Satılık İspenç Tavuk Fiyatları Sahibinden

İspenç Tavuk Fiyatları 2024 hakkında bilgi vereceğiz. Gelin birlikte bilgi sahibi olalım.

İspenç Tavuk ve Horoz Fiyatları 2024

İspenç tavuk fiyatları 2024 yılında 200 TL – 400 TL aralığında değişiklik göstermektedir. İspenç horozlarının fiyatları ise 200 TL – 400 TL arasında farklılık gösterir. Bu fiyatlar tavuk ve horozun cinsine, rengine, boyuna, ağırlığına ve sağlık durumlarına göre değişiklik gösterebilir.

Diğer tavuk fiyatları için tıklayınız;

İspenç Tavuğu Kaç Tane Yumurtlar?

İspenç tavukları yumurtlamaya uygun tavuk cinsi değillerdir. Çünkü yıllık yumurtlama sayıları diğer tavuk türlerine göre düşüktür. İspenç tavukları yılda 60-80 civarında yumurtlama yapabilirler. Bu tavuk türleri çiftleşme açısından zayıf kalmaktadırlar. Yumurtaları krem rengine sahiptir ve boyutları küçüktür. Bu tavuk türleri 16-22 haftalık iken yumurtlamaya başlayabilirler. Bu ispenç tavukları yumurta veya et üretimi için beslenmemektedir. Bu konuda tercih edilmemektedir.

İspenç Tavuk Özellikleri

Bu tavuk türleri genel olarak kızıl ve gri olmak üzere iki renkten oluşurlar. Aynı zamanda beyaz, kırmızı ve siyah renkte olanları da vardır. Nadir de olsa başka diğer renklere sahip oldukları da görülmüştür. Bu tür tavuklar küçük bir yapıya sahip olmalarına rağmen ya büyük kafes ya da telle çevrilmiş büyük bir yaşam alanı sunulması gerekir. Çünkü daha rahat hareket ettiklerinde daha da sağlıklı bir durumda olabilmektedirler. İspenç horozları ise diğerlerine göre saldırgandırlar ve diğer kuş türlerine saldırabilirler. Vücutları küçüktür ve bu yüzden diğer büyük tür kuşlar ve hayvanlardan sakınılması gerekir. Bu tavuk türleri ağır değillerdir. Daha çok süs kuş türü olarak bilinirler. İspenç horozlar 600 gram civarında ve ispenç tavuklar ise 500 gram civarında bir ağırlığa sahiptirler. Civciv ağırlıkları ise 24 gram civarındadır.

En çok tercih edilen süs tavuklarıdır. Satışları fazladır. Aynı zamanda güzel yetiştirildiğinde fazlasıyla para kazandırabilir. Yemi az tüketirler. Tüy dökme dönemlerinde ek gıdalar ve takviyeler verilerek tüy dökümlerini en aza indirmek gerekir. Aksi takdirde tüy dökme dönemlerinde fazla tüy dökerlerse yaşamları tehlike altına girebilir. Bu tavuklar yumurta tavuğu olarak pek kullanılmamaktadır. Paçaları bol olduğundan dolayı ayakları görülmemektedir. Eşsiz bir tüy yapıları vardır. Agresif ve çok canlı bir yapıları vardır. Boyunları uzun ve kavislidir. Kanatları çok uzun değildir. İbiklerinin belirgin bir görünüşleri vardır. Ayrık ve yüksek görünür. Tüylerinden dolayı sakalları görünmemektedir. Kırmızı ola kulakları da yine yanak tüylerinden dolayı pek görünmemektedir. Göz yapıları yüz boyutlarına göre büyüktür ve koyu turuncu ve tonları rengindedir. Uzun yeleye sahiptirler. Sık ve yoğun tüyleri vardır. Her ayaklarında beşer tane parmakları bulunur.

Çok canlı ve hareketli bir yapıya sahiptirler. Bu tavuk türlerinin bakımı çok da zor değildir. Küçük bir yapıya sahip olmaları bakımlarını da kolaylaştırır. Yaşadıkları alanlarda iklim koşullarına uyum sağlasalar da sağlıklı yaşamaları açısından bulundukları alanların sıcaklığına dikkat etmek gerekir. Onlar için 16 derece uygun bir sıcaklık ölçüsüdür. Çok aktiftirler. Dost canlısı ve sevecen bir yapıya sahiptirler. Bağımlılık yapan bir yapıları vardır. Üretimi kolaydır ve gurk düşmeye yatkın bir yapıları vardır. Çok iyi bir anaç yapıları vardır.

Çocuklu evler için de gayet uygun bir kuş türleridir. Ayak ve bacak yapıları paçalı ve çok tüylü olmasından kaynaklı olarak bulundukları ve yaşadıkları alanların temiz olması çok önemlidir. Kolayca hastalanabilen bir kuş türüdür. Bu yüzden bakımlarına çok dikkat edilmelidir. Aynı zamanda çevresel faktörlerden de çok fazla etkilenirler. Hassas bir yapıya sahiptirler. Bu tavuklar ülkemizin tescilli tavuklarındandır. Denizli ve Gerze’den sonra Türkiye’nin 3. tescilli tavuk ırkıdır. Bu ispenç tavukları özel bir tavuk ırkıdır.

Tıkla Oyla
[Total: 2 Average: 4.5]