Bülbül Fiyatları

Bugünkü içeriğimizde meraklıları için bülbül fiyatları 2024 verilerini paylaştık. Gelin birlikte bu kuş türünü yakından tanıyalım.

Satılık Bülbül Fiyatları 2024

Genelde geceleri karanlık ortamlarda güzel sesleriyle ötmeye bayılan bülbül kuşlarının 2024 yılında ortalama fiyatları 250 lira ile 800 lira arasındadır. Fiyatlandırma bülbülün cinsine, yaşına, sağlık durumuna ve cinsiyetine göre değişmektedir. Sinekkapan ailesi kuşlarından biri olan bülbül kuşlarına hezar, seher veya andelip de denilmektedir. Bülbüller sıcak havaları sevdiği için Akdeniz bölgesinde yaşamaktadır.

Diğer kuş fiyatları içerikleri için tıklayın;

Bülbül Kuşlarının Özellikleri

Bülbüllerin boyutları genelde 16cm, kilosu ise ortalama 20 gramdır. Kuyruğu ve sırtındaki tüyler kızıl kahverengindedir. Başlarındaki tüyler kahverengidir. Gözlerinin rengi simsiyahtır. Erkeği ve dişisi birbirlerine çok benzemektedir, ayırt etmek çok zordur. Erkek bülbüller çiftleşme zamanı gelince öterek dişisini etkilemeye çalışır. Dişi bülbüller erkeklerini seçip yumurtlayana kadar ötmezler. Bülbüller tek eşli canlılar olduğu için dişisini hayatları boyunca yalnız bırakmazlar.

Hint Bülbülü Fiyatları 2024

Hint Bülbülü Zebra İspinozu olarak da bilinir. Sosyal canlılardır. Sahipleri ile vakit geçirmeyi çok severler. Doğada sürüsü ile birlikte yaşar. Küçük kuş türleri olarak kabul edilirler. Boyutları 10 cm ile 11cm arasındadır. Ağırlıkları 12 gramdır. Ayırt edici özellikleri arasında baş bölgesinde göz altında göz yaşına benzer siyah bir leke bulunmasıdır. Diğer bir özellik ise kuyruklarında veya sırtlarında bulunan siyah beyaz zebra desenidir. Hint bülbüllerinin ayakları turuncu ya da sarı renktedir. Göz renkleri genelde kırmızıdır. Hint bülbüllerinin cinsiyet tayini çok kolaydır. Dişilerinin gaga rengi turuncuya yakın iken, erkeklerin gaga renkleri kırmızı renktedir.

Bülbül Kuşu Kaç Yıl Yaşar? 

Bülbül cinsi kuşların ömürleri yaklaşık 5 yıla kadardır. İyi bir bakım ve beslenme ile bu süre değişebilmektedir. 

Bülbül Kuşu Ne Yer? 

Bülbüller doğal yaşam alanlarında genelde bitkilere zarar veren böcekleri yerler. Ev veya kafes ortamında bakılıyor ise özel bülbül yemleri, karınca kurdu ve un böceği ile beslenebilir. Özel üretilen yemler ile beslenmesi sağlığı açısından gerekli vitamin ve minerallerin alınmasını sağlamaktadır.

Hint Bülbülü En Fazla Kaç Yıl Yaşar? 

Hint bülbülleri diğer bülbül türlerinden daha kısa yaşarlar. Hint bülbüllerinin yaşam ömürleri ortalama 3 yıl ile 5 yıl arasındadır. İyi bir bakım ve beslenme ile bu süre değişebilmektedir. 

Çalı Bülbülü Fiyatları 2024

Güney Doğu Avrupa Kıtasında bulunan bu kuşların tüy renkleri genelde kahverengidir. Nadiren de olsa vücut tüyleri kahverengi, yeşil ve ya beyaz renkte olur. Çalı bülbüllerinin boyutları yaklaşık 11 cm ila 13 cm arasındadır. Doğada genelde çalıların bol olduğu dağlık alanlarda yaşarlar. Yerlerde buldukları böcek, örümcek ve solucanlar ile beslenirler. Gagaları uzundur. Kuyrukları diğer bülbül türlerinden daha uzundur, kuyrukları büyük ve yelpaze şeklindedir. Kuyruklarının uçları siyah ve beyaz renktedir. Kuyrukları genelde açıktır ve kalkık durur.  Gözlerinin üzerinde diğer kuşlardan ayırt edici olarak bir leke bulunur.

Arap Bülbülü Fiyatları 2024

Arap bülbülleri yerinde duramayan ve sevimli kuşlardır. “Arap kuş”, “kara kafalı kuş” olarak da isimlendirilirler. İnsanlar ile vakit geçirmeyi çok severler. Sahipleri ile oyun oynamaya bayılırlar. Sıcak havayı çok severler. Arap Bülbüllerinin baş bölgesi ve kuyruklarının rengi siyahtır. Diğer bülbüllerden ayırt edici özellik olarak gözlerinin çevresinde beyaz halkaları ve kuyruklarının altındaki tüylerde sarı lekeler bulunur. Bu bülbül türünün kanatları ve boyun bölgeleri kısadır. Siyah rengi olan kuyrukları kabarık, uzun ve ipek gibi görünür. Arap bülbüllerinin üç çeşit gagaları bulunur. Bu gaga çeşitleri kısa, koni biçimli ya da keskin kancalı olabilir. Arap Bülbülü diğer kuşlara nazaran etçil bir kuş türüdür. Yerde bulduğu solucan, karınca ve böcek ile beslenirler. Arap Bülbülleri devamlı ötmezler. Arap Bülbülü bahçelerde ve tarlalarda yaşarlar. İnsanlara yakınlaşmaktan çekinmezler.