Dogo Argentino Fiyatları

Dogo Argentino fiyatları ve Dogo Argentino yavru fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız bu içeriğimiz tam size göre. Hazırladığımız bu yazıda çok tercih edilen ve zaman zaman pitbull ile karıştırılan Dogo Argentino hakkında bilgiler verdik.

Dogo Argentino Fiyatları 2022

Köpek türleri arasından Dogo Argentino türü Arjantin’de yaban domuzu da dahil olmak üzere büyük hayvan avı amacı ile melezlenmiş olan büyük, kaslı genellikle beyaz bir köpektir. Güçlü bir ırk olan bu tür ilk olarak 1928 tarihinde Antonio Martinez tarafından melezlenmiştir.

1928’de tıp öğretim görevlisi ve doktoru, profesör ve cerrah olan Antonio Nores Martinez, aynı zamanda sadık bir evcil hayvan ve bekçi köpeği olarak kullanılabilecek büyük bir av köpeği melezleme projesine başladı. Antonio Martinez, Cordoba Köpeğini cinsin temel taşı olarak belirledi. Günümüzde bu cinsin soyu tükenmiştir ancak büyük ve saldırgan bir köpek olup büyük bir avcı olduğu söylenmektedir.

Satılık Dogo Argentino Fiyatları
Satılık Dogo Argentino Fiyatları

Martinez bu ırkı; Great Dane, Boxer, İspanyol Mastiff, Irish Wolfhound, Bull Terrier, Pyrenean Mastiff, English Pointer, Old English Bulldog, ve Dogue de Bordeaux ile çiftleştirerek melezledi. Nores Martinez, istenen özellikleri tanıtmak için yapay seçilim yolu ile cinsi ilerletmeye devam etti. Dogo Argentino köpekleri sahiplendirme işlemleri için uygun köpeklerdendir. Evcil hayvan olarak da oldukça uygun olan bu cins koruyucu köpek olarak da oldukça uygundur.

Dogo Argentino cinsi her şeyden önce avcı bir ırktır. Melezlenerek oluşturulduğu için bazı genetik problemleri de bulunmaktadır. Melanin pigmentlerinin eksikliği bu köpeklerde bulunduğundan bu köpeklerin yüzde yirmilik kısmı işitme problemleri yaşarlar. Bu ırk çok sıcak ve çok soğuk yani ekstrem iklim koşullarına uygun değildir.

Beyaz Alaska kurdu ve boston terrier kadar çok güçlü bir ırk olduğundan aynı zamanda tehlikelidir. Sahipleri bakımından da tehlike taşıyabilir. Bu sebeple sağlam karakterli ve fiziki bakımdan güçlü kişilere daha uygundur. Tüyleri kısa olduğundan pek fazla bakım istemez. Ciltleri oldukça hassastır. Bu ırk tavuk ve benzeri beyaz et gıdalarına karşı alerji gösterebilir.

İnsanlarla arası ise normal şartlarda oldukça iyidir. Ancak yetişkinliğe eriştiklerinde hayvanlara ve diğer canlılara karşı agresif eğilime geçerler. Güçlü ve kolay pes etmeyen bir ırk olduğundan köpek dövüşlerinde halen kullanılmaktadır.

Dogo Argentino ırkı ülkemizde yasak bir ırk olmasa da oldukça tehlikeli bir ırk olduğundan bazı kısıtlamalara tabidir. Bu ırk İngiltere ve benzeri bazı Avrupa ülkelerinde tamamen yasaktır. Yani bu ırkı beslemek yasadışıdır.

Satılık Dogo Argentino Fiyatları 2022

Dogo Argentino cinsi melez ve çok güçlü bir ırk olduğundan fiyatları biraz yüksektir. Yukarıda bahsedildiği üzere bu ırk tehlikeli olduğundan pek çok ülkede yasaktır. Bu sebep ile köpeğin satışı ve ülkeler arasında alınıp satılması da zor olduğundan bu cinsin fiyatları oldukça yüksektir. Satılık Dogo Argentino ilanlarına bakıldığında fiyatların ortalama olarak 500 dolar civarında olduğu görülmektedir. Ancak bu köpek ırkı ülkemizde ağır kısıtlamalar altında olduğundan oldukça zor bulunmaktadır. İnternete bakıldığında dogo köpek ilanları oldukça zor bulunmaktadır.

Dogo Argentino Fiyatları Satılık
Dogo Argentino Fiyatları Satılık

Koku alma duygusu olan bu köpek ırkı oldukça iyi koku almaktadır. Bunun sebebi bu köpek ırkının avcı bir ırk olmasından kaynaklanmaktadır. Oldukça güçlü, agresif ve iyi koku alan bir ırk olması bu cinsi mükemmel bir avcı konumuna getirmektedir. Bu köpek evcil hayvan olarak bakılmaya değil, bekçi, koruyucu, avcı köpeği olarak kullanılmaya çok daha uygundur.

Dogo Argentino Yavru Fiyatları 2022

Cordoba köpeğinin melezlerinden biri olan Dogo Argentino fiyatları yavru kategorisine bakıldığından fiyatların çok yüksek miktarlara ulaştığı görülmektedir. Yukarıda bahsedildiği üzere temini zaten zor olan ırkın yavruları çok yüksek fiyatlara alıcı bulmaktadır. Günümüzde yavru dogoların fiyatları bin dolar seviyesindedir. Yeni doğmuş Dogo Argentino fiyatları ise yine bin dolar civarındadır.

Eğer çok fazla bütçeniz yoksa şans eseri karşınıza çıkabilecek Pomeranian boo 400 TL ilanlarına bakabilirsiniz. Ya da çevrenizdeki bir köpek sahibinden sahiplenebilirsiniz.

Dogo Argentino Yavru Fiyatları
Dogo Argentino Yavru Fiyatları

Dogo Argentino İnsana Saldırır Mı?

Yukarıda da bahsedildiği üzere Dogo Argentino ırkı yetişkinliğe ulaştığında sosyal yeteneğini kaybetmekte, oldukça agresif olmaktadır. Bu agresiflik kendi sahibine sahi olabilmektedir. Bu cins oldukça tehlikeli bir ırk olduğundan sahiplenecek kişinin ve çevresindeki kişilerin fiziken ve psikolojik olarak güçlü kişiler olması gerekmektedir.

Dogo Kaç Yaşına Kadar Yaşar?

Kapalı ortamlarda değil de açık ortamlarda ve müstakil evlerde yaşayan Dogo Argentino köpeklerinin ömürleri daha uzun olur. Dogo Argentino köpeği kaç yıl yaşar sorusunun yanıtı ortalama on beş yıldır. Dogo Argentino cinsi 15 yıl tüy döker.

Dogo Argentino En Az Kaç Yavru Doğurur?

Dogo Argentino ırkı en az dört en fazla sekiz yavru doğurur. 200 TL yavru köpek satın almak isterseniz ne yazık ki bu köpekleri alamazsınız.