Satılık İguana Fiyatları Sahibinden

2024 yılında İguana fiyatları hakkında merak edenler için bu yazıyı hazırladık. İguana Fiyatları 2024 yılında ne durumda? Bu popüler sürüngen türünün fiyatları, tür, yaş ve özelliklere göre değişiklik gösterebilir.

İguana Fiyatları 2024

Evcil hayvan besleme konusunda ilginç seçimlerden biri de kertenkelegiller familyasından olan iguanalardır. Ancak, bakımları sanıldığı kadar kolay değildir. Uygun çevre şartları (sıcaklık, toprak, vb.) sağlanamazsa alınan iguanalardır ölmektedir. İyi bir yaşam alanının sağlanması evcil iguanaların mutluluğu için gerekmektedir. İguana fiyatları 2024 yılında yavru ya da yetişkin olması ve ithal edilip edilmemesini göre değişmiştir. Taban fiyat 3500 TL iken tavan fiyat 12000 TL olmuştur.

Diğer sürüngen fiyatları için tıklayınız;

İguana Evde Beslenir Mi?

Evde İguana türü beslemek isteyenler en başta bir teraryum düzenlemeli ya da düzenlenmişini almalıdır. Alt tabaka, sıcaklık, nem, aydınlatma ve ısıtma önemlidir. Şişman Kuyruklu Gecko, Siyah Beyaz Tegu, Mavi Dilli Skink, Tepeli Gecko, Leopar Gecko ve Sakallı Ejderha türleri evlerde bakılabilecek iguana türlerindendir.

  1. Sakallı Ejderha: Arkadaş canlısı ve bakımı kolay iguanaların arasındadır. Aynı zamanda Antik Çağ’dan kalma bir sürüngen çeşididir.
  2. Leopar Gecko: Leopar kediler gibi desenleri vardır. Gözleri ışığa duyarlıdır. Akşam yaşamayı ve yuva yapmayı severler. Özel aydınlatmaya ihtiyaç duymazlar. Kalsiyum ve vitamin tozlarına ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda, cırcır böceği ve un kurdu da gereksinim duydukları canlı böcek türlerindendir.
  3. Tepeli Gecko: Baş kısmından kuyruğuna kadar uzanan dikenleri bulunmasıdır. Dokunmalara karşı saldırgan tavır sergilerler. Bu nedenle çocukları uzak tutmak gerekmektedir.
  4. Mavi Dilli Skink: Avustralya kertenkelesidir. Doğada mavi dilleri yırtıcıları uzaklaştırmaya yarar. Renkleri gümüş-gri kahverengi arasındadır. Meyve, sebze, solucan, cırcır böceği ve fare gibi besinler tüketirler. 42 cm uzunluğa erişebilirler.
  5. Siyah Beyaz Tegu: Arjantin kökenli bu iguana türü, siyah ve beyaz çizgilerle kaplıdır. Uysal ve sadık huyları ile evde beslenebilecek türlerdendir. İguana fiyatları, Siyah Beyaz Tegular söz konusu olduğunda yükselmektedir. Meyvelerden en çok çilek, mango ve elma sevmektedirler.
  6. Şişman Kuyruklu Gecko: Afrika kökenli bir iguanadır. Renkleri koyu kahverengiden turuncu ve ten rengine çalmaktadır. Çok ışık sevmezler. Gün boyunca yuva yapmaya çalışıp saklanırlar. Işığa ihtiyaç duymayan bir yapıları vardır. 28-35 cm uzunluğundadırlar.

İguana Yaşam Süresi Ne Kadar?

Yaşam süreleri alt türlerine göre değişmek ile birlikte İguanalar, 15-25 yıl arasında yaşayabilmektedirler. Şişman Kuyruklu Gecko on ile yirmi beş yıl yaşamını sürdürebilmekte iken Siyah Beyaz Tegu on beş yirmi yıl arasında var olmaktadır. Mavi Dilli Skink yirmi yıl yaşayabilmektedir.

İguana Özellikleri

Evde beslenilen türler olsa da İguanaların bilinmesi gereken sağlık ve davranış problemleri bulunmaktadır. Bu durum sadece İguanalara özgüdür.

  • İguanaların Sağlık Sorunları: Çoğu evcil sürüngen gibi İguanalara da Salmonella taşır. İguanaya ve gezdiği yerlere Dokunulduğunda hastalık insana geçmektedir. Bu yüzden çocuklar, yaşlılar, hamile kadınlar ya da bağışıklık sistemi sorunu olanlar bu sürüngenleri beslememelidir. İguana fiyatları beklenen değerin altında ise büyük ihtimalle hasta bir hayvan satılmaya çalışılıyordur. Bir diğer hastalıkları ise dehidrasyona bağlı böbrek sorunlarıdır.
  • Davranış Sorunları: İguanalar düzenli hayvanlardır, rutinlerinin yerine gelmesinden hoşlanırlar. Kendilerini güvende hissetmezlerse ısırır, tırmalar ya da kırıklarını şiddetli biçimde sağa ve sola sallarlar. Kuvvetli hayvanlar olduklarından kuyruk kırbaçlama hareketi sırasında, bir insanı öldürebilirler.

İguana Yasal Mı? İguana Satmak Yasak Mı?

Ülkemizde İguanalar evde bakılabilecek hayvan kategorisinde değerlendirildiği için yasadır. Ancak bir iguana yasa dışı yollarla ülkeye sokulmuş ve tespiti yapılmış olabilir. Bu durumda alıcıya da para cezası vardır.

İguana sahiplenme ücretsiz

Çevrimiçi sitelerin çoğunda ‘ücretsiz sahiplendirme’ adı altında başlıklar açılsa da sonuçta para ödenmektedir. İguanalar yurt içi üretim değil ise yüksek değerde hayvanlardır. İkinci el satışlardaki fark ise tüm eşya ve aksesuarları ile satışa sunulmalarıdır. Orijinal fiyatlarından daha düşüktür, fakat hastalık taşıma ihtimali yüksektir.

Tıkla Oyla
[Total: 1 Average: 3]