Kentin Sevimli Canlıları: Güvercin Kaç Yıl Yaşar Biliyor Musunuz?

Güvercin kaç yıl yaşar sorusunun cevabı oldukça değişkenlik gösterir. Kuş türleri arasında yer alan bu canlılar birbirlerinden farklı olarak adlandırılabilir. Doğada yaşayan güvercinler, yabani güvercin olarak adlandırılır. Şehir içlerinde ve bazı kişiler tarafından güvercinliklerde yetiştirilen güvercinler evcil güvercinler olarak adlandırılır. Bu iki güvercin türü esasında aynı olmasına karşın, ortalama olarak yaşam süresini, yaşadıkları yerler ve şartlar belirler.

Güvercin Kaç Yıl Yaşar?

Güvercinler için özel olarak tasarlanmış yaşam alanları, güvercinlerin yaşam sürelerini uzatabilir. Taklacı güvercinler evcil güvercin türlerindendir. Yaşam süreleri bakım ve besleme şartlarına göre farklılık arz eder.

Güvercinler kaç yıl yaşar sorusuna iki farklı cevap verilebilir. Güvercinler ortalama 12-15 yıl arasında yaşayabilirler. Bir güvercinin kaç yıl yaşayacağı güvercinin şehir içinde sahipsiz olarak ya da doğada bulunmasına göre değişir. Evcil güvercinlerin ömürlerinin, şehirde sahipsiz olarak yaşayan güvercinlerden ortalama olarak daha fazla olduğu bilinir. Bu durumun temel sebebi şehir içlerinde bulunan trafik ve hava kirliliğidir. Aynı zamanda kuşlar ihtiyaçları olan besin maddelerini bulmakta zorlanabilirler.

Daha önce güvercin konusu ile ilgili birçok içerik yazdık. İşte o içeriklerden birkaçı;

Güvercinler boyutları bakımından oldukça küçük canlılar olmalarına karşın, su ihtiyaçları kendi bedenlerine göre oldukça fazladır. Şehir içlerinde yaşayan güvercinler, yeterli miktarda su tüketemezlerse, özellikle yaz aylarında çatlayarak ölürler. Bu durum her ne kadar üzücü olsa da maalesef gerçeğin kendisidir. Bu bağlamda yaz ayları başta olmak üzere, insanların dışarıda yaşayan canlıların su ihtiyaçlarını gidermeye yönelik hareketlerde bulunması oldukça elzemdir.

Sahibinden Posta Guvercini Fiyatlari
güvercin kaç yıl yaşar

Güvercinlerin susuz kaldıkları nasıl anlaşılır sorusuna verilecek en doğru yanıt gagalarına bakılarak anlaşılır. Eğer güvercin gagası kuru ve çatlamış şekilde görünüyorsa susuz kaldığı anlamına gelir. Evcil güvercinlerde susuzluk belirtileri daha net anlaşılır. Güvercinin gözlerinin göz çukurlarına çökmüş olması susuzluk belirtisidir.

Güvercinlerin Ömrü Ne Kadar?

Güvercin kaç yıl yaşar sorusunun cevabı bakım besleme imkanları doğrultusunda şekillenir. İyi bakılan ev güvercinlerinin ortalama 6-8 yıla kadar yaşadıkları bilinir. Bu durumun temel sebebi, ev ortamlarında bakılan güvercinlere yaşam alanları oluşturulmasıdır. Güvercinlerin hayatlarını tehlikeye sokan en büyük etkenlerden bir tanesi olan soğuk hava, evcil güvercinler için elimine edildiğinden dolayı, evde bakılan güvercinler uzun ömürlü olabiliyorlar.

Doğada özgür olarak bulunan güvercinler kaç yıl yaşarlar sorusunun cevabı ise oldukça farklıdır. Doğada özgür olarak yaşayan güvercinlerin ömürlerinin ev içerisinde bakılan güvercinlere kıyasla daha kısa olması beklenirken, durum tam tersi şekilde seyreder. Temiz havada, ağaçlı ormanlık alanlarda yaşayan güvercinlerin ömürleri 20 yıla kadar uzayabilir. Bu durumun en temel sebebi, hava kirliliğinin olmaması ve besin değeri yüksek gıdaların doğada bulunabilmesidir. Şehir içlerinde güvercinlerin yeterli miktarda besin değeri olan gıdalar bulmaları oldukça güçtür. Oysa doğada topraktan çıkan her besin, güvercinler için gerekli iz elementleri bünyelerinde ihtiva eder. Aynı zamanda bazı bitkilerin sütleri, doğa şartlarında yaşayabilmeleri için güvercinlere enerji verir.

Tıkla Oyla
[Total: 0 Average: 0]