Akya Balığı Fiyatı

Akya balığı fiyatı 2022 araması balık severler tarafından sıklıkla arama motorlarında aratılmaktadır. Bundan dolayı sizler için bu yazımızda Akya balığı fiyatları konusunda bilgi sunduk.

Akya Balığı Fiyatı 2022

Akya balığı aynı zamanda kuzu balığı, beyaz balık, hanım balığı olarak da geçmektedir. Akdeniz ve Ege’de boldur. Fiyatı da oldukça merak konusu olan akyalar uskumrugillerdendir. Yaklaşık 60 – 65 kg kadar gelebilmektedir. Genelde en uzun 1 metre 80 cm’dirler. Minik sürüler halinde gezmektedirler. Son zamanlarda neslinin tükenme tehlikesi meydana gelmiştir zira geçmişte çok avlanılmışlardır.

Akya Baligi Fiyati Ne Kadar
Akya Baligi Fiyati Ne Kadar

Denizin 50 metre kadar derinliğinde yaşamaktadırlar. Yumuşakça ve küçük balıklarla, bazen de kabuklularla beslenmektedirler. Sarıkuyrukla benzerlikleri mevcut olduğundan sıklıkla karıştırılmaktadırlar. Sırt ve anal yüzgeçleri farklı yerlerde başlamaktadır. Onları bu şekilde ayırt edebilirsiniz.

Akyaların göğüs yüzgeçleri s şeklinde yatık bir çizgi vardır. Yüzgeçleri koyudur. Çatallı bir kuyrukları bulunmaktadır. Sırt yüzgeçlerinin önünde dikenler mevcuttur. Kocaman geniş ağızlarıyla sarıkuyruktan ayrılmaktadırlar. Sarıkuyruklar da koyu bir göz bandıyla, çentikli kuyruk sapıyla akyalardan ayrışmaktadır.

Akya Balığı Kilo Fiyatı 2022

Akya balığı fiyatlarını merak edenler için, balık halindeki fiyatları 50 – 90 TL arasındadır. Balık hallerinde, reyonlarında pulsuz bir şekilde sizlere göz kırpan bu balık, mavi yeşil kendi has rengiyle ön plana çıkmaktadır. Balık severlerin ilk tercihlerindendir. Yakalaması çok zor bir balıktır, hırçındır. Tazeliğini deri renginden anlayabilirsiniz.

Akya Baligi Kilo Fiyati
Akya Baligi Kilo Fiyati

Taze olması için parlak bir deriye sahip olması gerekir. Gözleri de canlıysa balık tazedir. Az yağla pişirilebilen bir balıktır. Dilimlenip yağda da kızartılabilir, çorbası da yapılabilmektedir. Fırında da zeytinyağı ve limonla harikalar yaratabilirsiniz.

Kuzu Balığı Fiyatı 2022

Fiyatlarının uygunluğu sebebiyle tercih sebebidir. Sofraları hareketlendiren bir lezzet, şahane bir seçenektir. Çöp şişle birlikte de kullanabilirsiniz. Tuz, defne yaprağı ve limonda beklenen akyalar, domates, soğan ve limonla şişlenebilir. Yağlı kağıtta harika pişecektir.

Derileriyle pulları bütünleştiği için pulsun olarak algılanmaktadırlar. Dişleri zımpara kağıdına benzemektedir. Kuzu gibi dingin asla değildir! Aç kalmamak için küçük balıkları yemekte, mutlaka bir balığı avı olarak seçmektedir. Balıkçıların dediğine göre avlanacaklarını bildikleri halde de teknelerin altından ayrılmamaktadırlar.

Kuzu Baligi Fiyati
Kuzu Baligi Fiyati

Canlı yem avlanma sırasında işe yarayacaktır. Yem olarak da uskumru ya da sardalya kullanmakta fayda vardır. Minik balıklar hızlandıysa akyalar oralardadırlar. Ağustostan kasım ayına kadar avlanabilirsiniz. Onlar için hazırlanan bir olta takımı vardır. Akya balığı olta takımıyla ava çıkabilirsiniz. Ağır bir balıktır, bu sebeple iyi araç gereçlerle yola çıkılmalıdır.

Söylemekte yarar var, Çok mücadeleci bir kişiliği vardır. Yakalamak oldukça zordur. Her balığa saldırmakta, yemese de öldürmeyi tercih etmektedir. Üremeleri nisan – haziran ayları arasındadır.

GörünümÜreme SıklığıYumurtlamaUysallık
Yeşil – mavi
Yüzme SeviyesiBeslenmeBakım ZorluğuDiğer Türlerle Geçim
Dibe yakınKüçük balıklar