5 Aylık Kedi Kaç Kilo Olmalıdır?

Birçok insan 5 aylık kedi kaç kilo olmalı sorusunun cevabını merak eder. Bunun sebebi sadece meraktan olmasından ziyade, artık kedilerin evcilleştirilmesinin yaygınlaşması ve birçok kişinin kedi sahibi olmasıyla ilgilidir.

5 Aylık Kedi Kaç Kilo Olmalı?

Kediler kendi cinslerine ve ırklarına göre farklı büyüme evreleri geçirebilirler. Bakıldığında büyüme dönemleri aynı gibi görünse de bazı ırk kediler anatomik yapıları gereği daha zayıf ve minik bazı kediler ise daha yağlı ve yağlanmaya müsaittirler. Bu bağlamda bakılıyor olan kedinin cinsi oldukça önemlidir.

Ev kedileri sokak kedilerine kıyasla daha kilolu olabilirler. Gelişim süreçlerini daha hızlı tamamlarlar. Bu durumun en büyük sebebi mama ile besleniyor olmalarıdır. Mamalar içerisinde gerekli makro ve mikro elementlerin tamamını ihtiva ederek kedilerin hızlı gelişmelerine yardımcı olur.

İlginizi çekebilecek içerikler;

Kedi ırklarının kilo konusunda belirleyici bir unsur olmasının yanı sıra, kedinin cinsiyeti de kilosu için oldukça önemlidir. Erkek kediler anatomik olarak daha fazla kas kütlesine sahip ve daha iri kemikli oldukları için dişilere nazaran fazla kilolu olabilirler. Bu durum erkek ve dişi kedi karşılaştırılması yapıldığında garip bir görüntüye neden olsa da sağlıksız değildir.

1 Aylik Kedi Yas Mama Yer Mi
5 Aylık Kedi Kaç Kilo Olmalı

5 Aylık Erkek Kedi Kaç Kilo Olmalı

Kediler doğduktan sonraki ilk altı ay içerisinde hızlı bir gelişim gösterir. Özellikle erkek kediler 7 ya da 8.aya geldiklerinde artık ergin kedi olmuş sayılırlar. Sekizinci aydan sonra kedilerin anatomik olarak büyümeleri yavaşlar. Bu bağlamda erkek bir kedinin beş aylık kilosu ile 8 aylık kilosu arasında büyük bir fark olmadığı gözlenir.

5 aylık olmuş kediler 1,5-2 kilo arasında bulunabilirler. Yapıları küçük gibi görünse de vücutlarında bulunan kas oranı bu kiloyu kaldırır. Bir erkek kedi yağlı olmadığı sürece 2,5 kilo civarından da olabilir. Bu kedinin kendi anatomisi ile alakalı bir durumdur.

5 aylığı doldurmuş olan erkek kedi gelişiminin büyük bir kısmını tamamladığı için vücut ağırlığının büyük bir kısmına da ulaşmış olur. Beş aylıktan sonra kilo alma süresi uzayacak ve eskisine nazaran daha az kilo artışı gösterecektir. Bu durum sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenen erkek kediler için geçerlidir.

5 Aylık Dişi Kedi Kaç Kilo Olmalı?

Dişi kediler erkek kedilere kıyasla daha küçük ve ince vücut yapısına sahiptirler. Bu bağlamda 5 aylık bir dişi kedinin en fazla 1-1,5 kilo arasında olması beklenir.

Normal şartlarda dişi kediler 7 ya da 8 aylıkken kızgınlık sürecine girerler. Fakat ev kedilerinde durum değişiklik gösterebilir. Ev kedileri 6 ya da 7 aylıkken kızgınlık gösterebilirler. Bu durumun en büyük sebebi kedilerin foto periyodik hayvanlar olmasıdır. Işığa maruz kalma süreleri arttıkça kızgınlık süreleri kısalır. Bu nedenle ev kedileri beş aylıkken henüz ufak ve zayıf olabilirler. Fakat yine de sokak kedilerine nazaran beş aylık süreçlerinde daha ergin ve gelişmiş oldukları görülür.

Tıkla Oyla
[Total: 1 Average: 4]