Evcil hayvan sahibi olmanın bunama riskini azalttığı ortaya çıktı!

Dünya genelinde yalnız yaşayan bireylerin sayısının arttığı gözlemleniyor. Özellikle belirli bir yaşın üzerinde yalnız yaşamak, bunama riskini artırabiliyor. Ancak yapılan yeni bir araştırmaya göre, yaşamın ilerleyen dönemlerinde kedi veya köpek beslemek, insanları daha az yalnızlaştırarak bunama riskini azaltabilir.

Dailymail gazetesinin sağlık sayfasında yer alan habere göre, Britanya’da yaşayan 50 yaş üstü kişilere evcil hayvanlarıyla yaşayıp yaşamadıkları soruldu. Bu kişilere kelime hafızaları ve sözel akıcılıkları üzerine testler uygulandı.

Çin’deki Sun Yat-sen Üniversitesi’nden araştırmayı yöneten Dr. Yanzhi Li, “Sonuçlar, evcil hayvan sahiplerinin sosyal olarak daha az izole olma eğiliminde olduklarını gösterdi. Bu da beyin sağlığı için olumlu bir etki yaparak bilişsel gerileme oranını azaltabilir” dedi.

7 Aylik Kedi Kac Kilo Olmali Tum Detaylar

 

Dr. Li’nin açıklamalarına göre:

  • Evcil hayvanlar, sağladıkları arkadaşlık ile yalnızlığı azaltabilir ve genel refahı artırabilir. Ayrıca, köpek sahipleri yürüyüş pratiği ile hem daha fazla egzersiz yapabilir hem de sosyal etkileşim sağlayarak diğer insanlarla tanışabilir.
  • Köpek sahipleri aynı zamanda yürüyüşlerin ardından daha iyi bir uyku alabilir, bu da bilişsel işlevlere olumlu katkıda bulunabilir.
  • Her türlü evcil hayvan, sahiplerini sakinleştirici bir etkiyle stresten arındırabilir. Aynı zamanda, hayvanlara bakmak ve onları beslemek, sahiplerine anlam ve amaç duygusu kazandırabilir, ki bu da beyin sağlığı için önemlidir.

Çalışmada incelenen 7,945 yaşlı bireyin üçte birinden fazlasının evcil hayvan sahibi olduğu ve neredeyse %27’sinin yalnız yaşadığı belirlendi. Araştırmaya katılanlara kelime listesi verilerek hem hemen hem de gecikmeli olarak hatırlamaları istendi. Yalnız yaşayan ve evcil hayvan besleyen katılımcıların dil becerilerindeki düşüş oranı, yaş, tıbbi durumlar ve egzersiz seviyeleri gibi faktörler göz önüne alındığında bile daha yavaş bir seyir izledi. Bu durum, başka insanlarla yaşayan evcil hayvan sahipleri ile neredeyse aynı düzeyde olduğunu gösterdi.

JAMA Network Open dergisinde yayınlanan çalışmada, evcil hayvan sahibi olmanın bilişsel gerileme oranını sadece yalnız yaşayan bireylerde yavaşlattığı, başkalarıyla birlikte yaşayanlarda ise benzer bir etki göstermediği bulundu. Ancak araştırmacılar, yalnız yaşayanlar için bir evcil hayvanla yaşamanın ‘basit bir değişiklik’ olabileceği konusunda hemfikir.

Tıkla Oyla
[Total: 0 Average: 0]