İran Kedisi Fiyatları

İran kedisi fiyatları 2022 yılında ne kadar? Merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını içeriğimizde detaylı bir şekilde paylaştık.

İran Kedisi Fiyatları 2022

İran kedisi diğer bir adı Fars kedisi olan bir kedi cinsidir.  İran kedisi geçmişi oldukça eskiye uzanan kedi cinslerindendir.  İran kedisinin 15 yüzyılda Asya ve Avrupa’da oldukça sevilen bir kedi olduğu bilinmektedir.

Fars kedilerine kaşı oluşan bu beğeni pek çok farklı kıtalarda insanların beğenisini kazanmıştır. İran kedilerine karşı oluşan beğeni İngiltere kraliyet ailesine kadar ulaşmıştır. İran kedileri, Amerika’da da çok sevilen kedi türlerinden biridir.

Bu tür, Amerika’da kediler için düzenlenen güzellik yarışmalarında dikkatleri oldukça üzerlerine çekerler. İran kedilerine karşı olan bu sevgi günümüzde de hala devam etmektedir. İran kedilerinin popülerliği ülkemizde de mevcuttur.

Pek çok insan İran kedisi almak için arayışa girmektedir. Bu kedi ırkına dair merak edilen konular arasında da fiyatı gelmektedir. Yazımızda İran kedisi fiyatı hakkında bilgiye ulaşacaksınız.

İran kedisi fiyatı ile ilgili vereceğimiz bilgilendirmeden önce bu kediler hakkında kısa ve bilgilendirici yazımız da olacaktır.  Bu yazımızda İran kedilerinin sahip oldukları özellikler, bakımı gibi içeriklere de ulaşacaksınız.

Bu yazımızı okuduktan sonra İran kedileri hakkındaki bilgi düzeyinizde son derece artış olacaktır.

Diğer kedi fiyatları dikkatinizi çekebilir:

İran Kedisi Özellikleri

İran kedisi diğer bir adıyla Fars kedisi kendine özel bir görünüme sahiptir. İran kedisi özellikleri sayesinde çok sevilen bir kedi ırkıdır. İran kedilerinin göz alıcı tüy yapısı dikkat çekici özelliklerindendir. Pek çok farklı kıtada beğeniye sahip olan bu kedilerin özelliklerine gelin yakından bakalım.

  • Yuvarlak kafa yapısına sahiptirler.
  • Genel olarak kısa ve basık buruna sahiplerdir.
  • Göz yapıları oldukça iri ve dışa çıkıntılıdır.
  • Göz renkleri genelde mavi, ela, yeşil, bakır olmaktadır.
  • Küçük, kısa ve yuvarlak uçlu kulak yapısına sahiptirler.
  • Kabarık, uzun ve sıkı tüylere sahiptirler.
  • Vücutları ile orantılı olan kısa bir kuyruğa sahip olurlar.
Görünüm Çiftleşme/Üreme Doğum Uysallık
Oldukça kabarık ve sık tüylere sahiptirler.

Tüylerinin rengi tek renk olabilir.

Farklı renklere de sahip olabilirler.

Küçük ve yuvarlak bir kafa yapısına sahiptirler.

Bacakları kısadır.

Diğer kedi türlerine göre oldukça sakin bir karaktere sahiptirler. Çok fazla hareket etmezler.

İnsanlarla uyumludur ve kucakta olmayı oldukça severler.

Sahiplerine Karşı Beslenme Bakım Zorluğu Diğer Türlerle Geçim
Sahiplerine karşı yoğun duygusal bağ oluştururlar Yavru kedi maması kullanarak güvenle besleyebilirsiniz Bakım zorluğu ortalama düzeydedir Sakin ve zeki oldukları için diğer türlerle olumlu geçinirler.

 

İran Kedisi Ne Kadar Yaşar?

İran kedilerinin genel olarak yaşam aralığı 11 ile 17 yıl arasında değişim göstermektedir. İran kedileri ortalama olarak 15 yıl yaşamaktadırlar. Ancak bu süre kedinin bakımı, beslenmesi gibi pek çok faktörlere bağlı olarak değişmektedir.  Düzenli olarak beslenen ve düzenli olarak veteriner kontrolü yapılan bir İran kedisi diğer kedilere kıyasla oldukça uzun süre yaşamaktadır.

Satilik Iran Kedisi Fiyatlari Sahibinden
Satilik Iran Kedisi Fiyatlari Sahibinden

İran Kedisi Bakımı Zor Mu?

İran kedilerinin bakımı son derece zordur ve bu konuda ciddi emek vermeniz gerekmektedir. İran kedisi kabarık ve sık tüy yapısı sayesinde özel bakıma gereksinim duyan bir kedi türüdür.  İran kedisinin bakımında gereksinim duyulan önemli noktalar aşağıda kısaca belirtilmiştir.

İran kedilerinin ağız ve diş yapısı problemlere yatkın olmaktadır. Bu yüzden bu kedilerin ağız bakımı konusunda özenli olunması gerekmektedir.  Bu kedilere alışkanlık kazanmaları için ağız bakımı yavru iken başlanmalıdır. İran kedilerinin henüz yavru iken diş fırçası kullanarak ağız bakımı verilmesi önemlidir.

iran kedisi yavru fiyatlari
iran kedisi yavru fiyatlari

İran kedilerinin beslenmesi ve mama seçimi de özen verilmesi gereken bir konudur. İran kedileri diğer kediler ile kıyaslandığında hassas bir tüy yapısına sahip oldukları söylenebilir. Bu yüzden hassas tüylere sahip kediler için hazırlanmış mamalar tercih edilmelidir.

İran kedilerinin bakımında dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de göz ve kulak bakımıdır. Bu kedilerin göz ve kulak bakımını düzenli olarak yapmalısınız. Gerekirse bu konuda bir veterinere başvurunuz.

İran Kedisi Çok Tüy Döker Mi?

İran kedilerini eşsiz yapan özelliklerinden biri de tüyleridir. Kabarık ve sıkı tüyleri sayesinde pek çok insanın beğenisini kazanırlar. Ancak he güzel şeyin zorluğu olduğu gibi bu kedilerin oldukça tüy döktükleri bir gerçektir. İran kedilerinin tüy yapıları nedeniyle bu kedilerin tüy bakımına dikkat edilmelidir.

Ancak doğru mama seçimi ve düzenli beslenmesi ile tüylerin dökülme miktarı azalmaktadır. İran kedilerinin tüy bakımı oldukça önemlidir. Uzun ve sık tüy yapısı nedeniyle bu konuda hassas ve özenli olmalısınız.

İran kedilerinin tüylerinin bakımı için düzenli olarak tüylerini taramalısınız. Bunun için kedin canını acıtmayacak uygun tarak seçimi yapılmalıdır. Yoksa tüyleri birbirine dolaşmaktadır veya tüy dökümü son derece artmaktadır.

fars persian kedi fiyat
fars persian kedi fiyat

Yavru İran Kedisi Fiyatları 2022

İran kedileri dünya çapında çok tercih edilen bir kedi türüdür. İran kedileri Türkiye’de de son derece tercih edilen bir kedi türüdür. Pek çok insan İran kedisine sahip olmak istemektedir.

Bu yüzden İran kedileri ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri fiyatıdır. Yavru bir İran kedisinin fiyatı değişiklik göstermektedir. 2022 İran kedisi fiyatları 3000 TL ile 8000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

İran kedilerinin fiyatı pek çok kişiye oldukça yüksek gelmektedir. Bunun için alternatif bir çözüm mevcuttur. Dilerseniz internette hayvan sahiplendirme ile ilgili sayfalara ulaşıp bir İran kedisi sahiplenebilirsiniz.

Tıkla Oyla
[Total: 1 Average: 5]