İçeriğe geç

Satılık Yavru İskender Papağanı Fiyatı

Satilik Iskender Papagani Fiyati

İskender Papağanı, renkli tüyleri ve konuşkan doğasıyla popüler evcil kuş türlerinden biridir. Bu yazıda, İskender Papağanı fiyatları hakkında bilgi vererek potansiyel sahiplerin dikkatini çekmeyi hedefliyoruz. İskender Papağanı fiyatı, kuşun yaşına, cinsiyetine ve genel sağlık durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Satılık İskender Papağanı Fiyatı 2024 Sahibinden

İskender papağanları, halka boyunlu kuzenlerine göre daha sessiz, parlak, nazik ve orta büyüklükte bir Hint muhabbet kuşu türüdür. Evcil hayvan ticaretinde, geçmiş yıllara göre sadece Türkiye’de değil dünya genelinde de artan talebe sahiptir. Bu tür papağanların fiyatları “yavru-yetişkin, konuşma-konuşmama, yurt dışından alınıp alınmama” durumuna göre değişmektedir. 2024 yılındaki İskender papağanı fiyatları 300 TL ile 3500 TL arasında seyretmiştir.

İmparator Büyük İskender’den adını almaktadır. Avrupa ve Akdeniz’e çok sayıda İskender papağanını ihraç etmiştir ve bu kuş soylular ve üst sınıf arasında popüler olmuştur. Doğu Hindistan ve Sri Lanka bu kuş türünün ana vatanıdır.

Diğer kuş fiyatları için tıklayınız;

İskender Papağanı Özellikleri

 • Görünüm: Parlak göz alıcı tüyleri olan bu papağan türünde, kurul uzunluğu 35 cm’e kadar ulaşabilmektedir. Yanaklara ve ensede mavi-gri bir parlaklık vardır. Sarı-yeşil karın, omuzlarda kırmızılıklar bulunmaktadır. Sarı uçlu, büyük kırmızı gagası bulunmaktadır. Renkleri genelde yeşildir.
 • Yumurtlama ve Kuluçka süresi: Dişiler iki ya da dört yumurta bırakmaktadır. Yumurtalar yaklaşık yirmi altı gün sonunda çatlamaya başlar. Yavrular yedi veya sekiz haftalık olduklarında kanat yapısı tamamlanır. 12-16 haftalık olduklarında da yuvadan ayrılırlar. Anne ile baba her kuşta olduğu gibi yavruya beraber bakarlar.

Konuşan İskender Papağan Fiyatları 2024

 • Uysallık: Sadık, oyuncu ve konuşkan papağan türlerinden biridir. Üreme dönemleri hariç oldukça sakin ve çevre türlere barış içinde yaşayan hayvanlardır. Konuşan türleri için İskender Papağanı fiyatları konuşmayanlara göre daha yüksektir. 2024 yılı içerisinde konuşan İskender papağan fiyatları 4000 ile 12000 arasında değişmektedir.
 • Yaşam Süresi: Yavrular üç yaşında olgunluğa ulaşmaktadır ve 25-30 yıl arası yaşayabilmektedir.

Mavi İskender ile İskender Papağanı Arasındaki Farklar

 • Renklerinin mavi, diğer İskender mutasyonlarının genelde yeşil olması söz konusudur.
 • Mutasyonlarında gri-mavi renk bileşenleri görülmektedir.
 • Doğadaki diğer İskender papağanlarına göre evde beslenen türleri daha uysal ve sadıktır.
 • Yaşam süreleri mutasyon oldukları için yeşil tür akrabalarına göre daha kısadır.

İskender Papağanları Evde Nasıl Beslenmelidir?

 • Kafes: Yeni yumurtadan çıkmış, anneleri olmayan İskender Papağanları için kafes uygun bir alan değildir. Kuş başına bir metrekarelik karton ya da temiz, sıcak tutacak polar bir altlık içinde on haftalık oluncaya dek tutulmalılardır. Mutasyon olan Mavi İskender Papağanları için de aynı durum geçerlidir. Kafes genişliği en az 50 cm olmalıdır. İskender Papağanı fiyatları bazen kafes de dahil edilerek hesaplanmaktadır. Bu durumda genişlik, içindeki oyuncaklar ve aksesuarlar fiyatın yükselmesine neden olmaktadır. Kesinlikle dairesel kafeslerden kaçınılmalıdır. Dörtgen olmayan kafeler papağanlarına yön duygusunu kaybetmesine neden olmaktadır.
 • Diyet: Taze meyve ve sebzeler, tohumlar, harici vitamin ve mineraller, kalsiyumlu gaga taşları İskender Papağanlarının temel besin maddelerini oluşturmaktadır. Papağanlara asla beyaz ekmek verilmemelidir. Gluten, uzun vadede papağanlarına mide rahatsızlıklarına ve sindirim sistemlerine zarar vermektedir.

İskender Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Renkleri, üzerindeki benekler ve şeritler papağanlarda cinsiyetlerinin ayrımı için yeterlidir. Muhabbet kuşlarında olduğu gibi bir şaşırtma durumu yaşanmamaktadır. Erkeklerin alt yanaklarında siyah şerit, eserlerinde de pembe bant vardır. Dişlerde ise ikisi de yoktur. Yavruların kuyrukları gibi daha kısa kuyrukları vardır.

İskender Papağanı Satışı

Ülkemizde serbest olmasına rağmen Hindistan’da yasaklanmıştır. Ancak yine de satışı yapılmaktadır. Türkiye’de kuş sahiplendirme çevrimiçi hizmeti kedi ve köpek sahiplendirme kadar gelişmemiştir. Dolayısı ile Mavi İskender ya da İskender Papağanlarını ücretsiz evlat edinmek ülkemiz için söz konusu değildir. İskender Papağanı fiyatları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Yavru İskender Papağanları yetişkinlere göre daha ucuzdur.
 • Mutasyon renklere sahip Mavi İskender Papağanları diğerlerine göre daha pahalıdır.
 • Konuşan İskender Papağanı konuşmayanlara göre daha yüksek fiyatlıdır.
 • Çift satılanlar çift olmayanlara göre daha pahalıdır.

Erkek olan İskender Papağanları dişilere göre daha çabuk konuşmaktadır. Erişkinlerin satışında, erkekler daha yüksek ücretlendirilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir