Maine Coon Fiyatları, Bakımı ve Özellikleri

Maine Coon fiyat hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Hazırladığımız bu içerikte büyük kedi türlerinden biri olan Maine Coon ve kedi fiyatları hakkında önemli bilgilere yer verdik. Eğer ben büyümeyen kedi fiyatları hakkında bilgi almak istiyorum diyorsanız sizi şöyle buyuralım :))

İçindekiler

Maine Coon Kedisi Bakımı ve Genel Tür Bilgileri

Maine Coon kedileri dünyanın en büyük kedi ırkıdır. Bu kedi türü büyük cüssesi ve tüyleriyle diğer kedi türlerinden kolayca ayırt edilebilir. Dünyanın birçok noktasına yayılan Maine Coon kedisi görünümüyle Ankara kedisi türüyle benzerlik gösteriyor diyebiliriz.

Maine Coon kedileri ya da bilinen diğer adıyla maykon kedileri sevgi dolu kedi cinslerinden biridir. Sahipleriyle ve diğer ev bireyleri ile çok iyi şekilde anlaşabildikleri gibi diğer evcil hayvanlarla da çok iyi anlaşabilmektedir. Vücut yapılarıyla en büyük kedi ırkları arasında olmalarına rağmen son derece uysal canlılardır.

Aynı zamanda sağlam bir vücut direncine de sahip olan Maine Coon kedileri veteriner hekim kontrolleri düzenli olarak yaptırıldıklarında gayet sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam edebiliyorlar.

Bu büyük kedi aynı zamanda sık bir tüy yapısına sahiptirler. Bu tüy yapısıyla aslında güzel bir görünüme sahip olsalar da ev içerisinde zamanla bu kedilerin tüyleri bir sorun haline gelebilir. Bu uzun tüylü kedi türünü besleme kararı aldıysanız tüylerine de katlanmanız gerekiyor.

Maykon kedileri bu yönle bazı kedi türleri ile benzerlik gösteriyor. Örneğin Chinchilla kedileri ve İranFars kedisi türü tüy sıklığı açısından Maine Coon kedisi ile benzerlik gösterir. Ayrıca ragdoll, Sibirya, birman ve bombay kedisi türleri de uzun tüylü yapıları ile bilinmektedir. Ha ben tüy sorunu ile uğraşmak istemiyorum diyorsanız tekir kedisi (olur da Maine Coon tekir kırması bir kediniz olursa ne demek istediğimizi daha iyi anlayabilirsiniz) ve sfenks kedisi sizin için daha iyi bir seçim olabilir. Neyse ana konumuza geri dönelim değil mi :))

Maine Coon kedileri ile ilgili hazırladığımız bu içerikte Maine Coon besleyenler ve beslemek isteyen kişiler için fiyatlar hakkında bilgi verdik. Ancak sizlere içeriğimizin devamını da okumanızı öneriyoruz. Çünkü bu içerikte Maine Coon cinsi ile ilgili çok önemli bilgilere yer verdik :))

MenşeiAmerika Birleşik Devletleri
Dâhil Olduğu TürAmerican Longhair
Dâhil Olduğu AileSnowshoe Cat
Sağlıklı Ağırlık Aralığı6 kilogram
Ortalama Boy60 cm
Ortalama Ömür13 – 15 yıl

Maine Coon kedileri ile ilgili temel bilgileri öğrendiğimize göre bir de bu kedilerin geçmişine de bakalım değil mi?

Maine Coon Kedisi Geçmişi

Biraz önce de söylediğim gibi bu kedilerin ana vatanı Amerika kıtasıdır. Kuzey Doğu Amerika bölgesinde keşfedilen ve zamanla evcilleştirilerek diğer kedilerle melezleştirilen bu kediler zaman içerisinde Türkiye de dahil olmak üzere bütün dünya ülkelerine yayım göstermiştir.

Maykon kedileri şimdilerde süs amaçlı beslenen değerli bir evcil hayvan türü olarak karşımıza çıkıyor. Fiyatları çok fazla olduğu için genellikle zenginler tarafından beslendiği için zengin kedisi olarak da biliniyor. Merak etmeyin içeriğimizin devamında Maine Coon kedilerinin fiyatları hakkında bilgiler paylaştık 🙂

Maine Coon Kedisi Yavrusu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Maine Coon yavrusu ilk doğduğunda yetişkinleri kadar tüylü değildir. Genellikle tek bir doğumda 4 ila 6 adet yavru yapan maykon kedileri aslında iyi bir annelik örneği gösterirler. Ancak yine de kediniz doğum yaptıysa bakımında ona destek vermeniz gerekiyor.

Maine Coon yavru bakımı ile ilgili olarak ilk önce doğumu takiben bir veteriner hekime giderek kedilerinizi muayene ettirmeniz gerekiyor. Tabii ilk birkaç gün anne maykon kedileri buna izin vermeyecektir. Ancak 1 – 2 haftalık olan yavruları ne yapıp ne edip veterinere götürmeniz gerekiyor.

Kedinizin veteriner hekimi gerekli muayeneleri yaptıktan sonra uygun aşıları uygulayacak ve bir aşı takvimi oluşturacaktır. Ayrıca gelişim düzeyine bakarak kedinizin için vitamin takviyeleri de uygulatabilir.

maine coon yavru fiyat
maine coon yavru fiyat

Maine Coon Kedisi Özellikleri

Maine Coon kedisi ırkı hakkında bilgi sahibi olduğumuza göre Maine Coon özellikleri nasılmış ona bir göz atalım. Çünkü bu konu Maine Coon XXL fiyat kadar önem arz ediyor 🙂

Maine Coon özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Maine Coon cinsi kediler uzun ömre sahip canlılardır
 • Maine Coon kedileri görebileceğiniz en büyük kedi türlerindendir
 • Maine Coon kedileri hem çok dayanıklı hem de bazı konularda oldukça narin canlılardır
 • Maine Coon kedilerinizin uzun ömürlü ve sağlıklı olmasını istiyorsanız beslenmesine dikkat etmelisiniz
 • Maine Coon kedileri diğer kedi fiyatları göz önünde bulundurulduğunda oldukça pahalıdır

Maine Coon kedi özelliklerinin tablolaştırılmış halini şu şekilde gösterebiliriz;

♥ En Az ♥♥♥♥♥ Çok
Oyuna Düşkünlük♥♥♥♥♥
Fiziksel Aktiflik Düzeyi♥♥♥♥
Bakım Zorluğu♥♥
Diğer Hayvanlarla Uyumu♥♥♥♥
Bakım Dikkati♥♥♥
Gürültücülük♥♥♥
İnsanlarla Uyumu♥♥♥♥♥
Sahiplerine Bağlılık♥♥♥♥♥
Bakıma Uygunluk♥♥♥♥
Zekâ Düzeyi♥♥♥♥♥
Saldırganlık♥♥
Bağımsızlık Duygusu♥♥♥

Diğer Maine Coon özellikleri de genel olarak bu şekildeydi. Peki bu kedilerin genel görünümleri neye benziyor? Birlikte öğrenelim efendim 🙂

Fiziksel Özellikleri

Maine Coon kedileri genellikle gri – beyaz tonlarında tüyleri ve iri yapıları ile ön plana çıkmaktadır. Bu kedilerde tüy yapıları diğer uzun tüylü kedilerden biraz daha farklıdır. Çünkü bu cinslerde tüyler sadece gövdede değil tüm vücutta toplanmıştır. Ayrıca tüyler çok sık olmamasına rağmen daha kabarık bir görüntü vardır.

Vücut yapısı

Maykon kedileri dünyanın en büyük kedi cinsleri arasında yer almaktadır. Bol kaslı yapıları uzun ve kabarık tüyleri ile birleşince çok iri bir görüntü ortaya çıkmaktadır.

Renk yapısı

Bu kedilerin geneli gri renk tonlarındadır. Ancak bazı türlerde beyaz ve hatta siyaha çalan renklerle de karşılaşmak mümkün. Kedi diğer türlerle ne kadar çok çiftleşirse renk çeşitliliği de o kadar fazla artar.

Kuyruk özelliği

Maykon kedilerin kuyrukları için ekstra bir bilgi vermemize gerek yok aslında. Çünkü vücutları ile orantılı bir kuyrukları vardır. Kabarık ve uzun tüylerle donatılmış Maine Coon kuyrukları gövdeyle bir bütünlük oluşturmaktadır.

