İçeriğe geç

Satılık Chihuahua Fiyatları Sahibinden

Chihuahua Fiyatlari

Chihuahua fiyatları 2024 yılında değişkenlik gösterebilmektedir. Gelin birlikte bu köpek türleri hakkında bilgi sahibi olalım.

Chihuahua Fiyatları 2024

Küçük köpek ırklarından biri olan Chihuahua ırkı köpekler 2024 yılında ortalama fiyatı 800 lira ile 14000 lira arasındadır.  Hayvanın cinsi, yaşı ve sağlık durumuna göre fiyatları değişmektedir. Meksika kökenli bir köpek ırkıdır. 1500’lü yıllarda Meksikalı köpek üreticileri tarafından üretilmiştir. Sahiplerine eşlik etmeyi sevmeleri ve küçük boyutları nedeni ile sürekli sahiplerinin çantalarında gezmektedirler. Bu nedenle ’Çanta köpeği’ olarakta bilinirler. ‘Çivava‘, ‘Çihao’, ‘Şivava’ gibi isimler ile de bilinirler.

Diğer köpek içerikleri için tıklayınız;

Chihuahua Yavru Fiyatları 2024

Chihuahua ırkı köpeklerin yavruları da oldukça ilgi gören cinslerdir. Bu yavruların 2024 yılı fiyatları 800 ile 14000 arasında değişmektedir.

Chihuahua Irkı Köpeklerin Özellikleri

Küçük ırk olan Chihuahua ırkı köpeklerin boyutları yaklaşık olarak 20 cm ila 25 cm arasındadır. Bacak boyları 12 cm ila 14 cm arasında değişir. Ağırlıkları 500 gr ila 3 kilo arasında değişir. Vücutları oldukça kaslı bir yapıdadır. Kısa olan bacak boyları ve kaslı vücutları ile tıknaz görünürler. Kısa bacakları ile çok hızlı hareket ederler. Kısa ve ince bacakların tek dezavantajı en ufak bir darbede kırılabilmeleri veya incinmeleridir.

Chihuahua ırkı köpeklerin kuyrukları vücutlarına oranla oldukça uzundur. Kuyrukları orak şeklindedir. Kafaları küçüktür. Yavru iken kafalarının ortasında bir delik bulunur. Bu delik büyüdükçe kapanır fakat yavruluk dönemlerinde çok dikkat edilmelidir. Kulakları yavru iken sarkık bir şekildedir. Büyüdükçe dikleşir. Yetişkin olduklarında başlarına oranla kulakları büyük olur ve diktir. Gözleri parlak ve yuvarlak yapıdadır. Boncuğa benzeyen bir görünümdedir. Göz renkleri genelde siyahtan koyu kahverengiye doğru değişir.

Tüyleri kısa veya uzun olabilmektedir. Kürkleri tek katlıdır. Parlak tüy yapısına sahip olan Chihuahua ırkı köpeklerin tüyleri düz veya dalgalı olarak görülebilir. Tüylerinin rengi kızıl kahve, siyah, beyaz ve sarı renklerinde olabilir. Tüyleri kısada olsa kulak çevresindeki tüyleri uzun yapılıdır. Tüy bakımı oldukça kolaydır. Chihuahua ırkı köpekler çok kirli iseler ayda bir yıkanabilir. Tüyleri mevsim geçişlerinde fazla dökülebilmektedir. Bu mevsim geçişlerinde haftada üç kez taranmalıdır.  Tırnakları uzadıkça kesilmelidir. Uzun tırnaklar yürüyüşünü etkileyebilmektedir.

Chihuahua Irkı Köpekler Neden Sinirli?

Chihuahua ırkı köpekler ilgi odağı olmayı çok severler. Sahiplerinin ilgisi azalsın veya ilgi tamamen ortadan kaybolsun agresyon belirtileri gösterirler. Havlayarak ilgiyi tekrar üstlerine çekmeye çalışırlar.

Chihuahua ırkı köpekler küçük boyutlu olmalarına rağmen oldukça cesur ve asabi köpeklerdir. Sahiplerinin tehlikede oldukları hissettiklerinde çekinmeden sahiplerini korurlar. Bazen bu koruma içgüdülerini oyuncaklarına karşı kullanırlar. İnatçı ve sahiplenici yapıları olduğundan oyuncaklarını sahiplerine vermek istemezler.

Chihuahua Irkı Köpekler Evde Beslenir Mi?

Chihuahua ırkı köpekler küçük boyutlu ırklı köpeklerden oldukları için boyutları ev ortamına oldukça uygundur. Oyun oynamayı çok severler. Evde sahipleri ile oyun oynamak onların enerjilerini atmalarına yardımcı olacaktır. Dışarıda sahiplerine eşlik etmeye bayılırlar. Dışarıya yürüyüşe çıkacaklar ise boyutlarına uygun özel kıyafetler ile çıkarılması önerilir. Kısa tüy yapısından dolayı soğuk ortamlarda üşürler. Soğuğa toleransları bulunmaz. Sürekli üşüdükleri için titrerler. Sıcak ev ortamı tam anlamıyla Chihuahua ırkı köpeklere göredir.

Chihuahua ırkı köpekler özel bir beslenme programına uymalıdır ve başka yiyecekler yememesine çok dikkat edilmelidir. Irklarına özel üretilmiş olan kaliteli mamalar ile beslenmelidir. Obeziteye yatkın bir ırktır. Fakat kilo alması direkt bacaklarına vuracağı için bu önerilmemelidir. Yaşına ve boyuna uygun miktarlarda mama ile beslenmelidir.

Chihuahua ırkı köpeklerin havlamaya eğilimleri bulunur. Yalnız kalmayı sevmedikleri için havlayarak ilgiyi üstlerine çekebilirler. Oldukça gürültülü bir şekilde havlayıp apartman komşularınızı rahatsız edebilirler.

Chihuahua Irkı Köpeklerin Ömrü Ne Kadar?

Chihuahua ırkı köpeklerin ömürleri yaklaşık olarak 15 yıldır. İyi bir bakım, kaliteli beslenme ve egzersizler ile bu süreç uzayabilir. İyi bir bakım ile 18 ile 20 yıla kadar yaşadıkları görülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir