dikkat etme durumlarında Jersey inekleri, günlük ortalama süt miktarının 10 ila 14 litre arasında olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca yapısı gereği oldukça yağlı bir süte sahip olan jersey inekleri tereyağı yapımında aranılan özellikte olmakta ve fazlasıyla talep görmektedir.

Tıkla Oyla
[Total: 11 Average: 4.3]