Yaşama süresi

Maine Coon kedileri iyi bir şekilde beslendiklerinde 15 yıla kadar yaşayabilmektedir. Scottish Fold türü gibi kedilerde olan genetik hastalıklar bu kedilerde olmadığı için bu süre zarfında ciddi hastalıklar ile karşılaşılmamaktadır.

Tüy yapısı

Maine Coon kedilerinin tüyleri uzun ve kabarıktır. Bu nedenle de maykon kedileri normalden daha fazla büyük görünmektedir.

Bacak yapısı

Bacak boyları ne uzun ne de kısadır. Boyları ile orantılı olan bacakları herhangi bir genetik sorun ortaya çıkarmaz.

Kafa yapısı

Bu kedilerin kafaları da çok tüylüdür. Ya kısaca bu kedilerin her yeri tüylüdür desek yeridir 🙂

maine coon kedi fiyatları
maine coon kedi fiyatları

Maine Coon kedisi bu özellikleri ile ön plana çıkıyor!

Maine Coon kedilerinin belirli başlı bazı özellikleri bulunuyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

Satılık Maine Coon Kedisi Fiyatları 2023 Sahibinden

Satılık Maine Coon kedisi fiyatları 2023 yılında şu şekildedir;

Yetişkin Maine Coon Kedisi Fiyatları 202335.000 TLTıkla Hemen Sahiplen!
Yavru Maine Coon Kedisi Fiyatları 202312.000 TLTıkla Hemen Sahiplen!
Yeni Doğmuş Maine Coon Kedisi Fiyatları 20239.000 TLTıkla Hemen Sahiplen!
Maine Coon XXL Fiyatları 202325.000 TLTıkla Hemen Sahiplen!
2 – 3 Aylık Maine Coon Kedisi Fiyatları 202311.000 TLTıkla Hemen Sahiplen!

Maine Coon kedileri dünyanın her noktasına yayılan bir kedi türü olsa da çok yaygın değillerdir. Bu nedenle satılık Maine Coon ilanlarıyla çok sık karşılaşmıyoruz.

Eğer Maine Coon satın almak istiyorsanız öncelikle yakınlarınızdaki bir pet shop ile iletişime geçiniz. Bu pet shop sizin için bu kedileri temin edebilir. Bununla birlikte bazı ilan platformlarına bakarak da Maine Coon sahibi olabilirsiniz.

Maine Coon Kedisi Yavrusu Fiyatları 2023

Satılık Maine Coon kedi yavrusu fiyatları 2023 yılında şu şekildedir;

1 Aylık Maine Coon Kedisi Fiyatları 202310.000 TLTıkla Hemen Sahiplen!
2 Aylık Maine Coon Kedisi Fiyatları 202311.000 TLTıkla Hemen Sahiplen!
3 Aylık Maine Coon Kedisi Fiyatları 202312.000 TLTıkla Hemen Sahiplen!
4 Aylık Maine Coon Kedisi Fiyatları 202315.000 TLTıkla Hemen Sahiplen!
5 Aylık Maine Coon Kedisi Fiyatları 202318.000 TLTıkla Hemen Sahiplen!

Maine Coon kedisi satın alırken bunlara dikkat edin

Maine Coon kedisi satın almayı düşünüyorsanız bazı hususlara dikkat etmenizde fayda var. Çünkü diğer türlere oranla bu kedilerde satın alma sonrası sorunla karşılaşma olasılığı çok daha yüksektir. İşte bu noktada şu hususlara dikkat etmenizde fayda var;

 • Türün tamamen safkan olduğuna dikkat etmelisiniz. Çünkü bu kediler çok pahalı olduğu için bazı kişiler kedilerini ellerinden çıkarmak için safkan başlığı ile bu kedileri satmayı düşünebilmektedir.
 • Bu kediler çok tüylü olduğu için deri hastalıklarının ilk etapta fark edilme olasılığı çok düşüktür. Kediyi almadan önce tüylerin arasını iyice inceleyerek kedinizde herhangi bir hastalığın olup olmadığına bakmalısınız.
 • Maykon kedisi almadan ya da sahiplenmeden önce kedinin kaç kere doğum yaptığını öğrenmenizde fayda var. Çünkü bazı kediler çiftlikte çok sık doğum yaptırıldıkları için ilerleyen dönemlerde sindirim ve üreme problemi yaşayabilmektedir.

