Show Jumbo Muhabbet Kuşu Fiyatları, Bakımı ve Özellikleri

Show Jumbo muhabbet kuşu fiyatları 2024 yılında ne kadar, Jumbo muhabbet kuşu nereden alınır, Jumbo muhabbet kuşu özellikleri nasıldır? Bu içeriğimizde Jumbo muhabbet kuş fiyatları hakkında önemli bilgilere yer verdik.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Show Jumbo muhabbet kuşları en çok tercih edilen muhabbet kuşları türlerindendir. Normal boyutlarda olan muhabbet kuşları diğer muhabbet kuşu cinslerine göre daha güzel bir görünüme sahip oldukları için ve konuşma yetenekleri daha iyi olduğu için birçok kuş sever tarafında tercih edilmektedir.

Menşei Avusturalya
Genel Beslenme AmacıShow & Konuşturmak
Çiftleşme DöngüsüDamızlık çiftler her 3 ayda 1 kere yumurta verirler
Ortalama ÖmürSağlıklı koşullarda beslenen Show Jumbo muhabbet kuşları 4 yıl kadar yaşayabilmektedir

Show Jumbo muhabbet kuşları aslında normal muhabbet kuşları ile hemen hemen aynıdırlar. Tek farkları klasik olarak bildiğimiz muhabbet kuşlarından ziyade daha iri ve kafalarının daha farklı şekilde olmasıdır. Bu kuşlar birkaç eş halinde Show amaçlı evin bir köşesinde beslenirler.

Tüyleri ve iri cüsseleri nedeniyle çok gösterişli oldukları için Show Jumbo muhabbet kuşu olarak adlandırılmıştır. Bu kuşların diğer muhabbet kuşlarından farklı bir özelliği yoktur.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Irk Geçmişi

Bu kuşlar muhabbet kuşlarının esas ana vatanı olan Avusturalya’da ortaya çıkmıştır. Tam tarihi bilinmemekle birlikte birkaç farklı melez çiftin art arda çiftleştirilmesi sonucunda ortaya çıkarıldığı düşünülmektedir.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Yavrusu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Bu kuşlar Jumbo boy olarak sınıflandırılsa da aslında yavruları diğer muhabbet kuşları ile benzerlik göstermektedir. Eğer yavrulardaki farkları karşılaştırmak istiyorsanız örnek olarak Japones muhabbet kuşu ve Çekoslovak muhabbet kuşu türlerinin yavrularına bakabilirsiniz. Yine başka bir örnekte Rainbow muhabbet kuşu ile albino muhabbet kuşu türlerinin yavrularını da Jumbo kuşlarla karşılaştırabilirsiniz.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Özellikleri

Show muhabbet kuşu fiyatları hakkında bilgi vermişken bu kuşların genel özellikleri hakkında bilgi vermemek olmazdı. Bu kuşların genel özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Show muhabbet kuşlarının kendi türleriyle olduğu kadar diğer türlerle geçimi de oldukça iyidir
 • Bu muhabbet kuşları tohum ve çekirdek gibi besinlerle beslenirler
 • İyi bakıldıklarında yaşam süreleri oldukça uzundur
 • Çok zekidirler ve konuşmaya yatkındırlar
 • Yerli muhabbet kuşu fiyatları açısından oldukça uygundurlar
show jumbo muhabbet kuşu fiyatı
show jumbo muhabbet kuşu fiyatı
En Az ♥♥♥♥♥ Çok
Yumurta Verimi♥♥♥
Diğer Türlerle Uyumu♥♥♥♥♥
Çiftleşme Sıklığı♥♥♥♥
Bakım Zorluğu♥♥
Gürültücülük♥♥♥♥♥
Beslenme Zorluğu

Show Jumbolar konuşturma amacıyla beslendiklerinde evde çok fazla gürültüye sebep olabilirler. Konuşan muhabbet kuşu fiyatları içeriğimizde de bahsetmiştik aslında bu durumdan. Özellikle büyük kafeslerde çok fazla sayıda beslenildiğinde bu kuşlarla aynı odada bulunmak dahi istemeyebilirsiniz.

Araya bir not bu içerikte show jumbo muhabbet kuşu fiyatları hakkında da bilgi vermiştik.

Diğer açıdan bakacak olursak hem beslenmelerinin kolaylığı hem dayanıklı olmaları hem de çiftleşme verimliliklerinin yüksek olması nedeniyle acemiler tarafından bile kolaylıkla beslenebilirler.

Fiziksel Özellikleri

Bu muhabbet kuşlarının fiziksel özelliklerini birkaç farklı alt başlıkta sıralarsak daha doğru olur diye düşündük. Gelin birlikte bakalım bu kuşlar neye benziyormuş…

Vücut yapısı

Vücutları iri yapılıdır. Bu nedenle Jumbo olarak sınıflandırılmıştır. Normal bir muhabbet kuşundan 1.3 kat daha büyük olabilir.

Renk yapısı

Genel renkleri yeşil ve sarı ağırlıklıdır. Tüylerinin üzerinde siyah ve mavi lekeler görebilirsiniz. Bazı türlerde beyaz tüylere de rastlamak mümkündür.

Tüy yapısı

Tüylerindeki sıklık ön plandadır. Vücutlarının aksine kafalarındaki tüyler daha seyrek ve diktir. Tüylerinin yapısına bakarak dişi erkek ayrımı yapabilirsiniz.

Büyüklüğü

Sağlıklı erkekler 30 cm’ye kadar uzarken dişiler genellikle 25 cm civarındadır. Bazı damızlıklarda dişiler daha iri görünebilir. İrilikte tüylerin sıklığı önemli bir etkendir.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu bu özellikleri ile ön plana çıkıyor!

Show Jumbo muhabbet kuşlarının en çok ön plana çıkan özellikleri şunlardır;

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Fiyatları 2024

Show Jumbo muhabbet kuşu fiyatı 2024 yılında ortalama 300 TL’den başlamakta ve 850 TL’ye kadar artış göstermektedir. Bu show jumbo muhabbet kuşlarının fiyatları üreticiye ve kuşun genel görünümüne göre değişiklik göstermektedir.

Muhabbet kuşu alan kişiler daha çok yavru satın almayı tercih ettiği için yavruların fiyatları hakkında da bilgi vermek istiyoruz.

Yavru olarak bulunan Jumbo Show muhabbet kuşu fiyatları ortalama 120 TL’den başlamaktadır. Bu fiyatlar çoğu zaman yetişkinlerden farklılık göstermez. Çünkü bu muhabbet kuşları çok kısa süre içerisinde yetişkinliğe ulaşmaktadır.

yavru show jumbo muhabbet kuşu fiyatları
yavru show jumbo muhabbet kuşu fiyatları

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Kuşunun Diğer Kuş Türleri İle Uyumu

Eğer karma bir kuş kafesi oluşturmak istiyorsanız besleyeceğiniz kuşların uyumluluğuna dikkat etmenizde fayda var. Peki hangi kuş türleri bu muhabbet kuşu türü ile birlikte bakılır biliyor musunuz? İşte detaylar…

Beraber Bakılması Önerilen Kuş Türleri

Beraber bakabileceğiniz kuş türleri şunlardır;

Beraber Bakılması Önerilmeyen Kuş Türleri

Kesinlikle aynı kafese dahi sokmamanız gereken kuş türleri;

Kısaca konuşmayan ve konuşan papağan türlerinin hiçbiri ile aynı kafeste bakmamanızda fayda var. Aksi halde muhabbet kuşları kaç yıl yaşar içeriğinde bahsedilen ömre ulaşamazlar.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Show Jumbo muhabbet kuşu beslemeye karar verdiyseniz bazı hususlara dikkat etmenizde fayda var desek yeridir. Çünkü bu kuşlar çoğu zaman yanlış uygulamalar doğrultusunda hastalanmakta ve ölmektedir.

Show Jumbo muhabbet kuşu cinsleri için vereceğimiz bakım önerileri genel olarak şu şekildedir;

 • Show muhabbet kuşu beslerken tek tip muhabbet kuşu beslemenizde fayda var. Bu sayede hem kan bozulmayacak hem de türler arası çatışma ile karşılaşma olasılığınız ortadan kalkacaktır. Evet içeriğimizin başında bu kuşlar diğer türlerle uyumludur dedik ama farklı türlerden bu türlere karşı saldırı olmaz demedik. İlk önce bu hususa dikkat etmenizi öneriyoruz kısaca.
 • Bu kuşlarda en sık görülen hastalıklar mantardır. Muhabbet kuşu mantar hastalığı yatkınlığı genetik kaynaklı mı bilinmez ama bu türlerde çok sık karşılaşılıyor. Ayrıca ishal ve kabızlık da sık görülen rahatsızlıklar arasında. Bu nedenle de sık sık beslenme düzeni değişikliği yaparak bu kuşları canlı tutmalısınız. Tabii bu süreçte vitamin takviyelerini de ihmal etmemelisiniz.
 • Bu iri muhabbet kuşu türü yavru bakımında aşırı derecede iyi bir türdür. Ancak buna rağmen yavru kayıpları da fazla olan bir türdür. Bu nedenle yavrular yumurtadan çıkar çıkmaz bakımlarını hassasiyet ile tamamlamalısınız.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Beslenmesi

Muhabbet kuşu bakımı çerçevesinde satışı yapılan bütün kaliteli yemleri kullanabilirsiniz. Ekstra dikkat etmeniz gereken bir husus yok. Ama ben çeşitlilik olsun istiyorum derseniz arada bir kafesin içerisine kirlenme yapmayacak meyve parçaları da koyabilirsiniz.

Bu kahküllü kuş türü şu yemlere bayılıyor!

Bu muhabbet kuşu Jumbo boy olmasına rağmen iri yemleri ağızlarına alamazlar. Küçük boylu bütün kuş yemlerini bu kuşlara verebilirsiniz. Tabii yem seçiminde seçici olmanızda önem var.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu beslemeye başlamadan önce okumanızı önerdiğimiz önemli içerikler

Show Jumbo muhabbet kuşu besleme kararı aldıysanız şu içeriklerimize de göz atabilirsiniz;

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Kuşunda En Sık Görülen Hastalıklar

Show Jumbo muhabbet kuşlarının en sık yaşadığı sağlık sorunları şunlardır;

 • İshal
 • Kabızlık
 • Mantar

Ben bu yönüyle Show muhabbet kuşlarını sevda papağanı ve lori papağanı türüne çok benzetiyorum. Hatta biraz abartılı olacak ama dönek güvercin ve şebap güvercin türlerini dahi bu listeye koyabilirim. Bahsettiğim bu türler de tıpkı Show Jumbo muhabbet kuşu gibi bu hastalıkları sıkça yaşıyor.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Resimleri

Bu kuş türüne dair resimleri görüyorsunuz;

Show Jumbo Muhabbet Kusu Resimleri
Show Jumbo Muhabbet Kusu Resimleri

Satılık Show Jumbo Muhabbet Kuşu İlanları Sahibinden

Show muhabbet kuşları ilanlarına sahibinden gibi ilan platformlarından ulaşabilirsiniz. Ayrıca kuşlarını satan kişilerin Facebook gruplarında da göz atabilirsiniz. Örneğin Facebook’da bulunan Show muhabbet kuşu İstanbul grubunda bu kuşlarla ilgili ilanlara bakabilirsiniz.

Bu ilanlarda muhabbet kuşlarının türleriyle filtreleme yaptığınız için kendine uygun bir muhabbet kuşu bulabilirsiniz.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Sahiplenme İlanları

Muhabbet kuşları olan kişiler ellerindeki fazla muhabbet kuşlarını sahiplendirmek isteyebiliyor. Eğer siz bu kuşlara para vermek istemezseniz sahiplendirme ilanlarına göz atabilirsiniz.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Nereden Alınır?

Show muhabbet kuşlarını pet shoplardan alabilirsiniz. Ayrıca kuş ilanı paylaşan sahibinden gibi yerlerden ve diğer satıcılardan da Show muhabbet kuşlarına ulaşabilirsiniz.

show jumbo muhabbet kuşu fiyatları
show jumbo muhabbet kuşu fiyatları

Show Jumbo Muhabbet Kuşu İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Kaç Yıl Yaşar?

Bu sorunun cevabını muhabbet kuşları kaç yıl yaşar içeriğimizde vermiştim. Ancak yine de bilgi vermekte fayda var.

Bu muhabbet kuşları için beklenen ömür 4 yıldır. Ancak iyi bir beslenme ile bu kuşlar 5 ila 8 yıla kadar büyütülebilmektedir.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Ne Zaman Çiftleşmeye Başlar?

Show Jumbo muhabbet kuşu çiftleşmesi 1 yaşından itibaren başlar. Çiftler 3 ayda bir düzenli olarak yumurta verebilir. Bu kahküllü kuş türü düzenli olarak çiftleşme kabiliyetine sahip olsa da sık sık çiftleştirilmemelidir.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Yılda Kaç Kez Çiftleşir?

Olağan çiftleşme sıklığı yılda 2’dir. Ancak gerekli boyutlara ulaşmadan ve hatta normal sağlıklı kuşlarınızı dahi yılda 3’den fazla çiftleştirmemelisiniz. Aksi halde ciddi rahatsızlıklar boy gösterebilir.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Ne Kadar Büyür?

Show muhabbet kuşları 30 cm’ye kadar büyür. eğer kuşunuzda irileşme devam ediyorsa tümör ve obezite açısından muhakkak bir veterinere götürmelisiniz.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Çok Ses Çıkarır Mı?

Show Jumbo muhabbet kuşu fiyatları onların çok şirin bir kuş olduğunu düşündürmesin sakın. Bu kuşlar bazen o kadar fazla ses çıkarmaktadır ki evde oturanları çıldırtacak seviyeye getirebilir.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Nasıl Anlaşılır?

Show Jumbo muhabbet kuşları genellikle kafasındaki kahkülden anlaşılır. Eğer kuşunuzun kafası kahküllü kuş görüntüsü yaratıyorsa tür analizi yapabilirsiniz. Ayrıca içeriğimizde kullandığımız resimlere de bakabilirsiniz. Show Jumbo muhabbet kuşu ile normal muhabbet kuşu arasındaki fark yalnızca budur. Jumbo kırık muhabbet kuşu ise bazı farklar gösterebilir.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Bakımı Zor Mudur?

Jumbo muhabbet kuşu bakımı aslında çok zor değildir. Bu kahküllü kuşlar gerekli koşullar sağlandığında çok uzun süreler beslenebilmektedir. Önemli olanın uygun koşullar olduğunu unutmayın!

bu içeriğimizde show jumbo muhabbet kuşu fiyatları hakkında bilgi vermeye çalıştık. muhabbet kuşları hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için web sitemizde kısa bir ziyarete çıkmanızı öneriyoruz. keyifli hobiler dileriz.