İçeriğe geç

Satılık Gecko Fiyatları Sahibinden

Gecko Ne Kadar Yasar

Gecko Fiyatları 2024 hakkında bilgi vereceğiz. Gelin birlikte bilgi sahibi olalım.

Satılık Gecko Fiyatları 2024

“Evde kertenkele beslemek mi? Birçok kişi bu sorunun cevabını arama motorlarında aratmaktadır. Gecko cinsi kertenkeleler sevimlilikleri ile evde beslemeye uygun tip kertenkeleler olarak karşımıza çıkmaktadır. Kedi ya da köpek besler gibi evinde gecko kertenkelesi besleyen çok sayıda insan bulunmaktadır.

Hatta bu işin ticareti de ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Sürüngen severler oldukça yüksek miktarlar ödeyerek bu sevimli (!) hayvanlara sahip oluyorlar. Günümüzde satılık gecko fiyatları 500 ila 10 bin TL arasında değişmektedir.

Diğer, diğer hayvanlar için tıklayınız;

Gecko Kertenkelesi Nerede Bulunur?

Aslında Antarktika dışında Dünya’nın her yerinde geckoya rastlayabilirsiniz. Ama her türüne değil, Örneğin; leopard gecko sadece Hindistan, İran, Pakistan ve Afganistan’ın çöl bölgelerine özgü bir hayvandır. Crested gecko ise Avusturalya civarlarında yaşamaktadır.

Ülkemize ise yasal olmayan yollardan getirilip, merdiven altı diye tabir edebileceğimiz şekilde satışı yapılır. Günümüz merdiven altının sosyal medya olduğunu unutmayalım.

Gecko Ne Kadar Yaşar?

Bazı türleri 30 yıla kadar yaşayabilir. Ancak genel olarak ortalama 15 – 20 yıl arasında bir hayat sürerler. Her ne kadar çöllerde yaşayan türleri olsa da aslında nemi seven hayvanlardır.

Geckoların ne kadar yaşadıkları türlerine göre farklılık gösterir. Zaten yaklaşık 1500 çeşidi ile Dünya’nın en fazla türe sahip sürüngeni olan bu hayvanların hepsinin aynı ömre sahip olmalarını bekleyemeyiz.

Gecko Ne İle Beslenir?

Birçok türünün mönüsünde sadece böcekler vardır. Çok nadir olarak meyve yiyenler de görülür. Ancak bu meyve sever geckoların da mutlaka böcek yemeye ihtiyaçları vardır. Kendi iklimi dışında yaşayan bazı türleri için özel olarak üretilen özel yemlerde vardır. Ancak bu yemlerin de böcekler ile lezzetlendirilmesi gerekir.

Bebek geckoların 1 yaşına kadar her gün beslenmeleri gerekir. Günde 8 – 10 böcek onlar için yeterlidir. Bir yaşından büyük geckolar ise haftada 4 – 5 kez beslenme ile yetinebilirler. Ama onların yedikleri böcek miktarı çok daha fazladır.

Gecko Beslemek Yasak Mı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ülkemize yasa dışı yollar ile getirilen geckoların beslenmesi de yasaktır. Eğer evinizde bir gecko ile yakalanırsanız, hem hayvana el koyar, hem de size para cezasını keserler.Türkiye’de sadece “fat tail gecko” olarak bilinen türün beslenmesi serbesttir.

Gecko Isırır Mı?

Görüntülerinin aksine geckolar son derece uysal ve mülayim hayvanlardır. Ne kadar zorlarsanız zorlayın ne bir ısırık ne de başka bir saldırı hamlesi göremezsiniz kendilerinden. Bazen utangaç davranabilirler. Genellikle ağaç ya da bitkilerin üzerinde gezerek stres atarlar.Çok korktukları zaman diğer kertenkeleler gibi kuyruklarını bırakabilirler. Ama bazı türlerinin kuyrukları diğer kertenkeleler gibi yeniden çıkmaz.

Gecko Kertenkelesi Kaç TL?

Peki kimilerine göre sevimli olan bu hayvanların ülkemizdeki fiyatları ne kadar? Beslenmesi yasak olan türlerini genel olarak gizli yürütülen sosyal medya hesaplarından bulabileceğiniz bu hayvanların fiyatları 500 ila 10.000 TL arasında değişmektedir. Eğer bu hayvanlara ilginiz varsa ve satın almak isterseniz, çift olarak satılanlarıyla sıkça karşılaşırsınız. Üremelerinden ortaya çıkacak bebeklerin yetiştirilip satılması yeni bir ticaret kolu gibi duruyor.

Leopard Gecko Fiyatları 2024

Satışı ve beslenmesi yasak olmasına rağmen en çok bulunan ve talep edilen tür olan leopard geckolar, şu sıralar 500 – 5000 TL arasında alıcı bulmaktadır.

Crested Gecko Fiyatları 2024

Tepeli Gecko olarak da bilinen ve Avusturalya civarlarında yetişen bu türün ülkemizdeki fiyatı 1800 – 2500 TL arasındadır. Böcek dışında meyve ve özel yemlerle de beslenebilir.

Fat Tail Gecko Fiyatları 2024

Beslenmesi ülkemizde serbest  olduğundan mütevellit bu hayvanların piyasası biraz daha yüksektir. 2500 – 10.000 Tl arasında alıcı bulmaktadır. Eğer “birisi beni ispiyonlar, başım belaya girer” gibi bir endişeniz varsa, o zaman biraz daha paraya kıymanız gerekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir