Popüler Simental İnek Fiyatları 2024 Yılında Ne Kadar?

Simental inek fiyatları 2024 yılında %30 oranında artış gösterdi. İçeriğimizin devamında simental inek fiyatı ve özellikleri hakkında bilgiler verdik. Gelin bu inek türünü yakından tanıyalım.

Simental İnek Fiyatları 2023

Simental sığır ırkları genel itibarı ile siyah beyaz, kırmızı beyaz veya kimi zaman da alacalı şekilde olabilmektedir. Her türlü iklim koşullarına ayak uydurabilen simental inekler, oldukça uzun ömürlü oluşları ve yüksek döl verimliliğine sahip olmaları ile bilinmektedir.

Annelik içgüdüsünün fazlasıyla gelişmiş olduğu bu sığır ırkları, diğer ırklara nazaran yüksek verimliliğe sahiptir. Bu sebeple de fiyatlarda yukarı yönlü bir ivme edinmektedir. Sağlık problemleri ile karşılaşma imkânının oldukça düşük olduğu ırkın,  genel itibarı ile baş, alın ve kirpik kısımlarında belirgin bir şekilde beyazlıklara rastlamak mümkündür.

Her ne kadar yüksek fiyatlı bir ırk olsa da Simental inekler, farklı pek çok alanda avantajları ile yetiştiricilerin önceliği haline gelmektedir. Erkek Simental inekler 1100 ila 1400 kg arası bir ağırlığa sahipken dişi Simental inekler ise 600 ila 900 kg arasında değişkenlik gösterebilir aynı zamanda da 14-20 kilogram süt üretim kapasitesine sahiptir. Simental inek fiyatları 2024 yılı son güncellemesi doğrultusunda 65000 TL ila 100000 TL arasında değişim göstermektedir.

Daha fazla Çiftlik Hayvan Fiyatları içeriği için öneriler;

Özellikle dişi simental süt ineklerinin günde ortalama 12 litre süt üretimine elverişli oluşu aynı zamanda da holstein inek cinsine göre %4,2 oranında yağ üretiminde bulunduğu görülmektedir. Bu durum da dişi Simental ineklere yönelimi hızlandırmaktadır. Bununla doğru orantılı olarak da dişi simental inek ırkları diğer ırklara nazaran fiyat farklılığı taşıyabilmektedir.

Simental Süt İneği Fiyatları 2024

Hem Dünya genelinde hem de Türkiye ‘de Simental inek cinsi diğer sığır cinslerine nazaran hem et verimi noktasında hem de süt üretkenliği noktasında ilk sıralarda yerini almaktadır. Süt ineği türlerinde fiyatlar diğer cinslere nazaran yüksek olsa da süt verimi önemli ölçüde sağlanmakta,  günde ortalama 12 kilo süt veren cinsleri de mevcut bulunmaktadır.

Özellikle süt üretimini destekleyici vitamin ve çeşitli yem takviyeleri ile süreci hızlandırmak ve Simental süt ineğinden 14 kilogram kadar süt elde edeceğiniz gibi verimi arttırmak da olasıdır.

Satilik Simental Inek Fiyatlari Sahibinden
Satilik Simental Inek Fiyatlari Sahibinden

1 Yaşında Simental Dana Fiyatları 2024

Süt verimliliği ve yağ oranı ile diğer inek ırklarından ayrıştırılan Simental inekler, yaşına, ağırlığına ve süt verimliliğine göre fiyatlandırılmaktadır.  Özellikle 1 yaşında simental dana ırkı için canlı ağırlığı baz alınarak fiyatlandırılmaya gidilmektedir.

Et veriminin bir hayli yüksek olduğu Simental danalar,   açık ve kapalı ahır sistemlerine anında uyum sağlamaya elverişlilerdir. Son derece uysal ve verimli oluşu noktasında tercih edilen bu canlı ırklarının fiyatları hakkında detaylı bir şekilde bilgi almak isterseniz ilgili siteleri inceleyebilirsiniz.

simental sut inegi fiyatlari
simental sut inegi fiyatlari

Çiftlikten Simental Düve Fiyatları 2024

Özellikle çiftlik gibi toplu yetiştirme alanlarında et verimliliği ve süt verimliliği kadar sağlıklı bir buzağı edinmek de oldukça önemli olmaktadır. Normal gelişim dönemlerini tamamlamış olan düvelerin genel itibarı ile 15-16 aylık gelişimlerinde tohumlanarak gebe kalmaları sağlanmaktadır.

Böylelikle çok daha sağlıklı buzağılar elde edilecek ve düve, süt verimliliği de büyük ölçüde sağlanacaktır. Çiftlikten inek fiyatları hakkında geniş çaplı bir araştırmada bulunarak süt ve et ağırlığı ölçüsünde belirlenen fiyatları değerlendirebilirsiniz.

Anavatanı İsviçre olan ve kombine sığır cinsi içerisinde yer edinen bu canlılar, lokasyon simental süt verimi açısından da yetiştiricilerin tercihleri arasında yer ediniyor. Buzağı verimi açısından da son derece eğilimli olan bu cinsler ülkemizde fazlasıyla tercih konusu oluyor. Öte yandan aylık gebe oranları özellikle de ülkemizde hızla yükselmektedir.

simental duve fiyatlari
simental duve fiyatlari

3 Aylık Simental Buzağı Fiyatları 2024

İnek fiyatları noktasında büyük bir ayrıma tabi olan, piyasadan başarılı bir şekilde sıyrılan Simental inekler, maksimum faydayı sağlaması noktasında her zaman için ortalama 30. sırayı korumaktadır. Montofon inek türüne çoğu kez çağrışım yapsa da bu ırklar çok daha üretken bir yapıya sahiptir.

Ayrıca bakınız;

3 Aylık Simental Buzağı Fiyatları

Simental buzağı, günlük süt üretimini de oldukça arttıran kombine sığır cinsi,  uzun boyları ve iştahlı oluşları ile bilinmektedirler. Bu da sonuç olarak Simental inek türlerinden yıl içerisinde çok daha fazla verim almayı sağlamaktadır. Son derece değerli olan simental ineklerin elbette buzağılarına olan talepler de bir hayli fazla olmaktadır.

Özellikle çiftlikler gibi toplu yetiştirme alanlarında tercih edilen Simental buzağılar fiyat olarak da diğer buzağı cinslerinin üzerinde kalabilmektedir. Fakat bu kombine sığır cinslerinin verimlilik oranı düşünüldüğünde buna değeceği görülebilmektedir. Bu noktada canlı ağırlığı değerlendirilerek fiyatları ve süt ineklerini kıyaslama olanağına sahip olabilirsiniz.

Tıkla Oyla
[Total: 1 Average: 5]