Akvaryum Balık Fiyatları

Akvaryum balık fiyatları 2022 akvaryum severler tarafından sıklıkla arama motorlarında aratılmaktadır. Bundan dolayı sizler için bu yazımızda Akvaryum balık fiyatları konusunda bilgi verdik.

Akvaryum Balık Fiyatları 2022

Akvaryum balık fiyatları her sene balık beslemek isteyenler ya da merak edenler tarafından merak konusu olmaktadır. Akvaryumda bakılabilecek türler arasında, mandarin, neon tetra, prenses, discus, plati, melek, lepistes, japon, palyaço, ciklet, çöpçü, challenger, pirana ve papağan bulunmaktadır. Elbette daha birçok tür vardır, bu türler akvaryum balıklarının sadece birkaçıdır.

Akvaryumda bakılabilecek balık türleri oldukça fazladır. Özellikle çocukları için yetişkinler, evlerine kedi ya da köpek alamadıkları ya da birçok farklı sebepten almayı tercih etmedikleri için; balık alma eğilimindedirler. Kedi ve köpek bakımı elbette balık bakımından çok daha zordur. Bir de özel ilgisi olan kişiler mevcuttur, gerek hobi gerekse ticaret için evde balık beslemek istenmektedir.

Akvaryum Balik Fiyatlari
Akvaryum Balik Fiyatlari

Akvaryum Balık Türleri Ve Fiyatları

Bir akvaryum süsleri ve balıklarıyla beraber harika bir görsel şölen, akvaryumculara adeta bir keyif anlamına gelmektedir. Gerçekten güzel dizayn edildiğinde ve bakımları iyi yapıldığında harika bir dekorasyon olacaklardır. Yerinde bir estetik zevke sahip olan ev sahipleri, ihtişamlı rengarenk akvaryum balıkları, süsleri ve şekilli bir akvaryumla ziyaretlerine gelen misafirlere görsel şölen yaşatacaktır.

Akvaryum Balik Turleri Ve Fiyatlari
Akvaryum Balik Turleri Ve Fiyatlari

Japon balığı, çöpçü, beta, zebra, melek, lepistes ve neon tetra evde bakımı kolay olan türler arasındadır. Genel olarak akvaryum balık fiyatları türden türe farklılık arz etse de, 15 – 400 TL arasında değişmektedir. Sıklık nadirlik, canlı türleri ve yapıları değişken fiyatın yegane sebebi olarak geçmektedir.

Süs Balığı Fiyatları

Süs balık da denen japon balığının günümüzdeki fiyatı 5 ila 7 TL arasında seyretmektedir. En çok tercih edilen ve hemen ani bir kararla naylon bir poşette eve getirilebilecek olan japon balığının değeri, pek tabii 25 TL’ye kadar artabilir. Bu balık özel bir tür ise 25 – 30 TL’yi zorlayabilecektir.

Sus Baligi Fiyatlari Akvaryum Balik Fiyatlari
Sus Baligi Fiyatlari Akvaryum Balik Fiyatlari

Sazangillerden olan bu süs balıkları uygun şartlar altında 25 yaşına kadar yaşayabilir! Fakat siz “Bunlar çabuk ölebilen hayvanlar.” diyorsanız, genelde yanlış bakım, akvaryum ısısına dikkat edilmemesi, yem dikkatsizliği ve akvaryum litresi bu ifadenizin açıklaması olacaktır. Hassas yapıya sahip bir türdür. Sıkça kalitesiz beslenmeden kabız olabilmektedirler.

Lepistes Fiyatları

Bu Güney Amerikalı canlı çok sık ve hemen hemen her yerde bulunmaktadır. Çok kolay üremektedirler. Tropikal bölge hayvanlarıdır. Düzenli beslenmezlerse yavrularını yedikleri bilinmektedir. Yavruları da 3 aylıkken üreme dönemine girebilirler. 6 aylıkken çiftleştirilmelidirler. Tek seferde 15 – 45 adet yavru doğurabilmektedirler.

Erkekleri renkli ve göz alıcı bir görünümdedir. Toplu alımlarda 5 TL’nin altında bile lepistes bulunabilmektedir. Ancak genel itibariyle günümüz lepistes fiyatları 5 TL ve 25 tl arasında değişiklik arz etmektedir. Güzel bir araştırmayla dilediğiniz renkte ve görünümde lepistese sahip olabilirsiniz!

