Gergedan Böceği Fiyatı

Gergedan böceği fiyatı ile ilgili bilgi almak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu içeriğimizde egzotik böcek türlerinden biri olan gergedan böcekleri hakkında bilgiler verdik.

Gergedan Böceği Fiyatı 2022

Türkiye’nin Amasya ilinde bulunan gergedan böceğinin bulunmasının ardından, 90 bin dolara Türkiye’de böcek bulundu haberleri ile bu böceğin varlığından yeni haberi olan birçok insan bulunmaktadır. Hatta yüksek fiyat aralıklarını duyan bazı insanların bu böcekleri aramak için Amasya çevresinde gezindikleri dahi görülmüştür.

Türkiye genelinde, halk arasında maddi değerinin yüksek olduğu algısı oluşturulmuştur. Vatandaşların düşündüğünün aksine bu böcek türü az rastlanan bir tür değildir. Dünyanın bazı bölgeleri hariç birçok ülkede bulunabilen bir böcektir. Buna rağmen vatandaşlar hala böcek türünün değerini ve kaç TL olduğunu merak etmektedirler.

Gergedan Böceği Kaç TL

Gergedan böcekleri sanıldığının aksine uzak doğu ve tropikal bölgeler haricinde dünyanın her yerinde bulunmaktadır. Bu durum genelde dünyanın her tarafında görülmekte olan bu böceklerin parasal bir değeri olmadığını göstermektedir.

Böcek türleri arasında dikkat çeken gergedan böceğinin böcek türleri arasında dünyanın en büyükleri arasına girdiği birçok kişi tarafından bilinmektedir. Gergedan böceği fiyatı 2022 yılında 90 bin dolar olduğu söylenmektedir.

gergedan böceği fiyatı
gergedan böceği fiyatı

Gergedan Böceği Satılır Mı?

Yetkili kişiler tarafından gergedan böceğinin herhangi bir parasal değerinin bulunmadığı açıklanmıştır. Bu böceklerin biyolojik çeşitliliğimize zarar verme ihtimalleri bulunmaktadır. Bundan dolayı dikkat edilmesi gereken bu hayvanlar böcek ilacı olarak da adlandırılmaktadırlar.

Doğadaki tüm böcekleri yiyebildiği için biyolojik çeşitliliği bozmaları konusunda korkular oluşmuştur. Ayrıca böcek türleri arasında çok iyi dövüşmesi ile dikkat çeken gergedan böceğinin kumar oynayan kişiler tarafından çokça tercih edildiği bilinmektedir. Hareketli yapıları ve güçlü olmaları ile dövüşlerin vazgeçilmez böceklerinden birisidir.

gergedan böceği satılır mı
gergedan böceği satılır mı

Gergedan Böceği Kilosu Ne Kadar?

Gergedan böceği ağırlıklarının 690 ile 1600 gram aralığında olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda gergedan böceklerinin ağırlıklarının 850 katı kadar kaldırdıkları da bilinenler arasındadır. Bu böcekler aynı zamanda doğada çürümüş olan bitkiler ile beslendikleri için ekolojik yönden doğaya büyük katkılar sağladıkları bilinmektedir.

Bu böceklerin yurt dışına bakıldığı zaman çok fazla değerli olmadıkları görülmektedir. Cüzi miktarlara satışları yapılan bu böceklerin, en pahalısı diyebileceğimiz Herkül böceği ise normal gergedan böceklerinden biraz daha fazla fiyata satılmaktadır.

Bu yönden bakıldığı zaman böceklerin parasal bir değeri olmadığı görülebilmektedir. Parasal yönünü düşünmeyerek bu böceklere ilgi duyan ve böceği evimde besleyebilir miyim sorusunu soran kişiler bulunmaktadır. Bu böceklerin evde bakılması yasaklanmış ve tespit edildiği takdirde büyük para cezalarının kesildiği bilinmektedir.

gergedan böceği fiyatları
gergedan böceği fiyatları

Gergedan böceklerinin doğadan toplanması için devletten izin alınması gerekmektedir. Bu şekilde toplanan böceklerin herhangi bir cezası bulunmayacaktır. Aksi takdirde bu böcekleri doğadan alan kişilerin yakalanması halinde yüksek miktarlı cezalar ile karşı karşıya kalması mümkündür.

Gergedan Böceği Kaç Dolar?

Türkiye’de bir sıralar ilgi odağı olan gergedan böcekleri için fiyat olarak çok yüksek meblağlarda satılabileceğine dair son dakika haberleri yer almaktaydı. Bu haberlerin önüne geçilme safhası ise böcekler hakkında bilgili olan devlet yetkilisi ve doçentlerin açıklamaları ile son bulmuştur. Türkiye’de çok fazla bir değeri olmayan bu böcekler, Avrupa’da da satışları karşılığında yüksek miktarların kazanıldığı söylenemez.

Bu böceklerin fiyat olarak çok fazla bir karşılığı olmadığı bilinmektedir. Ufak meblağlara satın alma işlemi yapan koleksiyoncular ise kendi aralarında yapmış oldukları takaslar ile çoğunlukla bu sorunları çözmektedirler. Böyle bir durum yaşanmasa ve bu böcekleri satın almak isteseler dahi parasal değerini olmadığını bilerek hareket edecekler ve ufak miktarlara böcekleri satın almak isteyeceklerdir.

Gergedan Böceği Isırır Mı?

Gergedan böceklerinin boyutları ve 15 santime varan uzunlukları ile ısırdıkları sanılmaktadır. Bu düşüncenin aksine oldukça zararsız olan bu böcekler, ısırma ve sokma gibi eylemler içerisine girmezler.

Gergedan böceklerinin evlerin içinde bakılmaları ve toplanmaları yasaktır aksi takdirde para cezası uygulanır. Bu yönüyle bakıldığı zaman koruma altında oldukları söylenebilir.

Gergedan Böceği Cezası Var Mı?

Dünyanın dört bir tarafında görülebilme şansı olan ve uzmanlar tarafından incelendiğinde bilinmedik birçok özelliğinin bulunduğu fark edilen böcek türlerinden birisi olan gergedan böceklerinin kendi ağırlıklarının 850 katı kadar ağırlığı kaldırabildiği ortaya çıkmıştır.

Türkiye’de kendinden söz ettirmeye başlamasına neden olan olay Amasya’da bulunmasından sonra uçuk fiyatlara satıldığı iddiası ile gündeme gelmesidir. Böceğin en değerli özelliklerinden birisi olan ağırlıklarının 850 katını kadar taşıması hiç dikkate alınmayarak, tamamen uydurma fiyatlardan dolayı gösterilen ilgi ile birlikte, bu böceği toplayan kişiler ceza yemeye başlamıştır.

Böceğin kendi fiyatının çok fazla değerli olmadığını bilmesine rağmen veya söylenenleri dikkate almayarak toplamaya devam eden kişilerin, bu böceklerin fiyatlarından yaklaşık olarak 2000 katına kadar ulaşan bir değere sahip olan ceza fiyatı ödeme durumu olabilmektedir. Bu cezanın bu kadar yüksek olarak gözükmesinin tek bir nedeni vardır, o da böceğin toplanmasına dahi değmeyecek fiyatlarının olmasıdır.

 

Tıkla Oyla
[Total: 0 Average: 0]