Satılık Macaw Papağanı Fiyatları Sahibinden

Macaw Papağanı Fiyatları 2024 hakkında bilgi vereceğiz. Gelin birlikte bilgi sahibi olalım.

Macaw Papağanı Fiyatları 2024

Papağanlar arasında en renkli, en şatafatlı olan papağan türlerinden biri Macaw papağanlarının 2024 yılında ortalama fiyatları 5000 lira ile 15000 lira arasındadır. Yaşı ve görünümlerindeki farklılıklardan dolayı fiyatlandırması değişmektedir. İri boyutları, büyük gagaları ve rengârenk tüyleri ile son derece dikkat çekici kuş türlerinden biridir Macaw papağanları.

Diğer kuş fiyatları için tıklayınız;

Macaw Papağanı Hangi Ülkenin?

Macaw papağanları en çok beslenen papağan türleri arasındadır. Macaw papağanları bazen Ara Macaw bazen de Sümbül Papağanı olarak adlandırılabilir. Macaw Papağanlarının doğal yaşamlarını sürdürdüğü ana vatanı Güney Amerika ülkeleridir. Çoğunlukla Peru, Brezilya, Surinam, Kolombiya ve Venezuela’da görülür.  Sahipleriyle muhabbet etmeyi çok severler.

Macaw Papağanı Özellikleri

Tüyleri ile meşhur olan Macaw papağanları iri boyutlu kuşlardır. Boyları çok değişken olsa da 30 santimetre ile 90 santimetre arasında değişmektedir. Macaw papağanların arasında cüce tür olarak kabul edilen Cüce Macaw papağanlarının boyutu bile ortalama 35 santimetredir. Tropikal iklimde yaşadıkları için büyük yeşil alanları ve uzun ağaçlı alanları severler.  Tüy yapısı canlı renklerden ve parlak tüylerden oluşur. Papağanın cinsine göre kırmızı, sarı, mavi ve yeşil renklerde olabilir. Kuyruk tüyleri canlı renkli uzun tüylerden oluşur. Siyah veya gri renkte çok büyük gagaları vardır. Gagalarının düzenli periyotlarla kısaltılmasına veya törpülenmesine ihtiyaç duyarlar. İri kocaman gözlere sahiptirler.

Macaw Papağanı Konuşur Mu?

Avlanma içgüdüleri yoktur. Macaw papağanları büyük yapılarına rağmen otobur kuşlardır.  Macaw papağanları son derece keskin bir zekaya sahiptir. Öğrenmeye olan yetkinlikleri oldukça fazla olduğundan eğitime açık kuşlardır. Kolayca eğitilirler. Konuşmaya yatkındırlar ve sahibi ile muhabbet etme konusunda çok yeteneklidirler.  Sahibiyle veya çevresiyle iletişim kurmak istediği için sürekli konuşan ve ötme eğiliminde olan Macaw papağanları gürültücü olabilmektedirler. Sesleri gür ve yüksek fondadır.

Macaw papağanları tek eşli canlılardır, eşlerine çok bağlıdırlar. Dişi ve erkek olarak cinsiyet ayrımı yapmak çok zordur, görünümleri aynıdır. Macaw papağanları sosyal olarak aktif, arkadaş canlısı, oyuncu ve neşeli kuşlardır.Bünyeleri zayıftır. Hijyenik olmayan ortamda yaşarlarsa hastalanırlar. Sağlıklı yağ oranı yüksek besinler, kuruyemiş, sebze ve meyve ile zengin beslenmeyi çok severler. Temiz bir ortamda, bakım koşullarına uyulur ise 30 yıl boyunca yaşayabilirler.

Macaw Papağanları Çeşitleri

Tüylerinin canlı renkleriyle ünlü olan Macaw papağanları tüy renklerine göre çeşitlendirilmektedir. Kırmızı – Sarı Macaw, Sarı – Mavi Macaw, Yeşil Kanat Macaw, Mavi baş Macaw Asker renkli Macaw ve Hahn Macaw olarak altı çeşittirler. Ayrıca Cüce Macaw papağanları bu kuşlarının en bilinenleridir.

Macaw Papağanları Sahiplerine Karşı

Hassas yapılı ve insan canlısı olan Macaw papağanları sahiplerine çok bağlıdırlar. Bir kez bağlandığı zaman sürekli onların yanında olmak isterler. Sahipleri ile sürekli vakit geçirmekten, onlarla sohbet etmekten, oyun oynamaktan ve pratik yaparak yeni numaralar öğrenmekten oldukça keyif alırlar.

Macaw Papağanları Beslenme

Macaw papağanlarının beslenmeleri doğal yaşam alanlarına göre düzenlenmelidir. Yemleri zengin içeriklere sahip olmalıdır. Doğal yaşamda tohumla, meyve ve yabani bitkilerle beslenmektelerdir. Yeşil yaprak ve marul gibi yeşillikleri tüketirler. Yağlı tohumlar, kuruyemişler ve yabani meyvelerden zengin bir beslenme programı oluşturulmalıdır.

Macaw papağanları büyük yapılarına rağmen otçul kuşlardandır. Avlanma yetenekleri olmadığından et yemezler. Vücudu için gerekli besin kaynaklarını sağlıklı yağlardan ve vitaminlerden sağlamaktadırlar.

Macaw Papağanları Bakım Zorluğu

Konforlarına düşkün olan Macaw papağanları doğada kanatlarını açıp özgürce uçtukları için düz ve geniş vadilerde yaşamaktadırlar. Ev ortamında bakılmak isteniyor ise konforlu ve geniş bir evde bakılmalılardır. Zaman zaman kafesten çıkarılıp ev için özgürce dolaşmaları sağlanmalıdır. Ebatlarının büyüklüğü ve iriliğinden dolayı büyük kafeslerde bakılmalıdırlar. Büyük ve geniş kafeslerde bakılan Macaw papağanlarının kafesleri düzenli periyotlarla temizlenmelidir. Kafeslerinin içerisinde papağanın oyun alanının da olması çok önemlidir.

Kuşların genel sıkıntısı olan gaga uzaması problemi Macaw papağanlar içinde geçerlidir. Gagada uzama olmaması için törpüleme veya kısaltma sağlayan oyuncaklarda kafesinde veya yaşam alanlarında bulundurulmalıdır.

Hastalıklara karşı hassas bünyelere sahip olduklarından dolayı Macaw papağanları esintili alanlardan uzak tutulmalıdırlar. Tüylerini kabarttıklarında veya titremeye başladıklarında hasta oldukları düşünülebilir.

Tıkla Oyla
[Total: 2 Average: 4]