Satılık Çinçilla Fiyatları

Bu içeriğimizde çinçilla fiyatları 2024 yılında kaç TL onu anlattık.

Çinçilla Fiyatları 2024

Şili ve Peru kökenli olan sevimli kemirgen türü Çinçilla kemirgenlerinin 2024 yılında ortalama fiyatları 1000 lira ile 3000 lira arasındadır. Fiyatları bu kemirgenlerin sağlık durumu, yaşları ve cinsiyetlerine göre değişmektedir. Küçük yapılı ve sevimli kemirgenlerdir. İlk keşfedildiği zamanlarda bu sevimli canlıları kürkleri için avlamak serbestti, fakat nesilleri tükenme tehlikesine girdiğinde avlanmaları yasaklandı ve evlerimize minik dostlarımız olarak girmeye başladılar.  İç güdüleri hala vahşi doğaya hakim olduğundan geceleri aktiftirler.

Diğer kemirgen fiyatları için tıklayınız;

Çinçilla Kafesi Fiyatları 2024

Chinchilla kemirgenlerinin ideal yaşam ortamları sessiz, havalandırılmış, temiz ve yaklaşık olarak 15 derece ila 24 derece bir odadır. Chinchilla kemirgenlerinin kafesleri onlara özel üretilmiş en az 5 metre karelik tel kafesler olmalıdırlar. Chinchilla kemirgenleri için ideal kafes ölçüleri 30 cm x 50 cm x 170 cm olmalıdır.  Chinchilla kemirgeninin rahatça hareket etmeleri çok önemlidir. Ayrıca kafeslerinin için sulukları, yemlikleri ve banyo yapmaları için özel kum banyosu küvetleri bulunmalıdır.  Chinchilla kemirgenleri suyu sevmezler bu yüzden özel üretim kumlarda duş alırlar. Chinchilla kemirgeninizin temizliği için bu kum dolu küvet mutlaka kafesinde bulunmalıdır.

Chinchilla Kemirgeninin Özellikleri

Küçük boyutlu olan Chinchilla kemirgenlerinin boyları en fazla 25 cm olmaktadır. Vücut ağırlıkları ise ortalama 500 gr ila 700 gr arasında değişmektedir. Dişi Chinchilla ırkı kemirgenler erkek Chinchilla ırkı kemirgenlere göre daha ağır olmaktadırlar. Başlarının oranı vücutlarının oranına göre büyüktür. Gözleri siyah renktedir. Kulakları diktir ve yaklaşık 3 cm boyutundadır. Ağızlarının ön kısmında fareler gibi keskin dişler bulunur. Bu dişlerin uzunluğu kontrol altında olmalıdır. Uzadıklarında törpülenmelidir, yoksa chinchilla kemirgenlerin beslenmesini etkilemektedirler.

Ön elleri arka bacaklarına göre daha kısadır. Arka bacakları daha uzun ve oldukça güçlüdür, yükseğe iyi bir şekilde zıplarlar. Chinchilla ırkı kemirgenler genelde ön ellerini beslenmede ağızlarına yemek götürmek için kullanırlarken, arka ayaklarını hızlı koşmak veya zıplamak için kullanırlar. Chinchilla kemirgenleri otobur canlılardır. Onlar için üretilmiş pelet yemleri elleri ile kolayca kavrayıp yerler. Ellerinde tırnakları yoktur, sahiplerine karşı saldırgan davranış göstermezler. Sosyal olarak insanlar ile iyi anlaşırlar. Sahiplerine hemen bağlanırlar.

Geçmişte sırf kürkleri için avlanan bu kemirgenlerin tüylerinin yapısı çok özeldir. Kıl foliküllerinin özel yapısından dolayı bir folikülden yaklaşık 75 80 tane kıl çıkmaktadır. Bu durum ile birlikte kıllarının rengi deriden dış uca doğru farklı renklerde olması Chinchilla kemirgenlerinin kürklerini özel kılmaktadır. Kürk rengi olarak bir çok farklı varyasyonu bulunur. Genel olarak kürk rengi sarımsı kahverengi tonlarından oluşur. Nadir olarak gümüşi beyaz gri renkte Chinchilla kemirgenlerini görmekte mümkündür. Kuyrukları sincap kuyruğuna benzer şekilde püsküllü tüylü bir yapıdadır. Kuyruk yapılarına göre ikiye ayrılan chinchilla ırkı kemirgenlerin uzun kuyrukluları Chinchilla Lanigera ve kısa kuyrukluları Chinchilla Liechtenstein olarak adlandırılır.

Chinchilla Kemirgenlerinde Üreme

Chinchilla ırkı kemirgenler yılda 2 kez hamile kalırlar. Hamilelik süreleri ortalama 16 haftadır.  Her doğumda ortalama 2 veya 3 yavru verirler. Yavrular doğduklarında ortalama 35 gr ağırlığa sahiptirler. 8 haftalık yaşa gelene kadar yavru Chinchilla kemirgenleri annelerinin sütü ile beslenirler. Yaklaşık 10 aya gelmiş Chinchilla kemirgenleri ergenliğe girmiş kabul edilir ve üreme gösterirler.

Chinchilla Beslemek Yasak Mı?

Chinchilla beslemek yasak değildir. Yurtdışında bazı ülkelerde nesli tükenmekte olduğu için beslenip üretilmesi ve yaygınlaşması tavsiye edilmektedir.

Chinchilla Tavşan Mı Fare Mi?

Chinchilla ırkı tavşan, fare veya sincap değildir. Chinchilla ırkı bu üç hayvana benzer bazı özelliklerde olan bir kemirgen türüdür. Peru ve Şili de ortaya çıkmış ve sevimlilikleri ile tüm dünyaya hızlıca yayılmıştır.

Tıkla Oyla
[Total: 1 Average: 5]