İçeriğe geç

Hindi Fiyatları

Canlı Hindi Fiyatları

Satılık canlı hindi fiyatları 2022 yılında bir miktar değişiklik gösterse de hemen hemen geçen seneyle aynı. İçeriğimizin devamında hindi özellikleri ve yetişkin yavru hindi fiyatları hakkında bilgiler verdik.

Satılık canlı hindi fiyatları 2022

Kümes hayvanları içinde olan hindi, eti çok daha ucuza mal edilebilen bir hayvandır. Her türden böcek ve ot ile beslenebilen hindinin üretimi, nüfusun hızla artması ve kırmızı et pahalı olduğundan, insanların beyaz ete yönelmesinden dolayı son yıllarda büyük bir artış göstermiştir.

Uygun fiyatın yanı sıra, hindi etinin vitamin ve mineral açısından, diğer kanatlılardan daha zengin oluşu, hindi üretimini daha fazla ön plana çıkarmaya başlamıştır. Geçmişte, daha çok devletin önem verdiği hindi üretimine, şimdilerde özel sektör tarafından da gereken önem verilmeye başlamıştır.

İlginizi çekebilir: Keklik Fiyatları

İlginizi çekebilir: Bıldırcın Fiyatları

Hindi etinin aynı zamanda, but ve göğüs kısmındaki et miktarının diğer kanatlılara nazaran daha fazla oluşu, daha az kolesterol içermesi; B1, B2 ve B3 vitaminleri ile protein bakımından daha zengin oluşu, hindi yetiştiriciliğini ön plana çıkartan faktörler arasında yer almaktadır.

Artık son dakika itibarıyla satılık canlı hindi fiyatlarını, ekonomik kriz etkilemiş olsa da, yine de canlı büyükbaş ve diğer kümes hayvan fiyatlarıyla karşılaştırıldığında daha uygun fiyatlıdır. İnternetten üzerinden de canlı hindi satın alınabilmektedir.

Hindi fiyatları, 2022 yılı son güncellemesi doğrultusunda 300 TL ila 1000 TL arasında değişim göstermektedir.

İnternet üzerinden satın alımlar için canlı hindi satışı yapan çeşitli sitelerin mobile app hizmetleri, cep telefonlarına indirilebilir. Hindi satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise hindinin kanat altının yağ bağlamış ve sarı olması gerektiğidir.  Bu özellikler, lezzetli olduğunun kanıtıdır.

Canlı Hindi Fiyatları
Canlı Hindi Fiyatları

Hindi civcivi fiyatları 2022

Tıpkı diğer kanatlılarda olduğu gibi hindi yavruları da, civciv olarak adlandırılmaktadır. Kuluçka süreleri 28 gün olan ve tavuklar kadar fazla yumurtlamayan hindilerle ilgili olarak genellikle, civcivlerin ne kadar sürede büyüyeceği ve hindilerin ne zaman kesilebileceği merak edilmektedir.

Tavuk civcivleri ile hindi civcivleri kıyaslandığında daha geç büyür. Dişi hindiler, 90 veya 100 günlük olduğunda yaklaşık olarak 8 ila 9 kg arası bir ağırlığa erişir. Erkek hindiler ise 120 ila 140 gün arasında, yaklaşık 18 kg ağırlığa erişmektedir ve hem dişi hem de erkek hindi kesimi için bu süreler uygundur. Hindi civcivi fiyatları 2022 yılında 85 TL ila 120 TL arasındadır.

Hindi civcivi fiyatları, hindinin cinsine göre değişiklik gösterebilir. Hindi cinsleri arasında amerikan bronz hindi, etlik beyaz hindi en çok tercih edilen türlerdendir. Hindi eti tüketiminin kış aylarında daha fazla olduğu göz önüne alınacak olursa hindi civcivinin bahar aylarında çıkartılması uygundur.

satılık hindi fiyatları ne kadar
satılık hindi fiyatları ne kadar

Hindi yavrusu fiyatları 2022

Beslenen kümes hayvanları içinde etinin, daha fazla vitamin ve protein barındırmasının yanı sıra, çok iyi bir selenyum ve çinko kaynağı olan hindinin yavruları, doğal ortama bırakıldıklarında taze ot ile zararlı böcekleri yemeye bayılır. Sonbaharda, bol yem ile beslendiklerinde ise daha hızlı serilip yağlanırlar.

Hindi, tavuklar gibi fazla yumurtlamadığı için alınan hindi yumurtasına özen gösterilir ve alınan yumurtalar, yavru çıkarmak amacı güdülerek kullanılır. Hindi civcivi, hindi palazı veya hindi yavrularının bakımı, çok zevkli olmasıyla birlikte zor bir iştir.

Hindi yavrularının bakımlarına gereken hassasiyetin gösterilmesine dikkat edilmelidir. Hindi yavrusu fiyatları üzerinde rol oynayan en önemli etmen ise elbette hindinin türü ve ağırlığıdır. Bourbon kızıl türü gibi özel hindi türlerinin farklı fiyatlarla satıldığı unutulmamalıdır.

hindi civcivi fiyatları
hindi civcivi fiyatları

Hindi yumurtası fiyatları 2022

Yetiştiriciliği, son yıllarda büyük önem kazanan hindi kümes hayvanları arasında en rağbet gören kanatlılardan olduğu gibi hindi yumurtası da, büyük rağbet görmektedir. Hindi yumurtası, içerdiği besin öğeleri yüzünden

Hindi yumurtası, hayvansal gıda maddeleri arasında, içerdiği besin öğeleri ve protein miktarı açısından hem süt hem de et ürünleriyle karşılaştırılabilir. Bir adet hindi yumurtası bile insan açısından organizmanın ihtiyacı olan temel maddeleri barındırır.

Hindi yumurtası, tavuk yumurtasına göre çok daha iridir 1,5 katına denk gelmektedir. Çeşitli özeliklerine göre piyasaya sürülen hindi yumurtası fiyatı, organik olup olmadığı, kaçlı olduğu, boyutu ve hindinin türüne bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Hindi nasıl beslenir?

Hindi nasıl beslenir? Sorusu, sıklıkla sorulan sorulardandır. Hindi beslemek için öncelikle, uygun bir alanın olması gerekir. Hindiler, mutlaka, tavuklardan ayrı bir kümeste beslenmeleri şarttır. Gelişim açısından, tavuklara göre hindilerin büyümesi daha yavaştır.

Hindiler için tabii kuluçka yönteminin kullanılmasının yanı sıra, yapay olan ve yumurtalarının toplu biçimde civcive dönüşmesine olanak sağlayan kuluçka makineleri yöntemi de kullanılır. Hindi kuluçka makinelerindeki bağıl nem oranı % 65 ila 70 olması gerekir.

Beslemelerinde gelişim süreçlerine göre genellikle farklı çeşitlerde yem kullanılan hindiler, güneşi fazlasıyla sever. Bu yüzden, kontrollü olarak dışarı çıkartılmalıdırlar. Oldukça temiz ve kuru bir alanda beslenmesi gereken hindilerin alanları sıklıkla dezenfekte edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir