Satılık Köy Tavuğu Fiyatları Sahibinden

Köy Tavuğu Fiyatları 2024 hakkında bilgi vereceğiz. Gelin birlikte bilgi sahibi olalım.

Köy Tavuğu Fiyatları 2024

Günümüz tüketim sektöründe ürünlerin ve kitle seçimlerinin çeşitlilik göstermesiyle ortaya çıkan çok fazla ürün çeşidi vardır. Bu ürünler bu kadar çeşitlilik göstermeden öncede tavuk sektöründe bulunduğu konumu koruyan köy tavukları doğal tavuklardan, organik tavuklardan ve gezen tavuklardan farklıdır.

Köyde yetişen her köy tavuğu, köy tavuğu değildir. Köy tavukları Anadolu’ya özgü tavuklardır; bu tavuklar oldukça hareketli, küçük yapıda, ibikleri kısa tavuklardır. Kökenleri ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte Hint – Asil tavuklarından oldukları düşünülmektedir.

Diğer tavuk fiyatları için tıklayınız;

Canlı Köy Tavuğu Fiyatları ve Özellikleri

Gurk olma eğilimleri çok yüksek olan bu tavuk türü Anadolu’daki bir çok tavukla melezlemeler sonucunda günümüzdeki köy tavuklarını oluşturmuşlardır. Anadolu’nun soğuk iklimine uyum sağlamış bu tavuklar sık sık yumurtadan kesilir kuluçkaya yatarlar. Çok hızlı ve çeviktirler ayrıca gece kümese girememesi durumunda rahatlıkla çıktıkları ağaç dallarına tüneyerek burada geceyi geçirebilirler.

Köy tavukları bir çok ırkın melezlemesi sonucunda bu günkü türlerini oluşturdukları için ve sıklıkla kuluçkaya yattıkları için yumurta verimini düşürür ancak sanılanın aksine yumurtalarının küçük olması ve az sayıda olması tavuğun türüyle ilgili değildir; hareketli tavuklar olmaları nedeniyle oldukça fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar iyi bakımları beslemeleri yapıldığında hem yumurtalarının boyu büyüyecek hem de yumurtalarının sayısı artacaktır.

Bu tavukların diğer bir özelliği ise dünyada çok az sayıda tavuk türü açık yetiştiricilik türüne uygundur ve bu tavuklarda bu türlerden biridir. Köy tavuğu pişerken marketten satın aldığınız diğer et tavuklarından daha uzun sürede pişmektedir. Ve tüketicilerin dikkatini pişirirlerken oluşan etin suyunun renginin daha koyu olması çekmektedir.

Köy Tavuğu Nasıl Beslenir?

Köy tavuklarının hızlı ve çevik olmalarının ayrıca soğuk iklim şartlarına dayanabilmelerinin bu türlere getirdiği bir özellik enerji ihtiyaçlarının fazla olmasıdır. Ancak köy tavuğu beslenirken böcekleri, akrepleri hatta küçük yılanları bile yiyebilir, bunların yanı sıra bitkisel kaynaklardan da beslenebilir. Özellikle yumurtaların protein oranının yükselmesine neden olan yonca bitkisiyle beslenen tavukların yumurta verimi yanında et lezzetinde de artış görülür.

Köy tavukları et için beslemede et verimleri düşük olduğu için tercih edilmezler ancak etleri iyi kalitededir. Et veriminin düşüklüğü, yumurta boyutunun ve sayısının azlığı nedeniyle bu tavuklar ticari alanda tercih edilmezler tamamen halk tavuklarıdır.Halk arasında yer edinen Ataks‘ın köy tavuğu olup olmadığı sorusunun cevabı ise şöyledir; Ataks ülkemizde yerli üretilen bir tavuk ırkıdır, melezlemeler sonucunda oluşan bu tavuklar köy tavuğu sınıfındadırlar.

Bir Köy Tavuğu Kaç Kilo Olur?

Köy tavukları hareketli açık alan tavuklarıdır. Bu tavuklar et verimi için beslenmezler bu yüzden ağırlıkları da diğer et tavuklarına oranla daha düşüktür ve farklılık gösterir. Ortalama bir köy tavuğu ağırlığı 2,5 – 3 kg diyebiliriz.

Sahibinden Organik Köy Tavuğu Fiyatları 2024

Köy tavukları kümeste beslenmeye uygun tavuklar değillerdir. Türlerinin özelliği olarak Anadolu’nun soğuk iklim şartlarına uyum sağlamış tavuklardır. Açık alanda beslenen bu hızlı ve çevik tavukların tekrar et ve yumurta verimi için beslenmeye ticari olarak uygun olmadıklarını belirtmekte fayda var. Bu tavukları canlı olarak bakımını yapan kırsal kesimlerden ya da köylerden alabileceğiniz gibi yine kesilmiş ve temizlenmiş şekilde de alımlarını yapabilirsiniz. Ayrıca günümüz internetten de satışının yapıldığı sitelere ulaşabilirsiniz.

Köy tavuklarının fiyatı büyüklüklerine göre değişmektedir. 2024 yılında büyük boyutlarda temizlenmiş ve satışa hazır 1,5-1,7 kg ağırlığındaki köy tavuğu fiyatı yaklaşık 200  TL’dir, 1,3-1,5 kg ağırlığında orta boy köy tavuğu fiyatı yaklaşık 150 TL iken küçük boy köy tavuğunun 1,1-1,3 kg ağırlığındadır ve fiyatı yaklaşık 100 TL’dir.

Tıkla Oyla
[Total: 0 Average: 0]