İçeriğe geç

Gine Domuzu Fiyatları

Gine Domuzu Fiyat

Gine domuzu fiyat son zamanlarda çok merak edilir oldu. Özellikle egzotik canlıları beslemeyi sevenler bu canlılara yaklaşmaya başlamış durumda.

Gine Domuzu Fiyat 2022

Guinea pig ya da Gine domuzu olarak bilinmekte olan bu canlılar son derece tatlı ve sevimli gözükmektedir. Bunun neden oldukça ufak boyutlarda olmalarıdır. Kemirgenler kategorisinde yer alsalar da kemirme gibi faaliyetler göstermezler. Bu hayvanlar evcil hayvan olarak nitelendirilir, evde beslemeye uygundur.

Özellikle tavşanlara ve özellikle hollanda lop tavşanı türüne benzerlikleri ile dikkat çekerler. Son derece utangaç ve çekingen yapıdadırlar. Kolay bile şekilde korkabilirler ve bu sebep ile canlılara yaklaşırken oldukça temkinli ve sakin olurlar. Sizin de Gine domuzlarına yaklaşırken oldukça hassas olmanız gerekmektedir. En ufak yanlık hareketiniz ürkün korkmalarına neden olabilir.

Bu canlıların idrarları ve dışkıları herhangi bir kokuya veya zararlı bir maddeye sahip değildir. Bu sebeple tehlikeli canlılar olduğu sözlenemez. Dost canlısı olduklarından bu ırk aynı zamanda iyi bir evcil hayvandır. Bu cinsin ende bakımı oldukça kolay ve pratiktir. Bu hayvanların en sevdiği ve en çok yediği yiyecek türü sebzedir. Kendilerine verilecek olan her türlü sebzeyi büyük bir iştahla yerler. Gine domuzlarınıza bu sebep ile her türlü sebzeyi sürekli olarak verebilirsiniz.

Gine Domuzu Fiyat
Gine Domuzu Fiyat

Ayrıca Guinea piglerinizi kafesleri açık şekilde rahatlıkla bırakabilirsiniz. Bu canlılar son derece çekingen ve ürkek olduğundan kafesten çıkmaya tenezzül dahi etmeyecektir. Kendilerinin kolay bir av olduğunu bildiklerinden dışarıya karşı son derece ürkek ve çekingen davranırlar. Kemirgen hayvanlar olmalarına rağmen ısırma huyları bulunmamaktadır. Yanlışlıkla ısırsalar dahi yaptıklarından utanarak hemen geri çekilirler. Bu canlılar oldukça ürkek olduğundan temas durumlarında kesinlikle temkinli ve sakin olmanız gerekmektedir. Ani bir kapı zili duymaları dahi kalp krizi geçirmelerine sebep olabilir.

Bu hayvanların evlerde bakımı oldukça pratik ve kolaydır. Bu sevimli hayvanların en sevdikleri yiyecek türü sebzelerdir. Kendilerine verilen her türlü sebzeyi büyük bir iştah ile tüketirler. Ayrıca kafeslerinin üst kısımlarını da rahatlıkla açık bırakılabilirsiniz bunun nedeni bu canlılar son derece çekingen ve ürkektirler.

Kendilerinin kolay bir av olduğunu düşünmekte olduklarından bu sebeple dışarıya karşı son derece çekingen ve ürkek davranırlar. Kemirgen hayvan olmalarına karşın ısırma gibi bir huyları bulunmamaktadır. Yanlışlıkla ısırma eylemi göstermeleri halinde bile hemen geri çekilerek yaptıklarından utanmaktadırlar.

Bu canlılar oldukça ürkek canlılar olduklarından bu sebeple bu canlılara yaklaşırken oldukça dikkatli ve hassas olunması gerekmektedir ani bir kapı zili duymaları durumunda dahi kalp krizi geçirip hayatlarını kaybetmeleri mümkündür. Ses yapmayı seven canlılardır. Sahipleriyle ses çıkartarak iletişim kurmaktan hoşlanmaktadırlar, acıktıklarında veya herhangi bir rahatsızlıkları olduğunda çeşitli sesler çıkartabilirler.

Yavru Gine Domuzu Fiyat 2022

Bu hayvanların fiyatları günümüzde oldukça düşük olarak nitelendirilmektedir. Guinea pig türü başka bir şekilde Kobay olarak isimlendirilmeleri bilinmektedir. Bu canlıları kolay bir şekilde sahiplenmek mümkündür. Fiyatları ise 100 TL ile 500 TL arasında değişim gösterebilmektedir. Sevimli türler arasında yer alan bu dostlarımız dışarıdan oldukça tatlı gözükmektedir.

Yavru Gine Domuzu Fiyat
Yavru Gine Domuzu Fiyat

Gine Domuzu Evde Beslenir Mi?

Gine domuzu olarak bilinse de bu canlılar domuz değildir. Kobay olarak kullanılsa ve bilinseler de fare de değillerdir. Evde beslemeye uygun evcil hayvanlardan biri olduğundan son derece kolay evde beslenebilirler. Yüksek ses ve ani hareketlere karşı bir fobiye sahip olduklarından dikkatli olmak gerekmektedir. Özetlemek gerekirse kemirgenlerden olan bu cinssi başta sebze ve meyve olmak üzere pek çok besin ile rahatlık ile evde besleyebilirsiniz.

Ginepig Fiyat

Gine domuzları sebze ve meyveye özellikle sebzeye bayılır. Ayrım yapmaksızın tüm sebzeleri büyük bir iştahla tüketirler. Bu sebeple evde bakımları oldukça kolaydır. Bu canlıları kolay bir şekilde sahiplenmek mümkündür. Fiyatları ise 100 TL ile 500 TL arasında değişim gösterebilmektedir. Sevimli türler arasında yer alan bu dostlarımız dışarıdan oldukça tatlı gözükmektedir.

Yavru Ginepig Fiyatları 2022

Gine domuzu ne domuz ne faredir. Bu hayvanlar bir tür kemirgendir. Ancak bu hayvanlar kemirgen olmasına rağmen ısırma ve kemirme eğilimi göstermezler. Fiyatları ise 100 TL ile 500 TL arasında değişim gösterebilmektedir. Sevimli türler arasında yer alan bu dostlarımız dışarıdan oldukça tatlı gözükmektedir

Gine Domuzu sahiplenme

Gine domuzları ülkemizde zor bulunsa da zaman zaman sahiplendirildikleri de olmaktadır. Bunun için yapmanız gereken sahiplendirme sitelerine ve Facebook gruplarına sık sık göz atmaktır. Mutlaka sahiplendirme yapmak isteyen bir kişiyi karşınıza çıkacaktır.

Satılık Gine Domuzu
Satılık Gine Domuzu

Gine Domuzu Ne Kadar Yaşar?

Güney Amerika, evcil kürklünün atası olan Gine domuzlarının ana yurdudur. Yabani kürklüler ve diğer kobay türleri tüm Orta Amerika’ya yayılmışlardır. Yabani kobay, pampa tavşanı, su domuzu gibi türlerden oluşan kemirgengiller, kemirgenler arasında en geniş aile yapısını oluşturmaktadırlar. Yaklaşık on bin sene öncesine kadar tarihlenen ilk evcil Gine domuzu kemikleri Peru’da bulunmuştur. Tıpkı bugünkü gibi o dönemde de Güney Amerika’da Gine domuzları etleri için yetiştiriliyordu.

Kobayların büyütülmesinden kadınlar sorumlu idi. Gerekli durumlarda kesip yemeğini pişiren yine kadınlar idi. Özellikle İnka çağlarında evcil kobayların büyütülmesi Güney Amerika’ya iyice yayıldı. İspanyolların Güney Amerika’yı keşfetmeleri ile beraber evcil Gine domuzları Avrupa’ya taşınmaya başlandı. Zaman ile Avrupa’da ve tüm dünyada evlerde beslene bir evcil hayvan haline geldi.

Etiketler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir