Akbaş Köpek Fiyatları

Akbaş köpek fiyatları 2022 senesinde köpek severler tarafından bolca arama motorlarında aranmış, merak edilmiştir. Bu yazımızda Akbaş köpek fiyatları hakkında dikkat çekici bilgileri sizlerle paylaştık.

Akbaş Köpek Fiyatları 2022

Adından da anlayabileceğiniz gibi bembeyaz tüyleriyle, Golden’ı andıran vücut, tüy ve kafa yapısıyla Akbaşlar tam bir Anadolu köpeğidir. Yerli bir Türk köpeği olarak geçmektedir. Hayvan güdebilen bir sürü koruma köpeğidir ve bu şekilde eğitilmiştir. Onların izine sırf Türkiye’de rastlamıyorsunuz! Onları yurt dışındaki bazı çiftliklerde de görebilirsiniz.

Akbaş köpeklerin Emirdağ, Eskişehir, Sivrihisar ve nadiren de Polatlı-Haymana’da çok olduğu bilinmektedir. Heybetli vücutlarıyla dikkat çekmekte ve 65 kiloya kadar çıkabilmektedirler. 85 – 90 cm’e kadar uzayabilmekte ve uzun sarımsı beyaz tüyleriyle göz kamaştırmaktadırlar. Oldukça zeki oldukları, sürü koruma görevi için tercih olmalarından bile anlaşılabilmektedir.

Bir Golden gibi oyuncu ve sakin, ağırbaşlıdırlar. Tanınmayan ve istenmeyen insanlara, durumlara karşı tam hazırlıklı” bir koruma köpeğidir. Rahatça evinizi gözlemleyebilirler. 10’a kadar yavrulayabilmekte olan Akbaş çoban, yaklaşık 15 – 16 yıl yaşabilmektedir. Elbette koruma köpeği olduklarından, diğer hayvan türleriyle (özellikle küçükbaş), insanlarla ve çocuklarla çok iyi geçinmektedir. Boston terrier gibi ırklarla iyi dostluk kurduğu, oynadığı gözlemlenmiştir.

Diğer köpek fiyatları için tıklayın;

Eskişehir Akbaş Çoban Köpeği Fiyatları

Yeni insanlara karşı saldırgan ve genelde havlar bir haldedir. Anadolu’nun en eski köpek ırkı olan Akbaş Orta Asyalı Türkler tarafından Türkiye topraklarına getirildiği bilinmektedir. O dönemlerde de bölge iklimine alışabilmeleri için melez ırk elde etmek adına başka ırklarla çiftleştirilmişlerdir. Zaten hayvancılıkla uğraşan Osmanlı’da da bolca göçebe hayat yaşamışlardır.

akbas kopek fiyatlari
akbas kopek fiyatlari

Fiyat bakımından da oldukça talep edilen, merak edilen bir köpek olan Akbaş, küçük ve büyükbaş hayvanları gütme, diğer yırtıcı ve yabani hayvanlara karşı da sürüyü koruma görevindedir. Genelde bir bahçe hayvanı olarak geçmekte ve bu şekilde daha mutlu olduğu izlenimlenmektedir. Bahçe köpeği olarak tercih edilmesindeki bir diğer sebep de saldırgan olmasıdır.

Eski bir ırk olan bu köpek ırkı, Kangal ile de anılmaktadır. Zira iki ırk da tüy renkleri ve sürü gütme özellikleriyle ortak paydada buluşmaktadırlar. Çoban köpekleri genetik olarak Orta Asya kurtları yapısına sahiptir ve Macar köpek ırklarından biri olan Kuvasz cinsiyle rölatiftir. Bu köpeklerin de Hun boylarıyla geldiği tahmin edilmektedir. Bir pomerian boo gibi küçük ve seri olmasa da en az onlar kadar beyaz, onlar kadar iyi huylu ve sevecenlerdir.

Akbaş Köpek Yavru Fiyatları 2022

Sosyalleştirildiği ve insan içine, başka hayvanlar içine karıştığında oldukça naif olduğu da bilinmekte olan Akbaş köpeği ırklarının tedirginlik, saldırganlık ve asilik hareketleri tanımadığı hayvan, insanlara karşı gün yüzüne çıkabilmektedir. Hem bekçi hem de çoban köpeğidir. Belirtmek gerekmektedir ki, ödüllü bir köpektir. İlgili çoğu yarışmada, çoban köpek sıfatıyla ve koruma hususunda başı çekmiştir.

Eskisehir Akbas Coban Kopegi Fiyatlari
Eskisehir Akbas Coban Kopegi Fiyatlari

Kocaman vücutlarıyla, sportif yapılarıyla hareketli bir tavırdadırlar. Apartman ve dairede beslenmesi pek uygun değildir ancak tıpkı Goldenlar gibi uyum sağlayabilmektedirler. Ancak evde bakılmaları takdirinde bolca egzersiz yaptırılmalı, günde 2 kere dolaştırılmalı ve koşturulmalıdır. Şehir hayatına da uygundur denebilir. Yavru bir köpekken eğitimlerine başlanmalı ve görev köpeği olarak istenmekteyse 6 aylıktan sonra da ileri eğitim verilmelidir.

Akbaş köpek fiyatlarına değinecek olursak, fiyatlar elbette her ırkta olduğu gibi yaş, durum – özellik ve ilgilenen kurum ya da ilan sahibine göre değişiklik arz etmektedir. İçinde bulunduğumuz yıl için fiyat skalası genel itibarıyla 1.000 – 12.000 TL arasında gidip gelmektedir. Elbette bir yavru Akbaş istiyorsanız, daha fazla miktarları gözden çıkarmanız gerekebilmektedir. Nitekim, bazı ilan sahipleri ücretsiz sahiplendirme yapmaktadır. Bolca araştırma yaparak, size en uygun Akbaş köpeği belki de ücretsiz bir şekilde sahiplenebilirsiniz!

Akbas Kopek Yavru Fiyatlari
Akbas Kopek Yavru Fiyatlari
GörünümÇiftleşme/ÜremeDoğumUysallık
Büyük – uzun tüy

Beyaz – sarı tüyler

Golden benzeri

Senede 2 kez kızgınlık (21 gün)

Kızgınlığın 10 – 14. Günü

8 – 10 arası yavruUysal ancak genel olarak dış çevreye saldırgan
Sahiplerine KarşıBeslenmeBakım ZorluğuDiğer Türlerle Geçim
Çok uysal

Korumacı

Köpek maması

Yaş mama

Protein

Orta – kolayÇok iyi değil