Beslemelik Kuzu Fiyatları

Bugünkü içeriğimizde beslemelik kuzu fiyatları 2024 yılında ne kadar onu paylaştık. Ayrıntılı bilgi için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Kuzular işletmelerin kar sağlayabilmeleri ve kar sürdürülebilirlikleri için önemlidir. Sağlıklı bir kuzu doğduğunda 4 – 5 kg ağırlığında olmalıdır. Kuzu ağırlığını etkileyen önemli faktörlerden biri gebe koyunun yeterli beslenmesidir. Gebe koyunun yeterli ve ihtiyacına göre beslenmesi ağırlığı fazla olan sağlıklı kuzuların doğmasına sebep olacak, böylelikle doğan kuzuların fiyatları da buna bağlı artacaktır. Beslemelik kuzu fiyatları 2024 yılında 1200 TL’dir.

Diğer çiftlik hayvanı fiyatları içerikleri için tıklayın;

Beslemelik 3 Aylık Kuzu Fiyatları 2024

Et verimi için, bakımı ve beslemesi yapılan bu kuzuların satış fiyatları kilogramları, ırkları ve hastalık durumları gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir.  Ağırlığı 60 kilograma kadar çıkan özel ırkların fiyatıyla ortalama 35-40 kilogram olan diğer ırkların fiyatları değişmekle birlikte 2024 yılında 3 aylık kuzu ortalama fiyatı 1200 TL olmuştur.  

Beslemelik 2 Aylık Kuzu Fiyatları 2024

Bakımı yapılan ortalama bir besleme kuzu ırkı 2 aylık iken yaklaşık 17 – 18 kg karkas vermektedir. Kuzu fiyatları kuzunun bakım, sağlık ve özelliklerine göre değişmekle birlikte 2024 yılında sağlık problemi olmayan, gelişimini yaşına göre ilerleten, 2 aylık bir kuzu ortalama 1200 TL’den alıcı bulmuştur. 

Beslemelik 4 Aylık Kuzu Fiyatları 2024

Ülke genelinde yaygın olan beslemelik kuzular ilk 4 aylık beslemeyi kapsayan enstantif ( yoğun ) kuzu besisi gibi bir besiye alınırlarsa ağırlıkları ortalama 35 – 40 kg olacaktır. Bu kuzular 2024 yılında yaklaşık 1200 TL’den satılmıştır. 

Beslemelik 6 Aylık Kuzu Fiyatları 2024

Beslemelik kuzuların et verimlerini arttırmak için yapılan beslenme programı ve bakım şartları ırk özelliklerine göre ayarlanarak verim artışına yönelik iyileştirilir. Bu kuzuların satış fiyatı 2024 yılında 1200 TL olmuştur.

Beslemelik Kuzu Fiyatları Adana

Kuzuların özellikleri ve bakımının yapıldığı illere göre ırkları değişiklik göstermektedir. Unutulmamalıdır ki her kuzu her iklimde ve ortamda yaşayamaz, bu ırkların özellikleri değişiklik gösterecek fiyatları da değişecektir. Adana da yetişen beslemelik kuzu fiyatı ortalama 1200 TL’dir.

Beslemelik Kuzu Fiyatları Konya

Konya iklimi ve hububat verimi bakımından beslemelik kuzu yetiştirmek için oldukça uygun bir ildir bu ilde satışı yapılan beslemelik kuzular ortalama 1200 TL’den alıcı bulmuştur.

Kuzu 3 Ayda Kaç Kilo Olur?

Kuzular, günde iki kere emzirilir. Kuzulara 15. günden itibaren kuzu besleme yemi yada kuru yonca veya kuru ot verilmeye başlanır. Kuzular böylece yem ve ot yemeyi öğrenirler. Kuzuları meraya çıkarmakta acele edilmemelidir ancak mevsim şartları göz önünde bulundurularak 1 aylık kuzu meraya çıkarılmaya da başlanmalıdır.

Kuzulara 15. günden itibaren verilen yemlerin miktarı kuzunun cinsiyetine göre değişir. Dişi kuzulara 700 gr kuru ot yada yonca ve 200-250 gram kesif yemi verilirken erkek kuzulara 1 kg kuru ot yada yonca 300-400 gr kesif yemi verilmelidir. Bu miktarlar kuzunun ve mevsim koşullarına göre değişebilir. İşletmede farklı aylarda doğmuş kuzular varsa veya kuzuların cüsseleri farklılık gösteriyorsa kuzuların yem yemesinin etkilenmemesi için farklı bölmelere cüsse ve yaşlarına göre ayrılmalıdır.  

Kuzuların önünde sürekli ılık ve temiz su bulundurulmalıdır.  Beslemelik kuzuların cinsine bağlı olmakla birlikte beslemesi ve bakımı iyi yapılan özel ırklarda 3 aylık kuzu 60 kg ağırlığına kadar ulaşabilmektedir. Bu verimli ırklar haricinde kalan diğer ırklarda bu ağırlık ortalama 35-40 kilogramdır. 

Beslemelik Kuzu Besi Türleri

Kuzu besi türleri başlıca;

 – Enstantif (Yoğun) Kuzu Besisi: Bu besi türünde kuzular 4 aylık beslemeye alınır.

 – Süt Kuzusu Besisi: Bu besi türünün amacı ağırlıklarının 40 kg olmasıdır.

 – Uzatılmış Kuzu Besisi: Kaba yemle yapılan uzun süreli besi türüdür.

 – Toklu Besisi: Kuzuların 10-12 aylık besiye alındıkları besi türüdür.

Tıkla Oyla
[Total: 2 Average: 5]