Dalmaçyalı Köpek Fiyatları

Bu içeriğimizde sizlere dalmaçyalı köpek fiyatları 2024 hakkında bilgiler verdik. Eğer siz de dalmaçyalı köpekler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu içeriğimiz tam size göre.

Yavru Dalmaçyalı Köpek Fiyatları 2024 Yılında Ne Kadar?

Siyah benekleri ile doksanlar çocuklarının evcil hayvan dünyasının hakimi Dalmaçya ırkı köpekler 2024 yılında ortalama fiyatları 3000 lira ile 5000 lira arasındadır. Fiyatları hayvanın cinsiyetine, yaşına ve sağlık durumuna göre değişir.

Diğer köpek fiyatları içerikleri için tıklayın;

Dalmaçyalı Köpeklerin Kökeni

Orta çağ İngiltere’sinde ortaya çıkmıştır. Geçmişte av köpeği ve bekçi köpeği gibi amaçlar için beslenmiştir. Zaman zaman gösteri köpeği olarakta kullanılmıştır. İtfaiyeci köpek olarak da kullanılmıştır ve hala kullanılmaktadır. İtfaiyeciler tarafından yetiştirilen dalmaçyalı köpekler istasyondaki fareleri yakalardı. Bu sayede tüm dünyada popülerleşmişlerdir.

Dalmaçyalı Köpek Evde Beslenir Mi? Dalmaçyalı Çok Havlar Mı?

Dalmaçyalı köpekler iri ırk köpekler arasındadır. Küçük apartman dairelerinde yaşayamazlar. Enerjilerini atmak için koşup oynayabilecekleri alana ihtiyaç duyarlar. Büyük apartman dairesi veya bahçeli evlerde yaşamaya uygundurlar. Apartman dairesinde yaşıyor ise günlük enerjilerini boşaltmak için günde iki üç kez dışarıda egzersiz yaptırılmalıdır. Bahçeli evlerde çitlerden atlayıp kaçmaması için bahçe uzun çitle döşenmelidir. Ev içerisindeki eşyaları parçalamaması için özel olarak eğitim verilmelidir.

Akıllı ve uslu olan Dalmaçyalı köpekler geçmişte av köpeği olarak kullanıldığı için havlama iç güdüleri oldukça fazladır. Yavru iken verilecek eğitimler ile ev içinde havlamaması gerektiği öğretilebilir.

Çocuklu ailelerin vazgeçilmezi olan bu köpek ırkı çocukları çok severler. Çocuklar ve sahipleri ile vakit geçirmeye onlar ile oyun oynamayı çok severler.

Dalmaçyalı Köpeklerin Bakımı

Apartmanda yaşayan bir Dalmaçyalı köpeğiniz var ise enerjilerini attırmak için günlük olarak en az 90 dakikalık periyotlar halinde iki üç kez egzersiz yaptırılmalıdır. Egzersiz sırasında bol bol koşturulması gerekir. Soğuk havalara toleransı yoktur. Kış aylarında dışarıya çıkarılır iken mont giydirilmelidir.

Dalmaçyalı köpeklerin tüy dökme eğilimleri bulunmaktadır. Düzenli olarak her gün taranmalıdır. Dışarıda yaptırılan egzersizlerde kendini kirletmedi ise yıkanmasına gerek yoktur. İki ayda bir yıkanabilir. Ağız sağlığı için her gün en az bir kez köpekler için üretilmiş özel diş dırçası ve özel diş macunları ile fırçalanmalıdır. Kulakları düzenli olarak her hafta temizlenmelidir. Tırnakları her ay en az bir kez kesilmelidir. Uzun tırnaklar ile yürümesi veya koşması zorlaşmaktadır. Irka özel üretilmiş kaliteli kuru mamalar ile beslenmelidir. Yaşlandıkça obeziteye eğilim gösterebilirler.

Dalmaçyalı köpeklerde genelde sağırlık görülebilir. Sahiplerinin bu doğuştan kalıtımsal olan durumu göze alıp ona göre davranmaları gerekmektedir.

Dalmaçyalı Kaç Yavru Doğurur?

Dalmaçyalı köpeklerin yavruları anne olan dişi bireyin ilk doğumu olup olmamasına bağlı olarak değişir. İlk kez doğuran Dalmaçyalı dişi köpekler en fazla 8 adet yavru doğurmaktadır. İkinci ve üçüncü doğumlarında bu sayı artmakta hatta 10 ila 15 yavru arasında olmaktadır.

Dalmaçyalı Köpek Özellikleri

Dalmaçyalı köpekler iri boylu ırklı köpekler arasındadır. Dalmaçyalı erkek köpekler dişi dalmaçyalı köpeklere göre daha ağır ve daha iridir. Dalmaçyalı köpeklerin boyları yaklaşık olarak 55 cm ile 60 cm arasındadır. Ağırlıkları ise yaklaşık olarak 24 kg ila 30 kg arasında değişmektedir. Vücutları kaslı ve güçlü bir yapıdadır. Bacakları uzun olan bu köpekler iyi koşabilirler. Dalmaçyalı köpeklerin yaşam süreleri yaklaşık 10 yıl ila 12 yıl arasında değişir. Bu süre iyi bakım, kaliteli beslenme ve düzenli beslenme programı ile daha da uzadığı görülmektedir.

Dalmaçyalı köpeklerin tüylerinin yapısı sert ve kısadır, sık tüylerden oluşan bir kürke sahiptirler. Dalmaçyalı köpeklerin kürk renklerinden dolayı oldukça popülerdir. İlk doğduklarında bembeyaz yavrular olarak doğan Dalmaçyalı köpekler zaman geçtikçe benekli bir yapıya sahip olurlar. Kürklerindeki bu benekler asla birbirine temas etmezler. Her beneğin kendi bölgesi bulunmaktadır. Bu beneklerin renkleri ya siyahtır yada kahverengi tonlarında olmaktadır. Kürklerindeki beneklerin renklerine göre burun renkleri değişmektedir. Gözleri siyah veya kahverengi renkte olur.