Maine Coon Kedisinin Diğer Kedi Türleri İle Uyumu

Maine Coon kedileri aslında çok uyumlu kedilerdir. Öyle ki sadece kediler değil diğer birçok köpekle birlikte bakılabilir. Ancak diğer türlerin bu kedilerle ne kadar uyumlu olacakları konusunda da bilgi sahibi olmanızda önem var.

Bu nedenle Maine Coon ile bakılabilen kediler ve bir arada tutulmaması gereken kedi türlerini şöyle paylaştık;

Beraber Bakılması Önerilen Kedi Türleri

Maine Coon kedileri ile birlikte bakabileceğiniz kedi türleri;

Beraber Bakılması Önerilmeyen Kedi Türleri

Maine Coon kedileri ile birlikte bakmanızı önermediğimiz kedi türleri;

Ücretsiz Maine Coon Kedisi Sahiplenme & Sahiplendirme

Maine Coon türü kediler çok pahalı kedi türlerinden biri olduğu için bu kedileri ücretsiz olarak sahiplenmeniz neredeyse imkansız. Bu kediye sahip olan kişiler genellikle kedilerini satmayı tercih ediyor.

Maine Coon Kedisi Sahiplenme İlanları

Bu post altında yer alan yorumlar bölümünü kullanarak diğer kedi sahiplerinin kedilerini sahiplenebilirsiniz. Aynı zamanda sayfa içerisinde yer alan kedi sahiplenme ilanlarını da kullanabilirsiniz.

Maine Coon kedisi sahiplenirken bunlara dikkat edin

Eğer Maine Coon kedisi sahiplenmek istiyorsanız şu hususlara dikkat etmenizde fayda var;

 • Satın almak yerine ücretsiz bir şekilde sahiplenin
 • Sahipleneceğiniz kediyi direkt olarak evinize götürmeden önce bir veteriner hekime götürerek gerekli kontrolleri yaptırın
 • Sırf değerli bir tür olduğu için bu kedileri sahiplenmeyin!
 • Kedinize uygun bakım ortamını sağlayabilecekseniz bu kedileri sahiplenin

Maine Coon Kedisi Sahiplendirme İlanları

Eğer sahibi olduğunuz Maine Coon kedilerini ücretsiz bir şekilde sahiplendirmek istiyorsanız yorumlar kısmını kullanabilirsiniz. Ayrıca bizimle ilan paylaşmak istiyorsanız kedi sahiplenme sayfamızı kullanabilirsiniz.

Maine Coon kedisi sahiplendirirken bunlara dikkat edin

Kedinizi sahiplendirmeden önce şu hususlara dikkat etmelisiniz;

 • Kedinizi sahiplenecek kişinin ticari kaygılara sahip olmadığından emin olun
 • Kedi için uygun bir ortam sağlayamayacak kişilere kedinizi vermeyin
 • Kedinize iyi bir şekilde bakabilecek kişileri bulun

Maine Coon Kedisi Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Maine Coon kedisi bakımında şu hususlara dikkat etmelisiniz;

 • Düzenli aralıklarla kedi aşısı takibi yaptırmalısınız
 • Uzun tüyler kedinizi rahatsız edeceği için kedi tıraşı yaptırmalısınız
 • İç parazitler kediniz için sorun teşkil edeceğinden Caniverm gibi iç parazit ilaçları kullanın
 • Kızgınlık döneminde dişi kedi nasıl rahatlatılır içeriğimizde de bahsettiğimiz hususlara dikkat ederek kedinizin iyi bir kızgınlık dönemi geçirmesini sağlayın

Maine Coon Kedisi Beslenmesi

Bu kediler tek tip beslenmeden hoşlanmamaktadır. Bu nedenle beslenmede çeşitlilik sağlamanızda fayda var. Örneğin haftanın 7 günü için 4 farklı tipte yem kullanmanız yeterli olacaktır.

Ayrıca bu kediler çok iri oldukları için yağlanmaya da müsaittirler. Bu nedenle yağ oranı yüksek bir diyet yerine daha dengeli bir beslenme düzeni oluşturmalısınız.

Maine Coon kedileri bu mamalara bayılıyor!

