Chow Chow Fiyatları

Bugünkü içeriğimizde Chow Chow fiyatları 2024 ile ilgili bilgiler verdik.

Chow Chow Fiyatları 2024

Çin Han Hanedanının aslanı olarak kabul edilen Chow Chow ırkı köpeklerin 2024 yılında ortalama fiyatı 5.000 lira ile 7.000 lira arasındadır.  Fiyatları hayvanın kürk rengine, yaşına, sağlık durumuna ve cinsiyetine bağlı değişkenlik gösterir. Ana vatanı Çin Han hanedanı olan Chow chow ırkı köpekler görünüşleri ile aslanı andırırlar. Ülkemizde `Çin Aslanı` olarakta adlandırırlar. Chow chow ırkı köpekler tam bir aile köpekleridir.

Diğer köpek fiyatları içerikleri için tıklayın;

Chow Chow Irkı Köpeklerin Özellikleri

Chow Chow ırkı köpekler orta boy ırk köpekler arasındadır. Boyları ortalama 45 cm ile 60 cm arasındadır. Hantal bir görünümü olan Chow Chow ırkı köpeklerin ağırlıkları ise ortalama 25 kg ile 35 kg arasında olmaktadır. Vücut yapıları kaslıdır, güçlü görünürler.  Başları aslana benzerlerler. Chow Chow ırkı köpeklerin en karakteristik özellikleri dillerinin siyah mavi arası bir renkte olmasıdır. Doğduklarında dilleri pembe renktedir, büyüdükçe dillerin renkleri siyahlaşmaktadır. Gözleri badem şeklinde olup genelde kahverengi renktedir. Burunları siyah renkte ve başlarına oranla minik görünümdedirler. Chow Chow ırkı köpeklerin kuyrukları uzun tüylere sahiptir ve sırtlarına doğru kıvrılmış şekildedir.

Tüylerinin yapısı sık, uzun ve çift katmanlıdır.  Çift katmanlı yapıda olan tüyler Chow Chow ırkı köpekleri soğuk havalardan korumak için gelişmiştir. Sıcak havalar ve nemli havalar bu ırk köpeklere uygun değildir. Yoğun yapılı bu tüylerin renkleri genelde tarçın rengi olmaktadır. Nadiren siyah, kızıl, kahverengi ve krem renklerinde tüyler görülebilir.

Chow Chow Bakımı Zor Mu? Chow Chow Çok Tüy Döker Mi?

Chow Chow ırkı köpeklerin bakımları diğer köpekler ile aynı zorluk derecesindedir. Tüylerinin, ağızlarının ve gözlerinin bakımı temizlenmesi düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Dişleri her gün köpekler için üretilen özel diş macunları ve özel diş fırçaları ile fırçalanmalıdır.  Kulaklar enfeksiyona yatkındır. Haftalık periyotlar halinde kulakları temizlenmelidir. Tırnakları düzenli olarak kontrol edilmelidir, en az ayda bir olacak şekilde kesilmelidir.

Tüylerinin çift katmanlı ve uzun olmasından dolayı tüyleri çok dökülür. Dökülen tüyler tüy dökme mevsimlerinde artış göstermektedir. Tüyler düzenli olarak her gün taranmalıdır. Tüylerin taranması ile tüylerde keçeleşme olmayacak ve cilt rahatlayacaktır. Fazla dışarı çıkan bir Chow Chow ırkı köpeğiniz var ise 2 haftada bir, fazla dışarı çıkmayan bir köpeğiniz var ise de ayda bir banyo yaptırılması gerekir. Banyo için köpekler için üretilmiş özel şampuanlar kullanılmalıdır. Banyo sonra Chow Chow ırkı köpeklerin tüyleri iyice kurutulmalıdır.

Obeziteye yatkınlığı olan Chow Chow ırkı köpekler için özel kuru mamalar kullanılmalıdır. Hayvanın yaşına ve kilosuna göre belirlenen miktarda mama tüketmelidirler. Kiloları sürekli kontrol altında olmalıdır. Günlük enerjilerini atmak için 45 dakikalık egzersizler ve sahipleri ile ev içinde oynayacağı oyunlar yeterli olacaktır. Sıcak havaların hakim olduğu yaz aylarında günün soğuk hava olan saatlerinde dışarı yürüyüş için çıkarılmalıdır. Yavru iken eğitim verilmeye başlanmalı fakat sahipleri sabırlı olup dikkati dağılan köpeklerinin dikkatlerini toplamak zorundadırlar. Eğitimlere ara verilmeden düzenli periyotlar ile devam edilmelidir.

Chow Chow Zeki Mi? Chow Chow Çok Havlar Mı?

Chow Chow ırkı köpekler son derece zeki köpeklerdir. Sahiplerinin öğrettikleri eğitimleri kolayca öğrenip bir daha unutmazlar. Sakin, akıllı ve içine kapanık köpeklerdir. Sosyal bir ırk olduğu söylenemez, sahipleri ile iyi anlaşırlar fakat diğer hayvanlar ile araları pek iyi değildir. Sahipleri ve aile halkı ile oyun oynamaya bayılırlar. Ailenin tüm ilgisi onun üstünde olsun isterler.

Hareketli olmayan yapılarından dolayı apartman dairesinde yaşamaya uygundurlar. Sahipleri ile birlikte yaşamayı severler. Bahçede bir kulübede yaşamayı hiç sevmezler. Canları sıkıldığında havlayarak ilgi çekerler.