Japon Balığı Fiyatları

Japon balıkları, farklı ısılarda hayatta kalabilmektedir. Fakat tavsiye akvaryum derecesi 19 – 22 derece arasındadır. En az 10 litrelik bir akvaryum olmalıdır. Birden fazla japonunuz varsa, balık adetine göre 10’ar litre büyüklük artmalıdır. 5 yıl bir ömürleri bulunmaktadır. Saldırgan canlılar değillerdir.

Hafızaları aslında bilinenin aksine oldukça iyidir. 6 ay kadar hatırlayabilmektedirler! İnsanlara alışmaları oldukça kolaydır. Büyük türleri de söz konusudur. Yoğun pullu ve hepçillerdir. Akvaryumda kendilerinden küçük balık türleri mevcutsa onları yemeye kalkışabilirler! Japon balığı fiyatları 20 ila 40 TL arasında bir fiyat skalası vardır.

Ciklet Balığı Fiyatları

Cikletler çok tercih edilen bir balık türüdür. Su ısı değişimlerine, farklılıklarına oldukça alışkın ve dayanıklıdırlar. Güney Amerikalı ve Afrikalılardır. Canlı doğuranlarıyla aynı akvaryumda beslenmemelilerdir. 6 aylığa ulaştıklarında üremeye hazırdırlar. 28 gün boyunca kuluçkalanan ve 3 gün ağızda kalan yavrular 3 günün sonunda dışarıya bırakılırlar.

Malawi, Tanganyika ve Madagaskar ciklet türleridir. Sarı prenses, imparator ve demasoni ciklet Malawi türleri arasındayken, Tanganyika gölü içerisinde bulunan bu Tanganyika ciklet türü yaklaşık 250 çeşittir! Paratilapia poleni de bir Madagaskar cikletidir. Fiyatları ise 5 TL ile 300 TL arasında değişmektedir.

Palyaço Balığı Fiyatları

Yosun, yumuşakçalar ve planktonlarla beslenirler. Hem otçul hem de etçillerdir. Palyaçolar namı diğer panemolar 4 ila 8 yıl arası yaşarlar. Akıllara Nemo animasyonu gelmektedir. Nemo ismi de panemodan türemiştir. 8 – 9 cm’den 20 cm’e kadar uzayabilmektedirler. Mercan resiflerinde yaşamaktadırlar. Çizgili görünüme sahip bir haldedirler.

Bu tür, 25 TL’den başlayıp 300 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Türü, boyutu, renkleri ve yaşıyla beraber fiyatta değişiklik olabilmektedir. Kim bir Nemo’ya sahip olmak istemez ki! Siz de doğru ve yerinde bir araştırmayla palyaçonuza kavuşabilirsiniz.

Fanus Balık Fiyatları

Akvaryum fanusu fiyatları akvaryum ve balık severler için oldukça önemli bir konudur. 80 TL’den 700 TL’ye kadar balık fanusu bulunabilmektedir. Elbette balık sayınıza ve türünüze göre fanus seçmenizde yarar vardır. Balıklarınızın sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için doğru ısıda ve doğru fanusta yaşamaları gerekmektedir.

Elbette fanuslar farklı şekillerde üretilmektedir. Size en uygun fanusu seçip balıklarınıza güzel bir yuva verebilirsiniz! İstediğiniz renkte, türde fanusu dijital marketlerde, toptancılarda ve pet shoplarda bulabilmeniz mümkündür.

Çöpçü Balığı Fiyatları

5 – 10 cm arasındalardır. Karma akvaryumlarda tercih edilebilecek bir türdür. Alta çöken yemleri yediği için adını almıştır. Sanıldığı gibi çöpleri temizlemezler. 5’li ve 6’lı gruplar halinde bakılmaları söylenmektedir. Hem etçil hem de otçullardır.

3 TL’den başlayan fiyatları, 35 – 40 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Farklı türlerle oldukça iyi anlaşmaktadır. Örneğin neon tetra, lepistes, japon balığı ve moli balığı birlikte yaşayabileceği türler arasındadır.

Neon Tetra Fiyatları

Neon balığı olarak da bilinen bu tür, maksimum 3 – 4 cm olabilmektedir. Oldukça sevimlilerdir. Çok ünlü ve sık bulunabilen bir türdür. Sürü balıklarıdır. Grup şeklinde hareket ederler. Su ısılarına ve pH derecelerine dikkat edilmelidir.

Ülkemizde bir neon tetra balığına 3 ila 50 TL arasında bir fiyata sahip olabilirsiniz. Kırmızı mavi, yeşil kırmızı renkleriyle oldukça dikkat çekici ve çöz kamaştırıcı bir hayvandır.  Hırçın ve büyük tür balıklarla bir akvaryumda bırakılmamalıdırlar.

Challenger Köpek Balığı Fiyatları

Challenger köpek balığı türünün anavatanı Güneydoğu Asya’dır. 2 buçuk metre kadar olabilmektelerdir. Taşıdığı riske rağmen sık olmasa da ülkemizde de beslenmektedir. 3000 litrenin altında bir akvaryumda beslemek hem riskli, hem de olmaması gereken bir durumdur. Etçil hayvanlardır. Bundan dolayı oldukça akvaryumlarını kirletmektedirler.

Üretimleri ciddi derecede zordur. Yavrularına karşı aşırı korumacıdır. Bu nedenle doğumdan sonra yavruların başka yere alınması aşamasında bile saldırıya, ısırıklara maruz kalabilirsiniz. Dikkat etmekte fayda var! Fiyatları 200 TL ile 1.500 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Pirana Balığı Fiyatları

Bazı türleri otobur bazı türleri etobur olan bu hayvanlar, çok yırtıcıdır. Titri birçok filme de konu olmuş, kötü şanı almış yürümüştür. En büyük türü 65 cm’e çıkabilmektedir ve en net özellikleri pek tabii sivri ve çıkık dişleridir. Binlercesinden oluşan sürüler halinde ilerlemektedirler. Kan kokusu, onların zayıf noktalarıdır. Yara almış ebeveynlerini bile yerler!

Ülkemizde bir piranayı 50 TL’den başlayıp 5000 TL’ye kadar giden fiyatlarıyla birlikte sahiplenebilirsiniz. Avlanarak beslenmektedirler. Az yiyerek karınlarını doyurabilen türleri de vardır, yedikçe doymak bilmeyen türleri de vardır. Ellerinizi seviyorsanız, pirana almayı bir kere daha düşünün!

Küçük Akvaryum Balıkları Fiyatları

Küçük akvaryumlarda bakılabilecek türler arasında, neon tetra, kardinal neon, beta balığı, japon balığı, lepistes, cüce vatoz ve çöpçü mevcuttur. Balıkların sağlıklı yaşayabileceği belli boyutta, ısıda, pH’ta ve litrede akvaryumlar yeterli olacaktır.

Satın alınan akvaryum ya da fanusun balık ölçüsüne uygun olması yeterlidir. Bu türlerden bazıları az beslenmeyle hayatta kalabilmekte renkleriyle baş döndürmektedir. Küçük gövdeleriyle ve tükettikleri az yemle fanus ve akvaryumlarını da kirletmemektedirler.

Papağan Balığı Fiyatları

Papağan balığı (aynı zamanda iskaroz) ülkemizde Akdeniz, Marmara ve Ege’de bulunmaktadır. Oldukça parlak renkleri vardır. Ülkemizde boyutları yaklaşık olarak 35 cm’e kadar çıkabilmektedir. Minik sürüler halinde hareket alırlar. Ağızları papağan gagalarına benzediğinden bu türe papağan balığı denmiştir.

Mercan resiflerinde yaşamaktadırlar. Mukus salgılama işlemiyle kendilerini koruma kalkanı yaratırlar. Yırtıcı diğer balık türleri bu kalkan sayesinde papağanların kokusunu alamazlar. Fiyat aralıkları da 100 TL ile 300 TL’dir.

Adı geçen balık türlerinden en yaygın balık türü olan japon balığının genel özellikleri aşağıdaki gibidir;

Görünüm Üreme Sıklığı Yumurtlama Uysallık
Turuncu renk

Küçük boyut

1 yaş Yüzlerce Çok uysal
Yüzme Seviyesi Beslenme Bakım Zorluğu Diğer Türlerle Geçim
Taban orta Yem Kolay Çok iyi

 

Tıkla Oyla
[Total: 0 Average: 0]