İçeriğe geç

Satılık Denizli Horozu Fiyatları Sahibinden

Denizli Horozu Ile Ilgili Merak Edilenler

Merhaba meraklı dostlar! Bugün sizlere Denizli Horozu Fiyatları 2024 hakkında bilgi vermek istiyoruz. Denizli Horozu, güçlü yapısı ve etkileyici görünümüyle ünlü olan bir tavuk cinsi olarak bilinir. 2024 yılında Denizli Horozları’nın fiyatları, cinsin safkanlığı, özellikleri ve yetiştirme şartlarına göre değişiklik göstermektedir.

Denizli Horozu Fiyatları 2024

Evcilleştirilmiş horoz türlerinden olan Denizli Horozu, göz alıcı renkte tüyleri ve diğer horozlara göre daha uzun ötüşü ile bilinmektedir. Bir söylentiye göre, Arnavutluk’tan getirilen horozların Denizli’deki tavuklara eşleştirilmesinden ortaya çıkmıştır. Ancak bunun doğru olmadığı, Denizli horozu figürlerine Likyalılar dönemine ait eserlerde rastlanmaktadır. Günümüzde bu horoz figürü Denizli ilinde barışı temsil etmektedir. Denizli Horozu, 2024 yılı boyunca 60-400 TL arasında değişen bir fiyat aralığına sahiptir.

Diğer tavuk fiyatları için tıklayınız;

Denizli Horozu İle İlgili Merak Edilenler?

Sürmeli gözleri ile diğer horoz türlerinden Denizli Horozu ayrılmaktadır. Bacakları koyu gri ya da mor renktedir. Genel renk skalası ise siyah ve kirli beyaz tonlarını birlikteliğinden oluşmaktadır.

Orijinal Denizli Horozu Nasıl Anlaşılır?

Kırma olmayan Denizli Horozların tercih edecekler için bazı Orijinal lik özelliklerini şu şekilde sıralayabilmekteyiz:

  • Gagası oldukça büyük ve uzun olmalıdır.
  • Gözlerinin çevresinde sürme gibi bir siyahlı bulunmalıdır.
  • Sağlıklı olup olmadığını anlamak için bacaklara bakılmalıdır. Bacakları canlı olmalıdır. Ayakta dururken titrememelidir.
  • Geniş ve ihtişamlı kuyruğu olmalıdır. Kurduğun kıvrımlı başa doğru şekillenmelidir.
  • Kuvvetli ve dışa çıkık göğsü olmalıdır.
  • Uzun ve dik boynu olmalıdır.

Denizli Horozu Nerede?

Ülkemizin hemen her ilinde üretilebilen Denizli Horozları, kırma horoz ve tavuk istemeyenler için Denizli’den satın alınmalıdır.

Denizli Horozu Ne Kadar Ötüyor?

Hasta olmayan horozlar genelde günde beş kere öterler. Ancak bir şikayetleri olduğunda, kümese bir haşere girdiğinde de haber vermek amaçlı ötmektedirler. Bu ötüş; kısa, kesik kesik ve telaşlıdır.

Denizli Horozu Kaç Saniye Öter?

Horozların genel ötme eğilimi 2-5 sn aralığındadır. Denizli Horozu ise 20-25 sn aralıksız ötebilme yeteneğine sahiptir. Yani nefessiz kalıncaya kadar Denizli Horozları ötebilmektedir. Dolayısı ile hem Türkiye hem de dünyadan meraklıları için ilgi konusu olmaktadır.

Denizli Horozu Neden Bayılır?

Nefessiz kalana kadar eksiksiz ötme kaynaklı bayılmalar yaşanabilmektedir. Hatta ‘Bahtiyar’ isimli horozun YouTube ve diğer sosyal medya sitelerinde öterken düşüp bayılması viral videolar arasına girmiştir. Bahtiyar Denizli Horozları arasında bir simge haline gelmiştir. Denizli Horozu fiyatları, ötüş sürelerine göre de değişmektedir. 20 sn. üstünde ötme becerisine sahip olanlar daha pahalıdır.

Denizli Horozu Kaç Ayda Ötmeye Başlar?

İlk dört ayda aralıklı ötüş denemeleri yapan Denizli Horozları, altıncı aydan itibaren kesintisiz ötüşüne başlamaktadır. Ayrıca sekizinci aydan itibaren de kendi ötüşünü uzatmaya çalışmaktadır. Bir sene içinde kendisini diğer ırklardan ayıran özelliğine ulaştığı bilinmektedir.

Denizli Horozu Nesli Tükenmek Üzere Mi?

Tarım İl Müdürlükleri tarafından verilen bilgiye göre sekiz sene önce bu horoz türünün nesli tehlikeye girmiştir. Çünkü diğer tür tavuklara kırılma oranları fazlalaşmıştır. Saf olarak üretimi için özel üretme istasyonuna alınmıştır.

Denizli Horozu Civcivi Fiyatları 2024

Her hayvan türünün fiyatı yetişkin olup olmama durumuna göre belirlenmektedir. Bu noktada civciv fiyatları Denizli Horozu ve Tavuklarına göre daha ucuz seyretmektedir. Genel fiyat aralığı 20-50 TL şeklindedir.

Denizli Tavuğu İle İlgili Merak Edilenler

Denizli tavuklarını diğer tavuklardan ayıran en önemli özellik sadece siyah renkte olmaları ve Denizli Horozları gibi ötebilmeleridir. Yalnız tavuklar güneşe fazla çıkarılırsa üzerlerinde yeşilimsi renkler belirebilmektedir. Canlı ağırlıkları 2-2,5 kg’dır.

Denizli Tavuğu Nasıl Anlaşılır?

En ayırt edici özelliği rengidir. Simsiyah ya da yeşil hareleri bulunmaktadır. Saf Denizli Tavuğu, horozlara göre daha kısa ötüşe sahiptir.

Denizli Tavuğu Yılda Kaç Yumurta Yapar?

Altıncı aydan itibaren Denizli Tavukları yumurtlamaya başlar. Yılda 150-200 yumurta alınabilmektedir. Yumurtaları beyaz renktedir.

Denizli Tavuğu Kaç Para?

Kuş türleri arasında erkek olanlar dişlere oranla daha ucuzdur. Ancak, bu durum Denizli Horozunda ters dönmektedir. Horozlar tavuğa göre daha pahalıdır. Tavukların fiyat aralığı 100-200 TL olarak değişmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir