İçeriğe geç

Satılık Gezen Tavuk Fiyatları Sahibinden

Gezen Tavuk Eti Daha Mi Besleyici

Gezen Tavuk Fiyatları 2024 hakkında bilgi vereceğiz. Gelin birlikte bilgi sahibi olalım.

Teknolojinin gelişmesiyle ticari işletmelerde doğrudan daha fazla ürün üretmek ve kar etmek amaçlı yapılan yatırımlar sonucunda artık soframıza gelen bir çok ürünün doğal ortamlarından ayrı ortamlarda yetiştirildiklerini görüyoruz. Gezen tavukların son günlerde bu kadar fazla gündeme gelmesinin sebebi de yine beslenme şartlarımız ve soframıza gelen ürünlerdir.

Yirmi birinci yüzyılda artık nüfusun çok fazla artması ve sanayinin getirdiği iş olanakları nedeniyle kentleşme artmıştır. Özellikle kent çevrelerinde doğal ve organik ürünlere ulaşma bir kenarda dursun yeterince tarım ve hayvansal ürüne ulaşmak zorlaşmıştır. Bununla birlikte kent çevrelerine çiftlikler kurularak hayvan aktivistlerinin tepkisine sıkça yol açan dar alanlarda hayvan refahının çok fazla düşünmediği üretim merkezlerinin sayısı artmıştır. Bu merkezler nüfusun gıda ihtiyacına olumlu cevap vermiştir. Ancak bununla birlikte çeşitli sorulara da yol açmıştır. Tükettiğimiz ürünlerin ne kadar organik olduğu, hayvanların nasıl üretildiği bunlardan bir kaçıdır. Gezen tavuk bu üretimlerin artmasıyla popülerleşmeye başlamıştır.

Diğer tavuk fiyatları için tıklayınız

Gezen Tavuk Fiyatları 2024

Gezen tavuk olarak nitelendirilen bu tavukların bu ismi almadan önce Tarım ve Orman Bakanlığının onayını gerektiren bazı özelikleri sağlaması gerekir.

Gezen tavuk denildiğinde akla tavukların doğal ortamlarında olduğu gibi kümeslerinden çıkıp kendi gıdalarını gezerek güneşin altında buldukları tavuklar gelir. Gezen tavuk yumurtası ise bu tavukların yumurtalarıdır ve genellikle kümeslerde yetişen tavukların yumurtalarından daha büyüktürler. Ancak yumurtaların gezen tavuk yada ticari amaçla üretilen diğer tavuklara ait olup olmadıklarını ayırmada bilinen bir yol yoktur. Eğer sürekli gezen tavuk yumurtası aldığınız bir yer varsa ve bu ürünlerin gezen tavuklara ait olduğuna güveniyorsanız bu  yerlerden almaya devam etmenizi öneririz çünkü gezen tavuk yumurtası adı altında satılan bazı yumurtalar hem gezen tavuk yumurtası olmamakta hem de diğer ticari yumurtaların sağladığı hijyeni sağlayamamaktadırlar. Bunun yanında diğer ticari yumurtaların üretildikleri çiftliklerin zararlı etkenlere karşı ilaçlanma periyotları ve yedikleri yemler bellidir. Bu yüzden güvenmediğiniz üreticilerden gezen tavuk yumurtası adı altında yumurta almanız tavsiye edilmemektedir.

Gezen Tavuk Yumurta Fiyatları 2024

Gezen tavuk yumurtalarının elde edildiği tavuklar tamamen doğal ortamlarında gezerek büyür. Burada önemli olan gezindikleri arazinin yapısı ve yedikleri yemlerdir. Belirlenen kriterlere göre tavukların gezdiği alan için 4 metre kareye 1 tavuk olmalı kaldıkları kümeslerde ise 1 metre kareye 6 tavuk olmalıdır.  Bunlar Tarım ve Orman Bakanlığının mevzuatında yer alan prosedürlere göre denetlenmektedir. Açık arazide gün boyu özgür olarak gezen bu tavukların organik yemlerle beslenmeleri gerekmektedir ve kaldıkları kümesler hijyen kurallarına uymalıdır ayrıca kümeslerinin donanımı, aydınlatılması, havalandırılması hayvan sayısı gözetilerek yapılmalıdır.

Gezen tavuk yumurtası içeriği sıradan yumurtalara göre yaklaşık 3 kat daha fazla E vitamini,  1,5 kat fazla A vitamini, 7 kat fazla Beta Karoten, 3 kat fazla Omega 3 içerirken sıradan yumurtaların 1/3’ü kadar da kolesterol içerir.

Gezen tavuk yumurta fiyatları 2024 yılında 5 aralığında seyretmektedir.

Gezen Tavuk Eti Daha Mı Besleyici?

Bir çok kişinin organik ürünlerle ilgili yeterli bilgilere sahip olmamasından dolayı organik denilen her şeyin yararlı olduğu algısı ne yazık ki günümüzde hakim. Gezen tavuk ve diğer tavuklarla ilgili yapılan konuşmalarda da günlük hayatımızda gezen tavuğun organik tavuk olduğu düşünülmekte ve organik olarak beslendiğine inanılmakta. Bu kanı için yanlış dememekle birlikte bilinmesi gereken, beslenmesi gerektiği gibi beslenen, hastalıklardan korunuş yada hastalık tedavilerinin yapıldığı, hijyenik ortamlarda beslenen tavukların hepsini tüketebileceğinizdir.

Gezen Tavuk Yumurta Fiyatları 2024

Gezen tavuklara kesin bir fiyat vermek doğru olmayacaktır ancak yumurtaları sıradan yumurtaların yaklaşık 2 katı fiyattadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir