Sokak köpekleri ile ilgili öneri verildi! 14 gün içerisinde sahiplenilmeyen köpekler…

Sokaklarda sahipsiz ve başıboş bir şekilde yaşamlarını sürdüren sokak hayvanları insanlar için tehdit olmaya devam ediyor. En son Ankara’daki küçük bir çocuğa saldıran sokak köpekleri Türkiye genelinde büyük bir tepkiye yol açmıştı. Olay sonrasında başta siyasiler olmak üzere birçok kesimden ses yükselmeye başladı. Son olarak BBP başkanı Mustafa Destici köpekler ile ilgili bir öneride bulundu. Detaylar haberimizin devamında…

Sokak hayvanları tartışma yaratmaya devam ediyor

Özellikle son 5 yıldır artan sokak köpeği nüfusu nedeniyle birçok vatandaş tepkilerini çeşitli şekillerde dile getiriyor. Sokak köpeklerini istemeyenler ile hayvanseverleri karşı karşıya getiren bu tartışmalarda halen bir çözüm üretilmiş değil.

Son olarak geçtiğimiz günlerde Ankara’da meydana gelen sokak köpeği saldırısı sonrasında küçük bir çocuk feci bir şekilde yaralanmış ve entübe edilmişti. Bu olay bardağı taşıran son damla oldu.

Sokak köpekleri için farklı çözüm önerileri üretiliyor

Sokak köpeklerinin bu saldırgan davranışları ile ilgili olarak yetkili mercilerce farklı şekillerde öneriler yapılıyor. Bazı siyasiler bu sokak köpeklerinin barınaklara toplanmasını ve tamamının kısırlaştırılmasını önerirken bazı siyasiler barınaklara toplamaya gerek olmadığını, sadece bu köpeklerin kısırlaştırılmasının yeterli olduğunu savunuyor.

Olayla ilgili olarak en çok ses getiren açıklama BBP başkanı Mustafa Destici tarafından geldi. Parti genel başkanı Mustafa Destici Muş’ta bir kadına yapılan sokak köpeği saldırısının ardından konu ile ilgili açıklama yaptı.

Mustafa Destici Konuyla Ilgili Aciklama Yapti
Mustafa Destici Konuyla Ilgili Aciklama Yapti

Mustafa Destici 14 günlük çözüm önerisi yaptı

Mustafa Destici yaptığı açıklamada daha önce Atatürk döneminde de uygulanan bir çalışmayı önerdi. Bu çalışmalara göre sokak hayvanları sokaklardan toplatılacak ve 14 gün boyunca barınaklarda tutulacak. 14 günün sonunda herhangi biri tarafından sahiplenilmeyen köpekler uyutularak itlaf edilecek. Ayrıca mama lobileri ile ilgili de konuşan Mustafa Destici bu kişilere yönelik çalışmaların da gerektiğini açıkladı.

Mustafa Destici X’de yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi;

“Başıboş köpek sorunu vatandaşlarımız için tehlike oluşturmaya devam ediyor. Dün Muş’ta yaşlı bir vatandaşımız yine başıboş köpeklerin saldırısına maruz kaldı. Konu ile ilgili en net ve kesin çözümü sadece Büyük Birlik Partisi kamuoyuna sundu. Buradan teklifimizi tekrarlıyoruz: Başıboş köpekler toplanılacak. Toplanan köpekler 14 gün barınaklarda tutulacak.Bir ay içerisinde bu köpekler sahiplenilmezse itlaf edilecek. Mama lobilerinin faaliyetlerine karşı sert tedbirler alınacak. Başıboş köpeklerin sahiplendirilmesi sıkı denetime tabi olacak. Sahiplendirilen köpeklere çip takılarak bu köpeklerin sokak ortamına tekrar bırakılması durumunda ciddi yaptırımlar söz konusu olacak. Bu şekilde başıboş köpeklerin sahiplendirilmesinin istismar edilmesi önlenecek. Kısacası Atatürk’ün 1932 yılında başıboş köpekler icin çıkardığı tamimdeki uygulamaları tekrar hayata geçireceğiz.”

Tıkla Oyla
[Total: 0 Average: 0]