Maine Coon kedilerinin en çok sevdiği yem tipleri şunlardır;

Maine Coon Kedisi Eğitimi

Bu kediler çok uysal oldukları için çok iyi bir şekilde eğitilebilmektedir. Özellikle tuvalet eğitimi ve oyun eğitimlerini çok kolay bir şekilde verebilirsiniz.

Maine Coon Kedisi Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Kedi eğitimlerinde uyulması gereken hususları aynı şekilde Maine Coon kedilerin uygulayarak 2 – 3 hafta içerisinde tam tuvalet eğitimi verebilirsiniz. Tabii bu süreçte oldukça sabırlı olmanız gerekiyor.

Maine Coon kedisi beslemeye başlamadan önce okumanızı önerdiğimiz önemli içerikler

Eğer kedi bakımı konusunda yeterince bilgiye sahip değilseniz şu içeriklerimize göz atabilirsiniz;

Maine Coon Kedi Türünde En Çok Görülen Hastalıklar

Maine Coon kedileri bazı hastalıklara diğer türlerden daha yatkındır. Bu hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz;

Maine Coon Kedisi Resimleri

Aşağıda türe ait en güzel resimleri görüyorsunuz;

Maine Coon Kedisi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Maine Coon kedisi nasıl eğitilir?

Maine Coon kedilerini ödül ve ceza yöntemini uygulayarak kolayca eğitebilirsiniz. Eğitim sürecinde sabırlı olmanız yeterli olacaktır. Ayrıca süreçte şiddet uygulamadan katı olmanız kedinizin eğitimi için iyi olacaktır.

Maine Coon kedisi kaç yıl yaşar?

Maine Coon kedileri 15 yıla kadar yaşayabilen bir kedi türüdür. Kedi türleri içerisinde en uzun ömürlü kedilerden biridir.

Maine Coon kedisi ne zaman çiftleşir?

Maine Coon kedileri yaklaşık 2 yaşında kızgınlık dönemine girmeye başlarlar. Kızgınlık döneminde dişi kedi ve erkek kedi bir araya getirildikten sonra kısa süre içerisinde çiftleşirler.

Maine Coon kedisi kaç tane doğurur?

Maykon kedileri bir batında 4 ila 6 adet yavru verirler. Yavru sayıları ne kadar fazla olursa yavruların boyutu o kadar küçük olur.

Maine Coon kedisi ne kadar büyür?

İyi beslenen ve sağlığı yerinde olan Maine Coon kedileri 1 metreye kadar büyür. ağırlıkları ise 5 kilograma kadar çıkabilmektedir.

Maine Coon kedisi çok miyavlar mı?

Maine Coon kedileri çok fazla miyavlamazlar. Bu nedenle evinizde besleyebileceğiniz sessiz kediler içerisinde yer alıyor.

Maine Coon kedisi ne yer?

Maine Coon türü kediler kaliteli bütün mamaları tüketebilmektedir. Özellikle protein ağırlıklı yemleri severek tüketirler.

maine coon fiyat
maine coon fiyat

Maine Coon kedisi mama dışında ne yer?

Maykonlarınıza mama dışında ev yemeklerinizden de verebilirsiniz. Tabii bu yemeklerin çok fazla yağlı olmaması gerekiyor.

Maine Coon kedisi bakımı zor mudur?

Maine Coon kedisi bakımı zor değildir. Uygun koşulları sağladığınız sürece bu kedileri oldukça kolay bir şekilde besleyebilirsiniz.

Maine Coon kedisi çok tüy döker mi?

Maalesef evet 🙁 bu kediler en çok tüy döken kedi türleri arasında yer alıyor. Eğer bunu göze alıyorsanız Maine Coon kedileri sizin için uygun olacaktır.

Maine Coon vahşi mi?

Maine Coon kedileri vahşi değildir. En azından bir Norveç Orman kedisi kadar vahşi değildir.

Maine Coon sakin mi?

Maine Coon türlerinin en sakin kedi türleri arasında yer alıyor. Eğer apartmanda çok miyavlamayan sakin bir kedi arıyorsanız Maine Coon size en uygun kedi türü olacaktır.

Maine Coon fiyat ve özellikleri genel olarak bu şekildeydi. Eğer hazırladığımız bu içerik hoşunuza gittiyse diğer kedi türlerinin fiyatları ve özelliklerine de göz atmanızı öneriyoruz :))

Örneğin şu içerikler de hoşunuza gidebilir;