Satılık Saanen Keçisi Fiyatları Sahibinden

Saanen Keçisi Fiyatları 2024 hakkında bilgi vereceğiz. Gelin birlikte bilgi sahibi olalım.

Saanen Keçisi Fiyatları 2024

Saanen keçisi süt ve döl verimi yüksek olan İsviçre kökenli keçilerdir. İklim koşullarına uyum sağlaya bilmeleri nedeniyle farklı coğrafyalarda görmeniz mümkün, bu keçiler dünyanın bir çok yerinde melezlenerek yüksek verimli keçilere dönüşmüşlerdir. Saanen keçisi 2024 yılında 9000 TL’den satışı yapılmaktadır.

Diğer çiftlik hayvanları fiyatları için tıklayınız;

Saanen Keçisi Özellikleri

Saanen keçisinin kökeni İsviçre’ye dayanmaktadır.  Farklı iklim ve çevre koşullarına kolaylıkla uyum sağlayabilmesi tercih sebeplerinden biridir. Ergin bir Saanen keçisi ağırlığı 50 ila 55 kg ağırlığındadır. Döl verimi % 180 – 200 arasında değişmektedir. Laktasyon süresi 270 gün olup laktosyon verimi 600 kg’dır. Süt kalitesini belirleyen faktörlerden olan yağ oranı ise % 3 – 3,3 arasındadır. Bir gün içerisinde ortalama 2,2 kg süt verimi vardır.

Türkiye’de yerli ancak bu kadar verimli olmayan ırkların bir anda bırakılıp Saanen keçisi yetiştiriciliğine geçmenin ekonomik olmaması nedeniyle melezlemeler yaparak bu ırktan yararlanılmaktadır. Yerli kıl keçileriyle yapılan melezlemeler sonucunda oluşan melez ırkların özelliği ise; canlı ağırlıkları 50 ila 55 kg arasında değişmektedir, yerli ırklarda % 80 olan döl verimi melez ırkta % 130’dur. Yerli kıl keçisinde 150 gün olan laktasyon süresi melez ırkta 210 gündür. Yerli kıl keçisi ırkında laktasyon verimi 40 kg iken melez ırkta 250 ila 300 kg’a varmaktadır. Melez ırkın sütteki yağ oranı % 3 – 3,3 arasındadır. Yerli kıl keçisinin süt verimi günde ortalama 0,27 kg iken melez ırkta ortalama 1,2 kg’dır.

Saanen Keçisi Nerede Bulunur?

Saanen keçisi dünyada en yaygın yetiştiriciliği yapılan süt keçisi ırkıdır. İsmini İsviçre’nin Saanen Vadisi’nden alır. Türkiye’deki yetiştiriciliği yapılan melez Saanen keçileriyle İsviçredeki orijinal Saanen keçileri karıştırılmamalıdır.

Saanen Keçisi Günlük Ne Kadar Yem Yer?

Eğer keçilerinizi ağılda besliyorsanız süt verme durumunu göz önünde bulundurarak gün içinde 1 – 1,5 kg kaliteli kuru ot 300 – 900 kg arası kesif yemi verilmelidir. 0,5 kg kuru otun yerine 1 kg silaj yemi vermek daha uygun olacaktır. Silaj yemini sağımdan hemen sonra verirseniz silajın kokusu ve tadı süte geçmeyecektir. Keçiler için en uygun saman yulaf samanıdır, süt salgısını arttırmak için patates verilebilir. Yeşil yemler verilirken dikkat edilmeli mutlaka soldurularak verilmelidir. Bezelye, arpa, yulaf, mısır, lahana en uygun yemlerdir. Oğlaklar büyütülme sebepleri, damızlık yetiştirmek ve büyütmek amacıyladır; bu amaca uygun yemlerle beslenmelidir.

Saanen Keçisi Kaç Ay Sağılır?

Saanen keçileri süt verimleri yüksek ırklar oldukları için ülkemizde her geçen gün yetiştiriciler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Bu keçilerin süt verimleri yerli ırklara göre daha fazladır. Saanen keçilerinin yetiştiricileri 10 aya kadar sağımlarını yaptıklarını söylemektedirler. Bu keçilerden bir yıl içerisinde 800 ile 1000 litre arasında süt almaktadırlar. Bu sütlerle bir çok peynirin yapımı sağlanmaktadır.

Halep Mi Saanen Mi? Keçi Farkları

Halep keçileri sıcağa ve soğuğa Saanen keçilerinden daha çok dayanırlar bu özellikleri onları önce çıkarmaktadır ayrıca Saanen keçileri iç ve dış parazitlere daha az dayanıklıdır bu yüzden telef oranı Halep keçilerinden daha fazladır. Bu durum salgın hastalıklara dayanıklılık içinde geçerlidir. Tüm bu özellikleri Halep keçisinin fiyatına da yansımaktadır; Halep keçisi Saanen keçisinden daha pahalıdır.

Saanen Keçisi Kaç Kilo Süt Veriyor?

Saanen keçisi süt veriminin yüksekliği nedeniyle dünyanın bir çok bölgesine yayılmış oldukça geniş coğrafyalarda rastlayabileceğiniz bir süt keçisi ırkıdır. Saanen keçisi ülkemizde yerli kıl keçisi ve maltız keçileriyle melezlenerek melez ırklar oluşturur, saf kan Saanen keçisi ülkemizde hemen hemen hiç yoktur.

Tıkla Oyla
[Total: 6 Average: 4]