Simental İnek Fiyatları 2024

Simental İnek Fiyatları 2024

Simental inek fiyatları 2024 yılında enflasyon sebebiyle artış gösterdi. Simental ırkı, et ve süt üretimi bakımından yüksek verimliliği ile öne çıkan, Türkiye’de en çok tercih edilen inek ırklarından biridir.

2024 yılında Simental inek alımını veya yetiştiriciliğini planlıyorsanız, bu kapsamlı rehberde fiyat, yetiştirme maliyetleri, karlılık analizi ve daha fazlası hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

simental inekler
simental inekler

Simental İnek Fiyatları 2024

Simental sığır ırkları genel itibarı ile siyah beyaz, kırmızı beyaz veya kimi zaman da alacalı şekilde olabilmektedir. Her türlü iklim koşullarına ayak uydurabilen simental inekler, oldukça uzun ömürlü oluşları ve yüksek döl verimliliğine sahip olmaları ile bilinmektedir.

Annelik içgüdüsünün fazlasıyla gelişmiş olduğu bu sığır ırkları, diğer ırklara nazaran yüksek verimliliğe sahiptir. Bu sebeple de fiyatlarda yukarı yönlü bir ivme edinmektedir. Sağlık problemleri ile karşılaşma imkânının oldukça düşük olduğu ırkın, genel itibarı ile baş, alın ve kirpik kısımlarında belirgin bir şekilde beyazlıklara rastlamak mümkündür.

Her ne kadar yüksek fiyatlı bir ırk olsa da Simental inekler, farklı pek çok alanda avantajları ile yetiştiricilerin önceliği haline gelmektedir.

Erkek Simental hayvanlar 1100 ila 1400 kg arası bir ağırlığa sahipken dişi Simental inekler ise 600 ila 900 kg arasında değişkenlik gösterebilir aynı zamanda da 14-20 kilogram süt üretim kapasitesine sahiptir.

Et süt kurumunun açıkladığı canlı alım fiyatlarıyla hayvanın kilosunu çarparak ortalama fiyatlara ulaşabilirsiniz.

simental inek alim fiyatlari
simental inek alim fiyatlari

 

Simental inek fiyatları 2024 yılı son güncellemesi doğrultusunda canlı fiyatlarını şu şekilde özetleyebiliriz.

Dişi Simental ineklerin fiyatları için; 600kg ile 900kg arasında hayvanlar için fiyatlar 150.000 TL ila 235.000 TL arasında değişim göstermektedir.

Erkek Simental tosunların fiyatları için; 1100kg ile 1400kg arasında hayvanlar için fiyatlar 300.000 TL ila 400.000 TL arasında değişim göstermektedir.

Sizde alacağınız hayvanın kilosunu, cinsiyetini dikkate alarak kg başı alım fiyatı ile kg çarpıp fiyata ulaşabilirsiniz.

3 Aylık Simental Buzağı Fiyatları 2024

3 aylik simental buzagi fiyatlari
3 aylik simental buzagi fiyatlari

3 aylık Simental buzağılar, genellikle doğum ağırlıklarının üç katına kadar büyümüş olabilirler. Doğum ağırlıkları genellikle ortalama olarak 25 ila 40 kilogram arasında değişirken, 3 aylık bir Simental buzağının ağırlığı yaklaşık 75 ila 120 kilogram arasında olabilir. Bu dönemde buzağılar, hızlı bir büyüme ve gelişim sürecindedirler ve sütten kesildikten sonra başlangıç olarak yemle beslenmeye geçerler.

3 Aylık Simental buzağı fiyatları 2024 için; 75kg ile 120kg arasında hayvanlar için fiyatlar 19.000 TL ila 30.000 TL arasında değişim göstermektedir.

Bu konu başlığı için yazdığımız makaleye ayrıca bakabilirsiniz; 3 Aylık Simental Buzağı Fiyatları

6 Aylık Simental Buzağı Fiyatları 2024

6 aylik simental buzagi fiyatlari
6 aylik simental buzagi fiyatlari

6 aylık Simental buzağılar, doğumdan bu yana önemli bir büyüme ve gelişim sürecinden geçerler. Bu dönemde, genellikle doğum ağırlıklarının yaklaşık 3 ila 4 katına kadar büyümüş olabilirler. Doğum ağırlıkları ortalama olarak 25 ila 40 kilogram arasında değişen buzağıların, 6 aylık dönemde ağırlıkları genellikle 150 ila 250 kilogram arasında olabilir.

Buzağılar, sütten kesildikten sonra başlangıç olarak yemle beslenmeye geçerler ve kas gelişimi bu dönemde hızlanır.

Beslenme, bakım ve genel sağlık durumu gibi faktörlere bağlı olarak, buzağıların büyüme hızı ve ağırlıkları değişiklik gösterebilir.

6 Aylık Simental buzağı fiyatları 2024 için; 150kg ile 250kg arasında hayvanlar için fiyatlar 39.000 TL ila 70.000 TL arasında değişim göstermektedir.

1 Yaşında Simental Dana Fiyatları 2024

1 yasinda simental dana fiyatlari
1 yasinda simental dana fiyatlari

1 yaşında Simental danalar genellikle doğum ağırlıklarının önemli ölçüde üzerinde olurlar.

1 yaşındaki bir Simental dana, genellikle 300 ila 500 kilogram arasında bir ağırlığa sahip olabilir.

Buzağıdan yetişkin hayvana geçiş sürecindeki beslenme ve bakımın düzenli ve dengeli olması, sağlıklı bir büyüme ve gelişimin sağlanmasına yardımcı olur.

6 Aylık Simental buzağı fiyatları 2024 için; 300kg ile 500kg arasında hayvanlar için fiyatlar 80.000 TL ila 140.000 TL arasında değişim göstermektedir.

Simental Düve Fiyatları 2024

simental duve fiyatlari
simental duve fiyatlari

DÜVE: Doğum yapmamış dişi inek yavrusuna deniliyor.

Özellikle çiftlik gibi toplu yetiştirme alanlarında et verimliliği ve süt verimliliği kadar sağlıklı bir buzağı edinmek de oldukça önemli olmaktadır.

Normal gelişim dönemlerini tamamlamış olan düvelerin genel itibarı ile 15-16 aylık gelişimlerinde tohumlanarak gebe kalmaları sağlanmaktadır.

Böylelikle çok daha sağlıklı buzağılar elde edilecek ve düve, süt verimliliği de büyük ölçüde sağlanacaktır.

Çiftlikten inek fiyatları hakkında geniş çaplı bir araştırmada bulunarak süt ve et ağırlığı ölçüsünde belirlenen fiyatları değerlendirebilirsiniz.

Anavatanı İsviçre olan ve kombine sığır cinsi içerisinde yer edinen bu canlılar, lokasyon simental süt verimi açısından da yetiştiricilerin tercihleri arasında yer ediniyor.

Buzağı verimi açısından da son derece eğilimli olan bu cinsler ülkemizde fazlasıyla tercih konusu oluyor. Öte yandan aylık gebe oranları özellikle de ülkemizde hızla yükselmektedir.

Simental düveler yaklaşık olarak 400 ila 600 kilogram arasında bir ağırlığa sahip olabilirler.

Simental düvelerin 2024 fiyatları için ağırlıkları düşünüldüğünde 104.000 TL ile 156.000 TL arasında fiyatlandırılmaktadırlar.